12+1 зимова книжка під ялинку

Автор: БараБука


Осяйні вогники та кульки, аромат мандаринок і хвої свідчать про те, що час подбати про подарунки під ялинку. А що може бути кращим за гарну тематичну книжку? Цього року чи не кожне дитяче видавництво підготувало бодай одне святкове видання, проте серед десятків зимових новинок БараБука традиційно відібрала виключно книжки українських авторів. Усі вони – різні за жанрами і віковою аудиторією – допоможуть створити родинний затишок і гарний настрій напередодні свят.

Читайте також: «WowBox» як новий спосіб промоції дитячого читання

0+

Роман Завадович, Мар’яна Качмар. Всім пора колядувати (Видавництво Старого Лева)

Нова зимова картонка для найменших читачів у віршах розповість про традицію колядувати. У поезії класика української літератури Романа Завадовича гарно вбрані і веселі колядують не лише люди, а й лісові звірі. Білочки, зайчики, їжаки й олені співають святкових пісень і грають на музичних інструментах. Художниця Мар’яна Качмар кожній лісовій родині вділила по музичному інструменту, тож для дорослих є гарна нагода розказати дітям не лише про лісових тварин, а й про традиційні українські інструменти.

Юлія Смаль, Марта Кошулінська. Лист до Миколая (Видавництво Старого Лева)

Ще одна симпатична зимова книжечка з серії «Картонки» від «ВСЛ» – про лист маленького хлопчика до Миколая. Поезія Юлії Смаль зворушлива і динамічна водночас, а ілюстрації Марти Кошулінської ніжні та грайливі. Герой вірша заздалегідь пише листа святому, аби той встиг підготувати для нього особливий подарунок: «Лижі, ласти і санчата, ковзани, собаку, брата. І, звичайно, Миколаю, шоколадку я чекаю». Хлопчик щиро вірить, що святий здатний на будь-які дива, тому просить віддати подарунки «чужим малятам, а мені зостав лиш брата». Авторка просто без повчань говорить про благодійність, про те, що на Миколая варто не лише очікувати на подарунки, а й дарувати іншим.

Оксана Кротюк, Інна Руда. Рукавичка для носа (Каламар)

Продовження пригод маленького Ромчика, іграшкового ведмедика Михлика і їхньої наставниці лікарки Тетті видавництво «Каламар» видало якраз під кінець року. Друга книжка завершує сезонний цикл (у першій, «Михлик їде на море» оповідалося про правила безпеки влітку й восени) – тепер дітлахи дізнаються, як поводитися взимку й навесні. Наприклад, що не можна розтирати снігом лице (а так хочеться!), як вдягатися надвір у морози, як не застудитися і що робити, коли все ж таки підхопиш вірус. А весною малюкам і їхнім дорослим буде корисно знати, що не можна рвати перші рослини.

Поради лікарки Тетті не переобтяжують текст. Для полегшеного запам’ятовування їх навіть виділено окремими блоками. Що важливо, книжки цієї серії створюють атмосферу довіри до медицини і лікарів уже в наймолодших читачів. Лікарські поради тут є частиною буденності, адже історії про Ромчика – щоденна рутина багатьох малюків: прогулянки, пісочниці, ігри в снігу, ознайомлення з різними видами рослин, ігри в лікування іграшок тощо. Саме такі прості історії про щоденні ритуали – важливий етап знайомства дитини з книжкою: читаючи начебто про себе, дитина пізнає насолоду від процесу.

Сніговірші для малят (ВСЛ)

«Сніговірші для малят» – ідеальна збірка для тих, хто любить вірші й святковий затишок. Один вірш – одна розгортка. Відомі автор(к)и, популярні ілюстраторки – різножанрова поезія, об’єднана темою очікування свята, зими, снігу й прощання з холодною порою року. Тут вам і дотепні лічилочки, й тридцять синонімів до слова «метелиця», розповідь про собаку-барабаку й кумедні «хижі лижі». Особливо радимо ознайомитися з виданням тим, хто прагне вивчити найбільш оригінальні поезії до шкільних свят.

У збірці можна знайти вірші Мар’яни Савки, Галини Малик, Сашка Дерманського, Івана Андрусяка, Катерини Міхаліциної, Оксани Кротюк, Галини Кирпи, Олесі Мамчич та інших. Ілюстрували «сніговірші» Оксана Була, Юлія Пилипчатіна, Катерина Сад, Марта Кошулінська, Даша Ракова, Оксана Драчковська, Наталія Олійник та Богдана Бондар.

Оксана Лущевська. Що там за Дніпром? (Братське)

Ілюстрації: Катерина Степаніщева

У нашому огляді є ще одна поетична збірка для родинного читання довгими зимовими вечорами, яка зігріє і звеселить кожного книгодрузяку. Вірші Оксани Лущевської варто читати разом із дітьми, грати з ними, співати, сміятися і бешкетувати. Вони дуже ніжні і водночас грайливі, їх хочеться використовувати як міні-вистави або ж як забавки для малят. Сучасні слова і метафори талановито поєднуються з традиційними й впізнаваними образами. А супроводжують ніжні вірші Оксани Лущевської затишні та вишукані ілюстрації Катерини Степаніщевої. Художниця намалювала зайчиків, котиків, баранців і зимов’ят у пастельних блакитно-сніжних кольорах.

Оксана Була. День народження ялинки (ВСЛ)

«День народження ялинки» – четверте видання із серії про туконі та лісових мешканців. Цього разу Оксана Була дає змогу підглянути за зимовим лісом та його реальними і казковими створіннями. Вже традиційно авторка вкладає у свої книжки-картинки пізнавальні деталі, завдяки яким можна поспілкуватися з дітьми про те, коли народжуються лісові звірята, як ростуть ялинки, хто з тварин «перевдягається» на зиму в білі шубки. Водночас вона й далі знайомить читачів із вигаданими нею духами лісу, і цього разу в центрі історії постає Куріпковий туконі. Його завдання – подбати про те, щоб тварини були непомітні серед засніженого лісу, а ще лише він може знайти одну особливу ялинку, з появою якої туконі святкують свій день народження.

4+

Що приховує Різдво? (Ранок)

Святвечір і Різдво – особливі свята з давніми традиціями та звичаями. А чи добре ви їх знаєте? Книжка допоможе не лише пригадати їх, а й перевірити уважність та кмітливість. Спочатку читач потрапить у гості до Солохи і Горпини. У їхніх помешканнях є багато цікавого: комора зі смаколиками, рушники, кутя, дванадцять страв на столі, Дідух та навіть Різдвяний «павук». Та й надворі не гірше – колядники, вуличні забавлянки і мішки з частуванням. Кожна сторінка святкового вімельбуха містить нове завдання. А для тих, хто не зможе самостійно виконати їх усі, автори підготували наприкінці книжки підказку з відповідями.

Лілія Гуменна. Ще більше колядок, щедрівок, засіванок (Талант)

Ілюстрована збірка колядок, щедрівок і засіванок обов’язково стане в пригоді напередодні зимових свят дітям, батькам і вчителям. До неї ввійшли як популярні тексти («Коляд, коляд, колядниця», «Радуйтеся, всі люди, радість з неба нам буде», «Ой сивая та і зозуленька» та ін.), так і менш відомі (наприклад, «Ясна зоря засвітила»). Кожний розділ укладачка Лілія Гуменна розпочинає довідкою про походження та історію свята, звичаї та обряди наших предків. Наприклад, пояснюється звідки походить обряд водіння кози, чому саме цю тварину вшановували наші пращури, навіщо її водили по хатах, і хто міг бути козою.

7+

Дзвінка Матіяш. Подарунок для святого Миколая (ВСЛ)

Ілюстрації: Наталія Олійник

Ця історія про п’ятикласника Олеся, який після розмови з однолітками вперше в житті не чекає на святого Миколая. Дзвінка Матіяш звертається тут до дуже важливої теми – розуміння й переживання свята дитиною, яка вже виросла із безперечної віри в те, що святий особисто розносить подарунки в кожну квартиру. Тому авторка оминає традиційний святочний образ казкового Миколая-з-подарунками, щедро розтиражований популярною культурою, намагаючись показати читачеві Миколая як особистість. За допомогою розмови і мандрівки у вічному часі із самим Миколаєм (а, можливо, це був тільки сон) Олесь відкриває для себе глибший сенс цього свята і подарунків, що їх ми готуємо одне для одного в цей особливий час. Спокійний і виважений стиль письма Дзвінки Матіяш гарно підкреслюють атмосферні та дуже теплі ілюстрації Наталії Олійник. Наостанок попередження для батьків: читайте цю книжку дуже обережно, бо найчутливіші із вас навряд чи стримаються від сліз на словах святого Миколая: «Бачиш, якби не мої батьки, я не став би святим, що приносить подарунки у грудневу ніч. І річ не в тому, що не я їх купую і кладу під подушку. Це роблять ваші батьки, наслідуючи мене, так, як я наслідував своїх батьків. Розумієш, я від мами з татом навчився дарувати, ділитися і віддавати».

Олександр Гаврош. Різдвяна історія ослика Хвостика (Фонтан казок)

Ілюстрації: Світлана Сова

Напередодні нового року ослика на ймення Хвостик викрадають із його затишної домівки двоє розбійників. З цього детективного епізоду починається казкова мандрівка віслючка. Він зустрічатиме на своєму шляху багатьох людей і тварин. Кожен із них має різну долю: хтось живе у злиднях, а хтось у розкоші, хтось багато працює, а хтось ледарює, хтось ховається від власних проблем, а хтось щиро вірить у здійснення мрій. І зрештою, віра таки перемагає. У фіналі оповідки Хвостик долучається до омріяного Вертепу й знаходить не лише свого хазяїна, а й когось дуже-дуже рідного. І так само хвостатого. Релігійне тло повісті змальовує відомі християнські традиції та звичаї: паломництво, вшанування діви Марії, Вертеп, повагу до владики-єпископа, молитву.

Василь Королів-Старий. Хуха-Муховинка: вибрані казки (Знання)

Ілюстрації: Кость Лавро

Василь Королів-Старийкласик українських авторських казок. Більшість своїх персонажів він узяв із народних уявлень і вдихнув у них нове життя. Королів-Старий змушує маленьких читачів замислитися про глибинні питання, як-от природа добра і зла. Його персонажі за суттю – істоти демонічні, «нечиста сила», проте чи діють вони за законами нечисті?

До збірки ввійшло десять авторських казок Короліва-Старого в баченні класика української ілюстрації Костя Лавра: «Хуха ­Моховинка», «Потерчата», «Лiтавиця», «Злиднi», «Мавка Вербинка», «Мара», «Дюдя», «Потороча Хрипка», «Чортова перечниця» та «Рибалчина русалонька».

Історія про добру хуху Моховинку, винесена в заголовок видання, – улюблена казка багатьох дітлахів. У ній вміщено все, що має бути в чарівній казці: симпатична персонажка, велика несправедливість і катарсис наприкінці. Маленьку Хуху позбавили дому: старий дід зрубав її сосну, й вона змушена шукати нове житло. Моховинка оселяється у хліві й попри всі «правила» дружить із людськими дітьми. Чи вдасться їй переконати людей у тому, що нечиста сила – то не завжди зло?

Диво на Різдво. Казки, притчі, оповідання (Віват)

Упорядкування: Дара Корній, ілюстрації: Яна Фефелова

«Щоночі у небі, просто над твоєю головою, закипає робота. Вона триває шість місяців на рік і зупиняється лише на початку грудня. Що там відбувається?»

Певне, більшість дітей хотіли б дізнатися, як проходить прихована від них підготовка до зимових свят. Як святі отримують листи малят, чим займаються янголята, і як самі діти можуть долучитися до цієї магії розповість книжка «Диво на Різдво». У цьому виданні зібрано десять святкових історій від різних авторок про дива Різдва. У цих історіях вдосталь казкових атрибутів – тут і тихий небесний передзвін, і відповідальні янголята, і небезпечні пригоди з чарівним порятунком, і щире бажання стати кращими. Деякі казки мають повчальні мотиви, адже, як вважають авторки, «Різдво – свято очищення, переродження, коли світло спадає на землю», тож чому б не скористатися такою нагодою і не проговорити мовою чарівних казок певні виховні моменти. Можливо, саме погляд зі сторони допоможе дітлахам самотужки дійти висновків щодо різних подій нашого життя.

11+

Наталія Щерба. Королева часу (ВД «Школа»)

Ілюстрації: Ольга Закис

Часодійний світ, у якому відбувається дія «Королеви часу», давно вже став знайомим та улюбленим для багатьох читачів завдяки фантастичному циклу Наталії Щерби «Часодії». Однак саме новорічні свята – особливий привід для занурення в цей світ. Адже «Часова королева» – це не лише святково оформлене подарункове видання нового твору дуже популярної письменниці. Ця історія надихне юних читачів замислитися про своє бачення, розуміння, відчуття часу. Про те, як календарний час співвідноситься з нашим особистим часом і як наші власні рішення – сподівано і несподівано – можуть змінити хід багатьох подій.

У часодійному світі напередодні нового року подарунки дітям приносить сам Час. Однак Фелікс, Оллі і Том замість омріяних подарунків отримують суцільне розчарування: розбитий годинник, пір’їнку та іржавий ключ. Проте саме ці дивні дари стають точкою відліку багатьох змін.

Хоч великоформатне яскраве видання зі стильними ілюстраціями Ольги Закис на перший погляд може здатися книжкою-картинкою, однак це видання для середнього шкільного віку, адже під його обкладинкою – ціла чарівна повість.

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар