«Абетка» – серед 30 знакових книжок України


Всеукраїнська інформаційно-просвітницька акція до 30-річчя Незалежності України «30 знакових книжок нашої Незалежності», зібрала 267 815 голосів, які віддали 34 797 українців від 15 вересня до 15 жовтня. З-поміж тридцяти книжок, за які проголосували українці, всього одна дитяча книжка – це знаменита «Абетка» видавництва «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА», за яку віддали 6343 голосів. Про це повідомляє ініціатор акції Український інститут книги.

Уперше «Абетку» було видано у 1992 році – тоді видання містило ілюстрації Володимира Харченка. У 1999 році видання оновили, книжку проілюстрував Кость Лавро. «Абетка» – серед бестселерів незалежної України. З часу видання було продано 552 тис примірників. Більше про дитячі бестселери незалежності читайте у статті.

Мета проєкту, реалізованого за підтримки Міністерства культури та інформаційної політики України, – відзначити наймасштабніші здобутки української нації за історію її незалежності та переосмислити українську літературу й книжковий досвід незалежної України. Усі охочі з усієї країни могли вибрати із довгого списку довільну кількість книжок від 1 до 30 та проголосувати за них як за знакові книжки нашої Незалежності.

Найбільше голосів набрали книжки Вахтанга Кіпіані «Справа Василя Стуса» (Vivat, 2019) – 9535, «Триста поезій» та «Записки українського самашедшого» Ліни Костенко («А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА», 2012 і 2010) – 8233 та 8086 голосів, відповідно.

«Особисто я абсолютно погоджуюсь з таким топ-3. Подібні конкурси вкрай вагомі для промоції читання загалом. Вони фокусують увагу на українській книзі, українських авторах. Хочу вірити, що більшість зі списку тридцяти увійдуть до плану обов’язкового прочитання кожним українцем. Бо знайомство з ними однозначно дасть поштовх читати українську книгу українського автора ще більше», – прокоментував Олександр Ткаченко, Міністр культури та інформаційної політики України.

«Ми вперше проводимо таку амбітну та масштабну акцію, спрямовану на визначення найбільш знакових книжок нашої Незалежності, – прокоментувала оголошення результатів проєкту директорка Українського інституту книги Олександра Коваль. – Для нас дуже важливо відзначити видання, що здобули потужний суспільний резонанс та зробили внесок у формування національної ідентичності. Справжньою подією є те, що голосами багатьох українців у топ-30 потрапили три повні видання творів наших класиків: Василя Стуса (1994 року) на 13 місці, Лесі Українки (2021 року) – на 15-му і Тараса Шевченка (2001) – на 18-му. Результати голосування свідчать про зрілість вибору українців, що взяли участь у голосуванні і про те, що хороші книжки об’єднують країну. Будемо розвивати цю акцію в наступні роки».

Довгий список зі 100 найменувань знакових книжок нашої Незалежності сформували експерти книговидавничої галузі, літературознавці, перекладачі, історики літератури разом з УІК. Серед зовнішніх експертів, що взяли участь у формуванні довгого списку, – Тамара Гундорова, Тетяна Трофименко, Ростислав Семків, Микола Рябчук, Софія Челяк, Ростислав Мельників, Дар’я Бадьйор, Олена Гусейнова, Таня Стус, Мирослава Прихода, Богдана Неборак, Ярослава Стріха, Ольга Герасим’юк.

У список потрапили ті видання, що викликали суспільний резонанс, сприяли розумінню історії України, створювали національну ідентичність, об’єднували всю Україну та формували імідж країни за кордоном завдяки високій якості та актуальності. Особливістю списку стало те, що до нього увійшли художні, науково-популярні та дитячі видання.

Проєкт реалізується за підтримки Міністерства культури та інформаційної політики України, Національної бібліотеки імені Ярослава Мудрого, Української бібліотечної асоціації, Української асоціації книговидавців і розповсюджувачів, ГО «Форум видавців». Медійні партнери: 24 телеканал, НВ, Громадське, Суспільне, Радіо Культура, Еспресо.

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар