BookaBooks №1: Дитячий non-fiction

Автор: БараБука


БараБука розпочинає новий трансконтинентальний проект – подкаст BookaBooks. Це – цикл розмов із експерткою БараБуки Оксаною Лущевською, відомою дитячою письменницею, а також докторкою наук у галузі освіти, акцент – дитяча література. Оксана отримала науковий ступінь в Університеті Джорджії (США), тож гарно знає американський і світовий контекст дитячої книжки.

BookaBooks підніматиме важливі для української дитячої літератури теми, намагаючись означити наше місце у світовому контексті й ті шляхи, якими може рухатися наша дитяча література.

Першу розмову циклу присвячено пізнавальним книжкам*. А саме – новим видам і форматам дитячої пізнавальної книжки у світі; гібридним виданням, які поєднують наукове знання та художню вигадку; використанню літератури non-fiction у школі, зокрема – у процесі навчання читанню; особливостям наукової частини пізнавальної книжки для дітей; досвіду читання пізнавальних книжок, зокрема в межах авторського онлайн-курсу Оксани Лущевської Interesting Non-Fiction; поєднанню інформативного та особистого в дитячому сприйнятті non-fiction.

*Оскільки звукорежисерка прямого ефіру БараБука дуже хвилювалася, перша хвилинка запису вийшла тихою, за що дуже перепрошуємо. Однак цю проблему швидко було усунено, тому всю подальшу розмову чути значно краще.

Оксана Лущевська: «Я вважаю, що найближчим часом дуже багато до нас доходитиме саме гібридного non-fiction. Тобто книжок, які в легкому розповідному стилі розкривають будь-які теми: тварини, рослини, вода, космос – розказані трошки розважально, по суті, як пізнавальні серіали Бі-Бі-Сі. Береться одна історія про тварину чи рослину, і через неї подається більший фактаж.

Також доходитимуть візуальні книжки-концепти: дуже мало слів, багато ілюстрацій, для найменших читачів.

Сподіваюся, набуватимуть великої популярності й певної трендовості саме біографії. Маю надію, для України це будуть не лише перекладні біографії, як-от Коко Шанель і Фріда Кало, а ми почнемо писати біографії своїх відомих людей. Чекаю на появу книжок-картинок-біографій, повних біографій, часткових біографій. Думаю, буде багато книжок про тварин, їжу, побут, природу, клімат. Тобто на ті теми, які дітям близькі та зрозумілі, але є більше чого прояснити. На жаль, думаю, вони доходитимуть до читачів здебільшого як перекладні книжки. Але хочу сподіватися, що українські автори та ілюстратори дуже швидко підхоплять цей тренд».

оксана1

Щоб дати змогу нашим слухачам ближче ознайомитися з книжками, про які згадує в подкасті Оксана, подаємо лінки на згадані англомовні видання:

пізнавальна книжка для немовлят та дворічних про Сонячну систему,

книжка-іграшка про анатомію жаби,

біографія Марії Складовської-Кюрі у форматі книжки-картинки,

The Barefoot Book of Children: книжка про основи плюралізму.

Найбільші нагороди для дитячих пізнавальних книжок у Сполучених Штатах: Robert F. Sibert Informational Book Medal, Orbis Pictus Award.

Список українських пізнавальних книжок, рекомендований редакцією БараБуки обговорюваний у подкасті, можна знайти за цим лінком.

Оксана Лущевська: «Інформативне та особисте ми зазвичай розрізняємо. Мовляв, ось – інформативна література, пізнавальна, ось – художня, “особиста”, література. Але іноді між ними [стоїть] знак “дорівнює”. Наприклад, нобелівська премія з хімії. Її дали Марії Складовській-Кюрі за дослідження, дуже важливе для медицини, для лікування, яке може бути потрібне комусь дуже близькому, комусь із нашої родини. Чи впливає на нас вимирання тапірів десь там у Південній Америці? Ніби й ні, бо що це для українців? Але це впливає на нашу екосистему, а екологія – це вже особисте питання, бо нам жити далі на цій планеті. Тому важливо поєднувати це в розмові довкола книжки: будь-що інформаційне, пізнавальне є водночас особистим».

Наступний епізод нашого подкасту буде присвячено книжкам-картинкам в Україні та у світі. Слухайте BookaBooks 🙂

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар