4+

БараБука читає «Фонтан казок»

БараБука

ФОНТАН КАЗОК. Сучасні українські казки. Упорядник: Іван Андрусяк. – Київ: Фонтан казок, 2019. – 168 с.
Уподобань: 5

Видавництво «Фонтан Казок» зважилося на дещо постмодерний крок і видало книжку «Фонтан казок». Однак, ніби цього мало, видання «Фонтан казок» за жанром є… фонтаном казок. Тобто збірником казок українських авторів. А от «фонтан» ці казки чи «не фонтан», вирішувати, звісно ж, кожному читачеві особисто.

Однак перш ніж ви дізнаєтеся, які казки найбільше припали до душі БараБуці, наголосимо, що це видання отримало перемогу в номінації «Література для дітей від 6 до 8» конкурсу «BookForum Best Book Award 2019», і БараБука всіма чотирма лапами підтримує таке рішення. Адже допомогти сучасним літературним казкам саме українських авторів примандрувати до своїх читачів – дуже гарна і вчасна ідея.

Мабуть, найважливіша особливість цієї книжки полягає в тому, що команда її авторів дуже розмаїта. Тут є і най-найвідоміші імена нашого дитліту, як-от Леся Воронина, Галина Малик, Сашко Дерманський, Іван Андрусяк та інші. А є й менш відомі письменники, і навіть дебютанти. Мало того, розуміння літературної казки як жанру у всіх різниться, і це природно та зрозуміло. Однак як результат під однією обкладинкою опинилися дуже різні і навіть, сказати б, різноспрямовані тексти. Адже одні літературні казки тяжіють до народних казок, інші – до легенд чи притч, а деякі – до дитячих страшилок чи навіть анекдотів. У цьому, звісно, мінус для цілісності видання, але великий плюс до його панорамності. Адже завдяки фонтанові казок «Фонтан казок» від «Фонтану казок» юні книгодрузяки та їхні батьки матимуть змогу познайомитися зі стилем та авторським баченням багатьох сучасних письменників і, звісно ж, обрати для себе тих авторів, чиї книжки варто шукати на полицях книгарень та бібліотек.

«Чарівне люстерко»

Написала Саша Кочубей, намалювала Марія Рудюк

Прочитавши лише назву казки Саші Кочубей, одразу пригадується купа книжок, у яких дзеркало використовується в магічний спосіб. Та й не дивно, бо ж дзеркала здавна вабили людей своєю загадковістю і таємничістю. Проте в цій казці не йтиметься про магію, а чарівне люстерко виявиться врешті геть не чарівним. То про що ж тоді казка? Насправді це терапевтична історія про внутрішній голос, або ж Чуйку, як часто її називають. Щоб почути свій голос, дівчинка Аня, головна героїня твору, використовувала люстерко, яке їй подарували батьки. Зазираючи в маленьке дзеркальце, дівчинка ставила Чуйці запитання (який гурток обрати, чи подобається вона хлопчику, чи сяде вона на шпагат тощо) і завжди отримувала відповідь, якщо це стосувалось саме її. Люстерко вчило Аню дослухатися до себе й озвучувало ті відповіді, на які дівчинка і так знала відповідь, просто боялася в них повірити або сумнівалася в їхній правдивості. Якось, коли зник улюбленець Ані, вівчарка Ден, люстерко не змогло зарадити біді й мовчало на її схвильовані запитання. Саме так найчастіше і трапляється з будь-якою чуйкою, якщо ми переживаємо або боїмося. Розбивши люстерко, Аня збагнула, що люстерко тут ні до чого, а голос, який вона чула, був її власний.

«Казка про стрітення»

Написала і намалювала Катерина Штанко

«Найприродніша» казка збірки, адже в ній лунають голоси Природи – Зими, Весни й Сонця. Пори року постають у дуже колоритних авторських образах, як візуальних, так і текстових: Зима – заклопотана й буркотлива пані в окулярах, яка не дуже хоче поступатися своїм місцем, а Весна – романтична й привітна панночка. Вони зустрічаються на небесній кухні, де разом готують особливу страву. Уся казка сповнена красивими кулінарними символами. Опинившись за лаштунками небесної кухні, читач дізнається втаємничений «рецепт». Пані Зима й пані Весна по черзі додають свої особливі інгредієнти: сонячні промінчики, зіркове світло, щасливі спогади, прохолодні світанки, веселі пісні, вранішні приморозки, зітхання закоханих. І зрештою господині чаклують-випікають великий рум’яний Млинець. Він палахкотить на небі й символізує Сонце й успішне Стрітення Зими і Весни.

«Динозавр Яжвамказавр»

Написала Галина Ткачук, намалювала Марія Рудюк

Дуже актуальна казка, особливо для тих, хто має удома купи іграшок. Відома знавчиня монстрів, серединожерів і білкулак Галина Ткачук стверджує, що в цих купах живе незвичайна істота – динозавр Яжвамказавр. І хоча він боїться людей, проте не боїться давати поради. Хлопчик Любомир переконався в цьому сам. Яжвамказавр завівся у Любчикових іграшках і не стримався, аби не втрутитися у важливу справу – будівництво піраміди Хеопса з мумією. Щоправда, нею став не зовсім фараон, а сестрин брелок-тюлень. Як же виглядає Яжвамказавр і де саме ховається тепер – дізнаєтеся, дочитавши казку до фінальної крапки. Казка містить елементи трилера, жахастика і смішинки водночас. Діти обожнюють такий «мікс», і дорослі теж.

«Киця Ковбасиця»

Написала Юлія Вротна, намалювала Катерина Бранчукова

У збірці є одна віршована казка, яку написала молода авторка Юлія Вротна. Дотепна історія про Кицю Ковбасицю не лише розсмішить маленьких читачів, а й підкаже цікавий спосіб придумування імен для домашніх улюбленців. Папужка Морквик і його брат Вівсянець змусили Кицю замислитися й зрештою піти аж до РАЦСу. Ще б пак, адже «Киця ковбасу вживала п’ять чи шість разів на день». Головна думка твору – імена формують нас – стане гарним приводом обговорити з дитиною походження її імені та його цінність у родині.

«Пухнастий негідник»

Написала і намалювала Соня Атлантова

Спершу казка запрошує читача в доісторичний ліс, де мешкає прадавній ведмідь. Замість хутра він має довгий вкритий лускою хвіст і любить мед. Але далі доісторичний контекст дотепно переплітається з сучасними реаліями: газована вода з гейзера, щур-базікало Гугл, тригодинний концерт Птеродактиля тощо. Казка сповнена кумедними художніми деталями й завуальовано спонукає читачів до роздумів на різні соціальні теми. Кульмінація відбувається за участі доісторичного птаха – Солов’я-птеродактиля. Бешкетник, ледащо, злидар – він уособлює окрему категорію людей. Казку цілком справедливо вважати байкою. Її висновок підказує, чому ведмідь став волохатим, або що буде, якщо покинути роботу й полишити користуватися зубною щіткою?

Звернувши увагу саме на ці казки, БараБука аж ніяк не стверджує, що вони – найкращі у збірці. Це наша невеличка вибірка, котра, на думку песика-читаки, дасть вам уявлення про це направду унікальне видання. А який ваш топ-5 улюблених казок із цього фонтану?

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар