БараБука читає книжки для молодших школярів

Автор: БараБука


Продовжуємо наші великі барабучі читання оглядом для молодших школярів. Огляди книжечок для найменших книгодрузяк (0+) та дошкільнят (4+) шукайте на нашому сайті.

Нагадуємо, що ваші книгодрузяки віком 9+ можуть знайти багато цікавого в серії, яку підготувала Літературна агенція «BaraBooka» разом із видавництвом «Ранок». Дотепні різножанрові ілюстровані видання, серед яких – комікс про космічних агентів і сирних монстрів, повісті про давній Київ і дівчинку-білкулаку на ім’я Квасоля, бобрів на прізвище Бобренки, кота на ім’я Нечуй Невмирущий, а також трішечки абсурдні й дуже смішні оповідання про ванну, яка ховалася від дівчинки на ім’я Іванна та інші, дуже жахливі й трошки смішні книжки.

Перед вами – дев’ять довгих і коротких історій, пригодницькі й психологічні повісті, літературні казки й детективи.

7+

Аврора та інші принцеси

Оксана Куценко. Аврора та інші принцеси / Ілюстрації: Анна Сурган. – Львів: ВСЛ, 2019. – 80 с.

Книжка Оксани Куценко – ілюстрована збірка літературних казок про чотирьох різних принцес. Оповідь повільна, проте це може бути виправдано особливостями життя героїнь: не завжди життя принцес сповнене пригод, часом і в ньому мало що відбувається.

Принцеси в цій книжці дуже схожі на звичайних дівчат. Аврора сумує за мамою і в пам’ять за нею доглядає троянди. Жоржина хвилюється перед далекою поїздкою. Ще одна принцеса закохується. Косана має магічні коси, які змінюються від її раптових думок. Утім, відрізняє їх від звичайних дівчат відчуття обов’язку й деяка навіть місійність. Аврора на диво по-дорослому мириться з маминим зникненням замість того, щоб розізлитися і влаштувати істерику. А Жоржина спокійнісінько рятує всіх від світової війни – завдяки чарівному перстенику, який допомагає їй розуміти різні мови.

Не всі принцеси Оксани Куценко живуть у замках, є й такі, які виглядають і поводяться, як прості люди. Однак – одразу попереджає авторка – бути принцесою не завжди просто. Попри певні привілеї, які дає походження, накладаються й суттєві обмеження. Отак, з однієї казки читачі дізнаються, якими різними бувають щасливі фінали: адже навіть якщо кохання взаємне, не завжди закоханим доводиться бути разом. Авторка описує такі речі без трагізму, адже часи змінилися, отже й романтичні історії мають підлаштовуватися під нинішні реалії.

Професіонали

Лана Ра. Професіонали. – Київ: ТОВ «Новаторфільм», 2019. – 136 с.

Новинка від студії «Новаторфільм» – книжка «Професіонали», написана за мотивами однойменного анімаційного серіалу.

Десять історій розповідають про фаховий пошук двох хлопців – Данилка і Богдана, яких скрізь супроводжує їхній песик Флешка. Активні друзяки з повною віддачею пробують себе в різних професіях – столярів, лікарів, будівельників, кухарів, художників, журналістів та інших – але щоразу змушені визнавати, що не так просто стати фахівцями.

Через низку смішних пригод хлопців книгодрузяки дізнаються цікаві факти про десять професій. Чи просто бути садівником? Невже журналіст – це справді давня професія? Коли з’явилися перші фахові вчителі? Чи треба вчитися, аби стати художником? Книжка допоможе пояснити читачам ці та інші запитання. А наостанок вони можуть заповнити анкету, в якій розкажуть, ким бажають стати і розкажуть про професії членів своєї родини.

Миколчині сни

Оксана Думанська. Миколчині сни. – Львів: ЛА «Піраміда», 2019. – 40 с.

До невеличкого збірника про Миколку та його сни ввійшло п’ять оповідань. У них Оксана Думанська показує, як сни можуть впливати на реальне життя, допомагають вирішувати життєві проблеми і навіть лікують. Умовно Миколчині сни можна поділити за темами. Зокрема, «історична» – про короля Данила, «повчальна» – про святого Миколая, «лікувальна» – про Супермена і Поганця, а ще «театральна» та «арифметична».

Перипетії, які трапляються з хлопчиком у снах, дотепно переплітаються з подіями в житті. При цьому проблеми не вирішуються у снах чарівним чином, але дають можливість герою і читачам поміркувати й усвідомити свої помилки, відрефлексувати події дня. Наприклад, якось у суботній вечір Миколці стало нудно і він вирушив до мами з татом на роботу в театр. Спершу авторка змальовує ситуацію так, як її бачить дитина – захопливо й безпечно. Проте не забуває показати й погляд та реакцію дорослих на такий вчинок Миколки, доручивши виховну розмову святому Миколаю вві сні. Святий досить незвично пояснює хлопчику, чому йому ще зарано гуляти з джедайським мечем самому по вечірньому місту: бо хлопчик скористався зброєю як ліхтариком, а меч – для оборони від ворогів. І оскільки ворогів Миколка ще не нажив, то краще так більше не робити. Досить логічне пояснення, але воно навряд задовольнить малих читак, хоча точно запам’ятається.

Збірник оповідань вирізняється своїм художнім оформленням. Усе тому, що книжку проілюстрували звичайні діти, учні львівських шкіл. Таким чином Оксана Думанська прагнула спонукати читачів до пошуку власних талантів, зокрема, через читання до малювання.

Серія «Детективні пригоди Фуагре і Жозефіни»

Марія Жученко. Таємниця золотих бджіл. Загадка синіх блискавок. Рубіновий кубок / Ілюстрації: Максим Долинний. – Харків: Віват, 2019. – 112 с.

Напевно, більшість книгодрузяк уже знайомі з детективом Фуагре і його собачкою Жозефіною завдяки вімельбуху та атласу, які вийшли у світ минулого року. Тепер їхні пригоди можна не лише роздивлятися в пошуках розгадок, а й читати, поринаючи в нові детективні пригоди. Видання розраховані на читачів, які тільки ступають на шлях самостійного читання: крупний шрифт і багато кольорових ілюстрацій не дозволять недосвідченому читачеві занудьгувати. Захопливому читанню сприяє, звісно, і детективний сюжет, який швидко розгортається і веде за собою читача.

Перша частина, «Таємниця золотих бджіл», – це детективна історія про загадку, яку приховує в собі рідкісний рожевий мед божевільного вченого Фікуса-Маніфікуса. Завдяки незвичайному меду і бджолам лиходій планував впливати на свідомість парижан і стати імператором, але його планам завадив кмітливий детектив Фуагре.

У книжці «Рубіновий кубок» ідеться про викрадення чарівного кубка, завдяки якому можна здобути вічне життя. Цього разу лиходій на прізвисько Хамелеон виявився не лише підступним і хитрим, а ще й вправним маскувальником, якому завдяки вмінню перевдягатися і перевтілюватися вдалося підставити самого Фуагре, але й цю загадку детектив розгадав.

У третій книжці «Загадка синіх блискавок» розгадування детективних загадок піднесеться аж о до небес, а якщо точніше – до озонових дірок. Цього разу зловмисники захочуть використати як зброю пристрій винахідника Ду Фаня, що покликаний залатати дірки в стратосфері. Але і тут нагодиться детектив Фуагре зі своєю помічницею Жозефіною і знову всіх порятують.

Історії одного домовичка

Лапікур Валерій, Лапікур Наталя. Історії одного домовичка. – Харків: Талант, 2019 – 111с.

Всі історії розповідає домовичок Єлпідіфор – направду, «язик у вузлика зав’яжеться». Таке дивне ім’я запропонував йому дідусь-домовик замість банального прізвиська Кузя. Спершу Єлпідіфор жив у хаті, де хазяйнували дід із бабою. А потім переселився у світлу двоповерхову оселю з новими хазяїнами й новими пригодами. Там він знайшов друзів – кота Мурро й песика Гавчика. Ці персонажі відомі читачам із серії видавництва про детектива котика Мурро. Кожна історія домовичка має повчальний характер і змальовує діаметрально різні риси характерів людини: вередливість/слухняність, нещирість/вірність, сварливість/дружбу, вигадку/правду. Єлпідіфор демонструє, що домовички не лише капості роблять. А якщо й роблять, то на користь іншим. Прикметно, що у книжці діють інші містичні істоти, як-от: домовик Стаєнний, що доглядає за кіньми, лісовик Шушарик, що уміє стежки завертати, чи Капризка, що смикала за волоссячко малюка. Авторська інтерпретація давніх персонажів у сучасному контексті видається цікавою і зрозумілою для маленького читача.

Мандри та подвиги лицаря Горчика

Галина Малик. Мандри та подвиги лицаря Горчика / Ілюстрації: Соломія Ковальчук. – Київ: Знання, 2019. – 127 с.

Перевидання лицарського роману у двох книгах, над яким Галина Малик працювала впродовж десяти років. Яскрава, щедро проілюстрована Соломією Ковальчук книжка про пригоди знайомого багатьом читакам Горчика, Каролі, Третього Зайвого і багатьох інших персонажів.

У новій частині славетний лицар-переможець драконів мандрує островами та морями в компанії Бузинової царівни Бусі. І хоча після перемоги над Змієм Гориничем Горчик міг спочивати на лаврах та їсти цукерки відомих фірм (так, так продакт-плейсмент тут чигає на читача на кожному кроці, як випробування на лицарів), він знову вирушає в мандри. На цей раз у підводне царство. «А там! Всякої морської нечисті повно-повнісінько! І ундини, і русалки, і мавки-лоскітниці, кікімори, шишиги горбаті, водяники пузаті та булькаті, химери, мелюзини, тритони, гідри, саламандри, морські грифи та дияволи!»

Чи вдастся героям перемогти силу-силенну ворогів та позбутися чарів Морської Зміївни? Про це лицарі та лицарівни зможуть дізнатися мандруючи сторінками роману, який саме їм і присвячений.

Слон під ліжком

Кристина Терьохіна. Слон під ліжком / Ілюстрації: Кристина Терьохіна. – Київ: Час майстрів, 2019. – 90 с. 

Ця весела історія починається з пошуків «свіжозагубленої» шкарпетки. Замість неї хлопчик Санька знаходить під ліжком фіолетового слона. Той виявився неабияким бешкетником і ласуном. Досвідчені читачі відстежать певну схожість із відомим персонажем Астрід Ліндґрен. Сім розділів книжки – це сім окремих історій про дитячий погляд на дорослість і навпаки. Є оповідки про вміння говорити правду, важливість підтримки у складні моменти, про вірну дружбу і, звичайно, перше кохання. Вигадливий світ дитини гарно відтворюють імена героїв устами малого Санька: сусідка Тьотлеся, лікарка Маринсергіївна, вихователька Марєвгенівна.

Вихованням Саньки переважно займається Ба, тобто бабуся. Творчі батьки хлопчика багато працюють, однак приймають знайденого слона і навіть дозволяють залишити цю «рідкісну тварину». Образ бабусі – один із ключових у книжці. Вона вихована, стримана, дбає про інших і часто готує смаколики, зокрема фірмовий штрудель. Авторка, вочевидь, апелює до спогадів зі свого дитинства. Дотепні жарти про побут точно зрозуміють дорослі.

Тема родинних стосунків вирізняється колоритом. Так, наприклад, Ба має меншу сестру Ніну, яку всі називають Нінусею. Вона все життя пропрацювала в театрі костюмеркою, а на пенсії пішла працювати в театральний гардероб. Нінуся часто приходить у гості до Ба і Саньки. Вони – її єдина підтримка й родина. Дитяча аудиторія може й не «відчитати» історії самотньої літньої жінки, однак це питання не варто оминати, обговорюючи з дітьми твір у контексті емпатії та поваги до старших.

Магічна зброя панчохоїдів

Тетяна Руменко. Магічна зброя панчохоїдів / Художнє оформлення: Алевтіна Шавлач. – Київ: ВЦ «Академія», 2019. – 96 с.

Дитяче фантазування часом заносить у дивовижні світи, де шкарпетки стають гномиками, хмари – циклопами, а злі люди – підступними павуками. Поєднуючи звичні речі в несподівані комбінації можна вигадати повноцінний паралельний вимір. Саме це зробила Тетяна Руменко, авторка «Магічної зброї панчохоїдів».

У цьому світі є свої чарівні предмети (голка й ножиці), їжу – в’яжуть, а нові створіння постають… із викрійок! Але й у затишному в’язаному світі не без проблем. І без допомоги панчохоїдам не впоратися… Тож одного Нового року маленький хлопчик Ілля знаходить під ялинкою великого білого ведмедя з пришпиленим до вушка написом «Гамселик». Хлопчик не підозрював, що улюблена іграшка насправді не іграшка, а охоронець, покликаний берегти Іллю, аби той згодом врятував чарівний світ панчохоїдів від злої павучихи.

БараБука вважає, що фантастичному світу панчохоїдів не завадила б більш прискіплива редактура. Фантазія авторки створила чимало елементів, проте не всі з них гармонійно поєдналися у спільну історію. Також деякі винесені окремо фрагменти часом перебивають історію, але не завжди в доречному для цього місці. Повість закінчується обіцянкою нових пригод, тож можна очікувати на продовження.

Таємне Товариство Блазнів, або Балансування на краю прірви

Леся Воронина. Таємне Товариство Блазнів, або Балансування на краю прірви / Ілюстрації: Володимир Штанко. – Київ: Знання, 2019. – 143 с.

У завершальній частині серії книжок про Таємні Товариства Леся Воронина звела до купи героїв та епізоди з усіх попередніх пригод, остаточно врятувавши Землю від синьопиких прибульців. Принаймні на фінал пригод ТТБ дуже схоже і сама авторка на цьому наголошує 😉 Цього разу синьоморди зі своїми помічниками виринають у цирку, де захоплюють у полон головних героїв усіх історій про ТТБ. Окрім Клима, Жука та Зайця, від хижих лап прибульців постраждали й тварини, яких утримують у неволі та змушують виступати на арені цирку в електричних нашийниках. Таким чином письменниця порушує гостру й досі актуальну тему для сьогодення – знущання з тварин у цирку, показуючи читачам справжню ціну шоу. Ту ціну, яку платять звірі в неволі.

Оскільки нові пригоди членів Таємного Товариства розгортаються в цирку, де виступають Жук і Заєць у костюмах клоунів, його (товариство) і перейменовують на Таємне Товариство Блазнів. Загалом цирк стає місцем багатьох інших химерних перетворень і перевтілень. Хороші герої перетворюються на синьомордів, поганці маскуються під хороших, а Клим Джура опановує перевтілення зі свого тіла в тіло головного лиходія синьомордів Тютю! На щастя, президент Таємного Товариства Соломія Джура завжди знає, як зарадити ситуації, тому читачам тільки й залишається стежити за неймовірними перипетіями і вболівати за улюблених членів ТТБ.

Проілюстрував завершальну частину ТТБ незмінний її художник Володимир Штанко. Насамкінець він створив «сімейний» портрет усіх членів Товариства та їхніх друзів, зібравши їх разом на спині у дракона Слинька. Чудовий фінал фантастичних пригод!

Далі буде…

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар