Бджоли в Арктиці, гучні сусіди, кіднепінг та інше – нові теми «Читальні»

Автор: Мар’яна Лелик


Серія «Читальня», яку спільно з видавництвом «Ранок» готує літературна агенція «БараБука», минулого року порадувала двома новими хвилями. Хоч книжечки й невеликі, на «один зуб», проте нам довелося довго і вдумливо їх прочитати, адже в кожній, окрім завдань, є потаємні глибини значень. Заздримо тим читачам, які разом із дорослими або самостійно (адже серія – насамперед для самостійного читання!) вперше розгорнуть книжки від українських авторів і зануряться у пригоди білого ведмедя в Арктиці, сором’язливого Сальватора, співпереживатимуть викраденим пташенятам.

У нових хвилях «Читальні» – книжки від сучасних українських авторів та авторок: Володимира Арєнєва, Андрія Кокотюхи, Мії Марченко, Валентини Вздульської та інших. Це – захопливі сюжети, зворушливі герої, почуття і відчуття, а також… Більше про порівневе читання дізнавайтеся з першої частини нашого огляду.

Арктична пасіка

Сашко Дерманський. Арктична пасіка / Намалювала Наталя Кащак. – Читальня, рівень 1

Казка «Арктична пасіка» особлива з багатьох причин. Так, це перший і поки єдиний віршований текст серії «Читальня». Книжку виокремлює й повноколірна поліграфія, на відміну від решти двоколірних видань. А «медове» змістове наповнення перетворює історію на солодке чтиво.

«Якось Білому ведмедю Закортіло з’їсти меду…» Начебто, звичайнісіньке бажання, але звідки взятися меду серед снігів, зими й пінгвінів? Та Білий не опускає лап і знаходить мудре рішення. Він пише телеграму в Карпати Бурому ведмедю з проханням надіслати посилку з бджолою! Головна інтрига чекає читачів наприкінці розповіді, коли Білий, доклавши неабияких зусиль, все ж отримує діжку меду. Але бджолиний продукт зовсім не смакує. Тільки не хвилюйтеся передчасно – Сашко Дерманський дуже любить своїх читачів, і мед Ведмедю таки сподобався. Адже дружба настільки важлива, що може навіть змінювати смак страв.

Особливої уваги заслуговують деталі в ілюстраціях Наталі Кащак – на кожній сторінці серед крижин і холодних вод океану є маленька тепла цяточка: баночка з медом, бджілка чи світло лампи. Такі жовтогарячі акценти роблять читання ще теплішим і ду-у-уже смачним.

Купити книжку можна тут.

Фея сховалася

Валентина Вздульська. Фея сховалася / Намалювала Христина Лукащук. – Читальня, рівень 1

Хоча книжок про фей написано чимало, Фея, яка живе у книжці Валентини Вздульської, не схожа на жодну з них. По-перше, вона прокидається від рудого сонечка, по-друге, в неї гострі зубки, по-третє, вона любить стрибати і завжди щось хрумкає! А ще вона пухнаста і дуже любить гратися у схованки. Саме це її захоплення змусило похвилюватися одну руденьку дівчинку та її батьків. Довелося навіть оголошення розвішувати й писати в інтернеті. Але зрештою пошуки феї завершилися зворушливим щасливим фіналом.

Чарівні ілюстрації Христини Лукащук влучно відтворюють характери морквяних «хрумкалів». У книжечці розкрито теми підтримки в сім’ї, розуміння й дитячої безумовної любові до братів наших менших.

Купити книжку можна тут.

Сусідки

Олександра Дорожовець. Сусідки / Намалювала Мирослава Скіра. – Читальня, рівень 1

Ця книжка – чудесна словесна ілюстрація до теми прийняття. Інколи ми не вміємо чи не хочемо приймати інших – із їхніми поглядами на життя, способом мислення і навіть зовнішнім виглядом. Проте часто буває, що саме ці «інші» стають нам найкращими друзями, простягнувши руку допомоги й підставивши плече у скрутні моменти. Зайчиха Зоя мала тихе розмірене життя, допоки по сусідству не з’явилася Галя – балакуча й непосидюча велика сіра миша. Та ще й із баяном! Галя не була поганою, просто іншою, але Зоя страшенно дратувалася через сусідку. Зайчиха всіляко демонструвала неповагу до життєрадісної Галі й принципово не заходила до неї гості. Але життя таке непередбачуване… І коли стихія зруйнувала все, що було в Зої, не важко здогадатися, хто приніс їй теплу ковдру й напоїв гарячим чаєм. Зоя з радощів аж заспівала! Бо мати хороших сусідів – то справді велика радість.

Змістове наповнення книжки дозволяє розібрати з дітьми одразу кілька глибоких тем: дружба, сусідство, толерантність, власні кордони, право бути наодинці. Спеціальне завдання наприкінці стимулюватиме маленьких читачів до певного самоаналізу.

Купити книжку можна тут.

Справа про зухвале викрадення пташенят

Володимир Арєнєв. Справа про зухвале викрадення пташенят / Намалювала Ліна Квітка. – Читальня, рівень 3

Із назви вже зрозуміло, що матимемо справу зі справжньою детективною історією. Її розплутуватиме кмітливий учитель літератури, вигадливий пан Єнот. Саме він може помітити ледь прим’яту траву, розсипані крихти й ниточку на гілці. Проте, хоч би ким ти був, вистежувати серед ночі злочинців – це досить складно й моторошно. Але пан Єнот все ж кидається на допомогу тим, хто в біді. Він не звертає зі шляху добра навіть через погрози пані Куниці. Окрім захопливого сюжету з кількома підозрюваними, місцем злочину, нічною шахрайкою й загадками, ця книжка має в собі ще дещо – емоції! Тут і страх, і цікавість, і нахабство, і радість. «Справа про зухвале викрадення пташенят» стане в пригоді всім батькам, які піднімають у розмовах із дітьми теми емоцій, емпатії та милосердя. Адже лісові мешканці живуть у світі страшенно схожому на наш, і діти легко відшукають у них риси, які помічали у знайомих чи друзів. Важливо зрозуміти, що хоч хто ти є, якщо робитимеш добрі справи – вони повернуться сторицею.

Книжка є черговим творчо-сімейним тандемом – її ілюструвала художниця Ліна Квітка, дружина Володимира Арєнєва. Для юних читачів пригоди не завершуються навіть після викриття злочинців. Адже наприкінці іще чекають випробування – спеціальне завдання-головоломка на перевірку ерудиції.

Купити книжку можна тут.

Не той хлопчик

Андрій Кокотюха. Не той хлопчик / Намалював Максим Паленко. – Читальня, рівень 3

Ця історія не для будь-кого, а для справжніх детективоманів. Тут ви знайдете і темний підвал зі щурами, і двох заручників, і викрадача в балаклаві з недолугими помічниками. Не обійдеться без переслідувань, зашифрованих послань і криміналу. Гостросюжетна оповідка починається з того, що худенького окулярника Стаса і його однокласницю Лесю захопили в заручники. Але замість паніки Стас зберігає спокій і намагається втовкмачити кремезному викрадачеві, що той помилився і взяв «не того хлопчика». Така гра з вогнем лоскоче читачам нерви. Допоки злочинець перевіряє почуті доводи, Стас виграє трохи часу. Чи правдивою виявиться інформація і чи вдасться дітям врятуватися – це питання тримає в напрузі й залишається невирішеним майже до останніх сторінок.

Крім усього, у книжці чимало гумору, зокрема історія про лисих їжачків, які стали в шеренгу й марширують. А незвичні й багатозначні малюнки Максима Паленка, як-от щуряка з вишкіреними зубами та черепом на хвості, чи велетенська долоня, що торкається Лесиного обличчя, підсилюють атмосферу хорору. Автор поміж рядків зачіпає болючу тему війни, втрат і вимушених переселенців. Якими ми стаємо, коли втрачаємо рідних, дім, роботу, все, чим жили тривалий час? Це загартовує чи спустошує? А може, і те, й інше? Книжка спонукає до роздумів і глибоких міркувань.

Купити книжку можна тут.

Сором’язливий Сальватор

Мія Марченко. Сором’язливий Сальватор / Намалювала Альона Брайловська. – Читальня, рівень 3

Читаючи цю книжку, багато дітей, а то й дорослих, упізнають себе. Це історія про вміння відчути й зрозуміти те, що невидиме для очей, а видиме тільки для серця. Авторка торкається найпотаємніших куточків дитячої душі. Мурахоїд Сальватор переживає шквал емоцій через свою сором’язливість – хвилювання, ніяковість і навіть підозру на якусь хворобу. Проте ця штука, «коли палають вуха, язик не слухається й найбільше хочеться заплющити очі та щезнути зі світу», як виявилося, зовсім не заразна, а лікується простим розумінням. Вважаючи себе «не таким», сором’язливий Сальватор вирішує бути сам. Він вирушає у сельву, де ні з ким не треба буде розмовляти. Але саме там – серед дерев, орхідей та очерету – замість бажаної тиші мурахоїд почує голос, що змінить його життя. Виявляється, довкола є подібні до нього, ті, хто також люблять ходити самотою, мовчки спостерігати і не квапити час. Дівчинка-ягуреня Колючка допомогла Сальватору і навчила адаптуватися до різних зовнішніх обставин. Її дієві поради може спробувати кожен сором’язливий читач.

Бути інтровертом часом непросто, але значно легше, коли поруч є підтримка. Соціалізація та прийняття себе – важливі тематичні вектори книжки для подальшого пропрацювання педагогами або психологами з дитячою аудиторією.

Купити книжку можна тут.

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар