БараБука читає книжки для молодших підлітків

Автор: БараБука


У попередніх матеріалах ми вже оглянули книжки для малюків (0+), дошкільнят (4+) та молодших школярів (7+) і от нарешті продовжуємо читання творами для досвідчених читак (11+). Молодші підлітки зазвичай уже точно знають, які жанри їхні улюблені і якою темою можна їх зачепити. Тож БараБука дібрала в огляд абсолютно різні видання, щоб кожен читач зміг знайти книжку собі до смаку.

Шукайте серед новинок детективи, пізнавальну літературу та художку з елементами нон-фікшену, фентезі, соціальне читво для тих, хто любить історії про реальних підлітків, їхні почуття і переживання, а також книжку, яка зачіпає непросту, але важливу тему інклюзії.

11+

Гімназист і Біла Ворона

Андрій Кокотюха. Гімназист і Біла Ворона. – Київ: А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2019. – 272 с.

«Гімназист і Біла Ворона» – третя частина книжкового серіалу про пригоди гімназиста Юрка Туряниці та його друзів. Втім, книжку можна читати і як самостійне видання, адже автор детально нагадав пригоди з попередніх «серій». Загальна лінія незмінна: російські агенти всіма можливими силами намагаються підірвати спокій в Україні. І якщо до того вони хотіли засудити невинного добровольця і стерти пам’ять про видатних українців шляхом спопеляння їхніх садиб, то цього разу вирішили підкосити майбутнє, доводячи до самогубства вразливих підлітків через оплачений булінг та зловісного онлайн-куратора.

За законом детективного жанру, в повісті чимало сюжетотворчих «випадковостей»: ненавмисне підслухана розмова, у якій зловмисники викладають свою програму та мотивацію, випадкова зустріч із надзвичайною людиною, яка включається в розслідування. Чималу роль відіграє і прийом Deus ex machina: Туряниці щастить побачити в дії новітні технології стеження (принаймні так, як їх уявляє автор). БараБука схвально відзначає, що в цьому виданні маємо аж дві круті жіночі постаті на ключових позиціях по обидві сторони барикад. Дія швидка, щоправда, часом доволі схематична, як і мотивація персонажів, зокрема зловмисників. Загалом третя книжка цілком наслідує всі риси попередніх, а також залишає «гачки», які натякають, що на цьому виданні бурхливе життя гімназиста не скінчиться.

З Ейнштейном у рюкзаку

Андрій Бачинський. З Ейнштейном у рюкзаку / Ілюстрації: Маргарита Вінклер. – Львів: ВСЛ, 2019. – 152 с.

Ця книжка найімовірніше дуже сподобається… учителям фізики! 🙂 І не лише тому, що вчитель фізики, харизматичний Роман Денисович, тут – один із важливих героїв, до того ж змальований автором досить позитивно. Ні, найбільше вчителі цієї важливої природничої науки, либонь, зрадіють тому, що книжка Андрія Бачинського виконує їхню роботу. Тобто – послідовно, методично, логічно та ненастанно пояснює фізику (великою мірою – саме шкільний матеріал) у теорії, на життєвих прикладах та навіть із зазначенням відповідних формул (так-так, у книжці поміж розділами гостросюжетних пригод головних героїв розміщено також сторінки конспекту з фізики, навіть зі збереженням тла із клітинок, як у зошиті).

Однак незважаючи на дуже потужну пізнавальну складову, «Енштейн у рюкзаку» – це художня пригодницька книжка. Через неназвану автором інфекційну хворобу у школах оголошено карантин. Просте замість того, щоб насолоджуватися «додатковими канікулами», клас на чолі, звісно ж, із учителем фізики вирушає в лісовий табір на, так би мовити, сесію поглибленого навчання.

Цю книжку можна сміливо порівняти із «Літом довжиною в ДНК» Аліни Штефан: автор так само вплітає у сюжетну канву художньої книжки чимало наукової інформації, без розуміння якої і герої не зможуть далі рухатися сюжетом книжки, і – тим більше – читач не збагне сутність історії.

Троє головних героїв утворюють… ні, не любовний, але все-таки трикутник. Назвімо його трикутником симпатії. Одна його вершина – красуня-білявка Соломія. За увагу якої – традиційно – змагаються двоє хлопців. Перший – захоплений наукою «ботан» Юрко, а другий – спортивний, однак не надто обізнаний у фізиці Олег. Отаке давнє як світ змагання мозку проти м’язів за жіночу прихильність.

Один із кульмінаційних моментів книжки зображений на обкладинці – кораблетроща на створеному власноруч човні. Другий – зустріч цих трьох дітей із браконьєрами. Гепі-енд обіцяємо лиш тим читачам, хто вчасно вивчить усі формули, тобто зрозуміє усі базові закони фізики. Бо без цього, як постулює ця книжка, життя – надто небезпечна штука.

У світлі світляків

Ольга Войтенко. У світлі світляків. Ч. 1. На порозі ночі. Ч. 2. У пошуках відправника. – Львів: ВСЛ, 2019.

Певно, всі хоча б колись ставили собі питання: що сталося б, якби в усьому світлі раптом зникло світло? Тобто не просто електрика, а й сонячне світло, тепло, будь-яка енергія. Що би було з нами, людьми, й із усім живим світом? Відповіді на всі ці запитання пробують знайти герої фентезі Ольги Войтенко «У світі світляків». На сьогодні вийшло дві частини із запланованої трилогії.

Перша частина «У світлі світляків» пропонує книгодрузякам поринути у світ, де єдине джерело світла (зненацька!) – це комахи-світляки. У цьому ж світі є дракон і привиди на цвинтарі, як і має бути. Головна героїня Єва-Ліза залежна від ґаджетів, ніколи не виходить із дому, проте про все знає з інтернету. З батьками в неї стосунки досить віддалені, адже у всіх є купа справ – у ґаджетах і на роботах. Знеструмлення спочатку міста, а відтак і всього світу, як виявляється згодом, вириває дівчину зі звичного середовища й змушує вийти надвір і найперше познайомитися з сусідом і його псом. Ще одна таємниця – і її не розкриють у першій частині – мешканці міста чомусь майже всі поринають у летаргічний сон (або впадають у кому), а ось хлопчик Макс, який був у комі на час катастрофи, навпаки прокидається. Отож, далі в усьому місті, чи навіть світі, лишаються при тямі лише троє людей підліткового віку, пес і дракон. Невідомий катаклізм впливає на клімат: поступово настає зима, і тільки авторці відомо, як усе це розрулити з мінімальною шкодою.

У другій частині «У пошуках відправника» герої все ще борються з природою, досить успішно налагоджують постачання електрики на кілька будинків, у яких живуть самі, й намагаються знайти свідчення, що вони у світі не самі-самісінькі. Зрештою їм вдається знайти ще кількох людей і навіть виявити, що між усіма ними є невідомий їм раніше зв’язок. Разом би вони вже могли вирішити головну загадку, але саме в цей момент зникає один із п’ятірки, і решта збирається на пошуки.

Якщо вас зацікавило фентезі Ольги Войтенко, радимо почекати виходу всієї трилогії, оскільки після кожної прочитаної частини запитань виникає все більше й більше. Сподіваємося, у фіналі всі відповіді елегантно стануть на свої місця.

Поцілунок був не останній

Оксенія Бурлака. Поцілунок був не останній: повість. – Київ: ВЦ «Академія», 2019. – 160 с.

Назва дебютної підліткової повісті Оксенії Бурлаки, крім того, що означує приблизний вік читачів і читачок, натякає на романтичний характер сюжету книжки. Утім, ідеться в повісті не лише про поцілунки й перше кохання. Поміж романтикою авторка виводить проблематику шкільного булінгу й показує різницю в соціальних статусах сучасних підлітків.

Героїня Оксенії Бурлаки, Льоля, на початку повісті – типова «правильна» дівчинка з вищих кіл. Авторка ставить її в обставини, до яких Льоля не звикла: батькове майно арештовують, самого батька беруть під слідство, мама з Льолею переїжджають у менш престижний район до маминих батьків і мусять жити в одній кімнаті. Страх перед майбутнім, супротив, неприйняття нового життя і нових правил, нової «звичайної» школи та не надто чемних однокласників – з усім цим доводиться миритися Льолі. Поміж тим дівчина зустрічає своє перше кохання, проте й тут немає ні певності, ні однозначності, ні явної радості.

Не соромлячись описувати алко- й наркодосвіди молодих людей, Оксенія Бурлака все ж зображує підлітків переважно в чорно-білих тонах (окрім головних героїв). Однак читачі все одно від початку й до кінця стежать за розвитком подій, затамувавши віддих та очікуючи розв’язки.

Чарівні істоти українського міфу. Домашні духи

Дара Корній. Чарівні істоти українського міфу. Домашні духи / Ілюстрації: Ангеліна Канкава. – Харків: Віват, 2019. – 352 с.

У другій книжці циклу про чарівних істот української знавчині праукраїнської міфології Дари Корній ви не лише дізнаєтеся, де живе і за що відповідальний домовик, а й познайомитеся з багатьма іншими духами, які за віруваннями наших предків, мешкають у людських оселях та обійстях. Окрім того, до книжки ввійшли «анкети» духів, які є втіленням важливих абстрактних понять, зокрема, доля-недоля, щастя, талан, а також народження та смерть.

Структура книжки аналогічна попередній із тими самими умовними позначеннями, портретами духів, детальною розповіддю про їхній характер, місце проживання, обрядами, що з ними пов’язані (запросини, народження, втихомирення духа тощо), призначенням, народними повір’ями про них та насамкінець авторською або народною казкою. Перший розділ «Хатні духи» містить розповіді про домовика (найголовнішого чарівного духа), хованця (він же антипко, або чорт), доманю (дружину домовика), коловертія (помічника відьми або чаклуна), покутнього (охоронця покуття), кутиху (доньку покутнього), пічника (охоронця домашнього вогнища), жароока (духа вогню), зеркалицю (душу дзеркала) та інших добрих духів людської оселі. У розділі «Дворові духи» йдеться про тих чарівних істот, які населяли обійстя праукраїнців, зокрема, дворовика (помічника домовика, головний дух у дворі), хлівника (духа хліва), воструху (духа, який опікується корівками), конюшника (опікується кіньми) та інших. Розділ «Духи життєвого циклу» присвячено духам, які уособлюють поняття з життєвого циклу праукраїнця: доля і недоля, судниці, нетленні тощо.

Видання стане у пригоді школярам на уроках літератури та українознавства, а також усім поціновувачам міфології та народних звичаїв.

Сім дорослих днів

Євгенія Пірог. Сім дорослих днів: повість. – Київ: Видавничий центр «12», 2019. – 232 с.

Невтомна популяризаторка дитячого читання Євгенія Пірог цього року видала продовження пригод Петрика, знайомого читачам за повістинкою «Тридцять перший меридіан». «Наймолодший директор бібліотеки» із села Семенівка виріс, і тепер його мандри сягають не лише «Книжкового Арсеналу» в Києві та розкопок у Трипіллі, а й далекого острова В’єкес у Карибському морі. Усе це – в інвалідному візку, до якого Петро через хворобу прикутий на все життя. Прототипами для книжки стали двоє реальних мандрівників у візках – Дмитро Ружевич (від якого літературний Петро отримав любов до читання) і Микола Подрезан, який відвідав в інвалідному візку понад півсотні країн світу.

За сюжетом шестеро підлітків-відмінників віком від 14 до 17 років опиняються разом на острові в Пуерто-Ріко, щоб пройти особливий тренінг. Не всі учасники тренінгу з України, проте всі молоді люди спілкуються переважно українською, адже такі умови. У повісті поєднано художній вимисел та краєзнавчі враження юних мандрівників. Детально описано місцевість острова, а добре підготовлені підлітки весь час оповідають про різні тропічні цікавинки. Зауважимо, що мова в дітей вкрай літературна, практично без вкраплень сленгу чи іншомовних слів. Євгенії Пірог вдалося делікатно натякнути читачам на те, з якими труднощами стикаються люди у візках у побуті й у житті. Щоправда, за пригодницьким сюжетом забракло місця для глибшого розкриття конфлікту головного героя. Сподіваємося, цій темі буде присвячено окрему книжку.

Видатні особистості. Волт Дісней

Маша Сердюк. Волт Дісней / Ілюстрації: І. Рудовська. – Київ: Агенція «ІРІО», 2019. – 112 с. (Серія «Видатні особистості. Біографічні нариси для дітей»)

Чергова новинка в серії «Видатні особистості» присвячена життю і творчості Волта Діснея. Гасло цієї біографії винесено на останню сторінку обкладинки: «Усі наші мрії можуть стати реальністю, якщо ми маємо сміливість йти за ними до кінця». І справді, письменниця Маша Сердюк так вибудовує сюжет біографії Волта Діснея, щоб від початку й до кінця читачам було зрозуміло: ця людина вміла втілювати свої мрії в реальність. Чи то буде мрія малювати, чи то створювати рухливі картинки для кіно, чи добре заробляти улюбленою справою, або навіть, здавалося б, геть неймовірна справа – створити цілу країну для сімейного дозвілля.

Образ Волта Діснея у книжці – романтичний і натхненний, життя цього чоловіка радше нагадує життя його казкових персонажів: жорстокий батько, рік, проведений на Першій світовій війні, повсякчасні спроби знайти роботу, успіхи й невдачі, одне кохання на все життя, і навіть історія його смерті огорнута таємничими домислами. Проте є в біографії й нотки, які складають уявлення про Волта як про ефективного менеджера, який, утім, мав свої вади: на початку Дісней усе намагався робити сам і швидко «вигорав».

Ілюстрації повноколірні, до кожного розділу є список запитань, які мають допомогти дитині краще засвоїти текст.

Видатні українці. Любомир Гузар

Ольга Опанасенко. Любомир Гузар / Ілюстрації: М. Мороз. – Київ: Агенція «ІРІО», 2019. – 160 с.

Книжка доповнює вже відому серію «Видатні українці. Люди, які творили історію». Про життя Любомира Гузара варто говорити крізь призму багатошаровості й глибоких сенсів. Це відчувається на сторінках. У тексті домінує історичний контекст, а вже потім – релігійний і філософський, що є правильним, враховуючи вік читацької аудиторії. Авторка поступово розповідає історію від хлопчика Любка зі Львова до емігранта, семінариста, викладача, єпископа, філософа, патріарха – Людини, що завжди жила з любов’ю в серці.

У книзі ненав’язливо відтворені настанови Любомира Гузара. Вони стануть помічними не лише дітям, а й дорослим. Прикметно, що на сторінках є чимало цікавих фактів саме з буденного життя патріарха, як-от його слабкість до американських хот-догів, які він кумедно називав «гарячими песиками», або ж вивчення комп’ютера у майже 60-річному віці. Це зближує сучасну дитину з головним героєм, особливо, якщо йдеться про перше знайомство з видатною особистістю. Короткі запитання після кожного розділу допомагають краще систематизувати прочитану інформацію. Також у кінці книжки є словничок релігійних понять і перелік важливих дат.

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар