БараБука читає книжки для дошкільнят
Автор: БараБука
Минулого тижня БараБука оглянула книжки для наймолодших книгодрузяк, тож на черзі – українські книжки для дошкільнят. Найпопулярніші формати на вік 4+ – ілюстровані короткі історії та пізнавальні видання, книжки-картинки, також є український комікс про зуби, нон-фікшен із картонними віконцями та філософська притча про прийняття себе. Особливо БараБука цінує видання для дошкільнят за гумор, лаконізм та чудесні ілюстрації.
Деякі видання – продовження уже відомих серій від відомих авторів. Зокрема, наполегливо радимо звернути увагу на всю серію «Цікава Україна» від видавництва «Крокус» – історії українських сучасних письменниць про саламандру, жука-оленя, сову та рись. Не забувайте і про книжки-картинки одного вірша та поетичні збірки відомих авторів – про них ми писали в попередніх оглядах.
4+
Ясь та його велика велокар’єра
Чи не кожен дорослий легко згадає той особливий момент, коли вперше сів на велосипед. Незабутні враження, погодьтеся. Саме про такий досвід ідеться у книжці. Малий Ясь опановує велосипед. Хлопчику щиро допомагає вся «роверяста» родина: мама, тато, бабуся і дідусь. Прикметно, що батьки Яся популяризують здоровий та екологічний спосіб життя, адже їздять велосипедами на роботу і в мандри. Ясь хоче їздити разом із ними на своєму вже «дорослому» ровері.
За цим життєвим сюжетом висвітлюється інша, не менш захоплива, історія – еволюція велотранспорту: від малявського велобігу до новітнього електровелосипеду. Пізнавальна цінність книжки полягає саме у великому велосипедному розмаїтті. Усі види велосипедів і їхня специфіка вдало відтворені візуально через прості схематичні ілюстрації. Тож, чи таки успішно склалася велокар’єра у маленького Яся? І чи знадобилася йому дідусева зеленка? Дізнавайтеся і усміхайтеся.
Книжка – друге видання в серії про допитливого хлопчика Яся. Раніше у «Видавництві Старого Лева» вийшла не менш пізнавальна історія Катерини Міхаліциної «Ясь та його машинки».
Цікава Україна: Говерла
П’ята книжка із серії «Цікава Україна» знайомить читачів із найвищою вершиною України – Говерлою. Пізнавальна частина видання розказує основні факти про висоту, клімат, рослинність і тваринний світ гори. Художня частина тексту вводить дітей в атмосферу мандрів: можна разом уявити шум вітру, плюскіт водоспаду, віддалене дзеленчання дзвіночків овечої отари, спробувати відчути прохолоду літньої ночі в горах.
Наприкінці видання перелічені загрози, які постали перед Говерлою внаслідок підвищеного інтересу до неї з боку людей. Це дає можливість поговорити з дитиною про те, як жити у злагоді з довкіллям та що ми можемо зробити, аби Говерла зустрічала відвідувачів різноманіттям рослин і тварин, а не пусткою і сміттям. А хто захоче більше дізнатися про цю гору, може за допомогою прикінцевих посилань вийти на додаткові ресурси (проте набирати згадані у книзі посилання вручну не дуже зручно: можливо, у наступні видання серії варто додати QR-код?).
Окрім читання вдома з батьками, «Говерла» може стати основою для повноцінного уроку в початкових класах, особливо якщо є можливість підключити фото чи відео. Школярам буде легко сприйняти й запам’ятати інформацію в такому цілісному підході.
Також у цій серії шукайте книжки: «Біжи, саламандро!» Маші Сердюк і Мар’яни Микитюк, «Велике перевтілення» Валі Вздульської та Олі Музиченко, «Сюрприз для сов» Саші Кочубей і Юлі Шалімової, «Мама прийшла!» Оксани Лущевської та Маші Фої.
Томо та його кит
«Томо та його кит» – це казка-притча про те, що думка більшості не завжди правильна, а масові цінності не обов’язково відгукуються кожному.
Маленька рибка Томо відрізняється від власної зграї: вони цінують великі очі, а Томо із цим не пощастило. Через це рибка більшість часу проводить на самоті, розглядаючи світ довкола себе. І те, що його гурт вважає слабкістю, насправді стає суперсилою Томо. А згодом в океані знаходиться ще одна така ж самотня, але спостережлива істота, і двоє «не таких, як усі» дізнаються, що вони не гірші, а просто інакші.
Разом із медитативним текстом Катерини Міхаліциної та спокійними, глибокими ілюстраціями Оксани Драчковської можна поговорити з дитиною про подібність та інакшість, про цінності та власні переконання. Це видання потребує тиші та часу, щоб прийняти світ у його різноманітті, а також дати право собі та іншим бути різними і мати різні цінності.
Зубси
Цікава спроба розповісти про зубну гігієну за допомогою коміксів. Друзі Аня і Марко – звичайні діти. Вони відпочивають у таборі, ходять до школи, проводять час із однолітками, а ще – разом із читачами вчаться правильно доглядати за зубами. На сторінках коміксу оживають маленькі «зубси» – 20 молочних зубів. Ці персонажі спілкуються, влаштовують вечірки, радіють, коли їх годують корисною їжею, і хворіють, коли їх забувають почистити. Історії доповнені профілактичними порадами про догляд за зубами, а також пізнавальними фактами про історію виникнення зубної щітки та секрети білосніжної усмішки.
Ким працюватиме Яся
Новенька книжка-картинка Олесі Мамчич (текст) і Олі Ребдело (ілюстрації) розкриває тему професій у зрозумілій дошкільнятам формі. У центрі оповіді – дівчинка Яся, яка не знає, ким хоче працювати. У той-таки час у її садочку всі, здається, вже визначилися з найближчим майбутнім: Гриць буде власником зоопарку, Устя – тітонькою поліцейською (звертаємо увагу на фемінітиви!), а Богдан майструватиме каруселі.
Опинившись у непростій ситуації життєвого вибору, Яся «приміряє» на себе різні професії. Спершу вона пробує бути деревом, потім – ніччю:
« – Тату, тобі вже час спати, – сказала Яся, зазираючи у вітальню. – Я – ніч, і я майже прийшла, тому негайно до ліжка. Тільки почисть зуби.
– Що-що? – здивувався тато. – Але ж я зовсім не втомився. І в мене ще багато роботи.
– А моя робота – всіх укласти спати, навіть страшенно зайнятих татусів».
Розчарувавшись у цих «професіях», Яся вирішує стати… песиком! Пробує себе в ролі холодильника, і навіть пензлика, проте все було не тим. Звісно, всі дитячі спроби присмачені добрим гумором, із крапелькою абсурду – усім тим, за що ми любимо прозу Олесі Мамчич. Яку професію вирішує згодом обрати Яся, ми не скажемо. У цьому весь секрет, але будьте певні, ця праця підійде багатьом дітлахам!
Про цю та інші книжки Літературної агенції «BaraBooka» читайте тут.
Чарівне горнятко
Коли вже письменники на чомусь спеціалізуються, їм треба реалізувати себе в усіх форматах. Після збірки історій для дорослих читачів «Чайна книжка. Історії про чай і не тільки» Олександра Орлова видала ще одну книжку про чай – для дітей.
«Чарівне Горнятко» – книжка не так про чари, як про уяву. Нана любить пити чай, а мама з татом люблять розповідати цікаві історії про цей напій. Зелений чай росте в Китаї, уява дівчинки чіпляється за цей факт і домальовує собі різнокольорових драконів, які плавають у горнятку з чаєм. Чорний чай росте в Індії – логічний ланцюжок – там живуть слони! А значить, уявляємо родину слонів у тому ж таки чарівному горнятку. Липовий чай навіває свої історії, асоціаціями наближаючи образ бабусі, з якою Ната влітку збирає липовий цвіт.
Уся історія – про гру з асоціаціями, в яку так легко включитися й собі. Легкі й ніжні ілюстрації Надії Кушнір глибше розкривають характер головної героїні й надихають і самим поринути у спогади за чаєм.
Космос. Довідкове видання
Це подарункове видання може стати тією книжкою, із якої малюки розпочнуть знайомство з космосом. Книжка передбачає формат родинного читання: юних книгодрузяк приваблять 75 віконечок на товстих картонних сторінках, а великий формат та деякі непрості слова спонукатимуть батьків приєднатися до цієї гри і пояснити дитині якісь явища. Під клапанами читачі дізнаються короткі цікаві факти або більш розгорнуті фрагменти інформації про певних осіб, які досліджували космос, або про космічні об’єкти і явища.
БараБука має певні запитання щодо добірки фактів (наприклад, чому в моделі Сонячної системи є карликова планета Плутон, але відсутні інші – Церера, Ерида та ін.), проте загалом це видання цілком впорається із завданням зацікавити дитину темою космосу.
Більше пізнавальних книжок для дітей шукайте тут.
Несерйозно
Нова мило проілюстрована книжка із серії «Читати легко» розкаже про муки творчості та перипетії в дитячому садочку.
Маленька Мира має незвичне захоплення: вона малює різноманітних сніговиків. Родина дівчинки також творча: мама розвішує білизну і співає, тато невдало жонглює апельсинами, старша сестра Марійка постійно «балетує». І якщо вдома дівчинка занурена в натхненну атмосферу любові та затишку, то в садочку Мирі постійно загрожує небезпека, іноді навіть фізична.
Чи зможе Мира подолати «Щось» і намалювати партію «несерйозних» сніговиків до виставки? Де перебуває вихователька, коли діти роздають стусани в групі? Запитань справді багато.
У невеликій книжечці авторка розповіла, як боротися зі страхами в незрозумілий нікому спосіб, що може статися з дітьми, якщо серйозно ставитися до їхньої освіти, як гугонить холодильник із зіпсованими йогуртами, і поділилася драматичною історією одного хом’яка.
Далі буде…