Чесність у дітях виховують позитивні персонажі


Які ж літературні герої здатні виховати в дітях чесність? Виявляється, це не Піноккіо, в якого від брехні виростав ніс, і не хлопчик, який волав «Вовки!», – персонажі класичних казок, що донині вважалися такими, які виховують у дітях чесність. Згідно з дослідженням науковців, маленькі читачі не піддаються історіям, у яких героїв карають за погані вчинки. Про це пише «Українська правда. Життя», посилаючись на видання The Telegraph.

«Ми не повинні розраховувати на те, що класичні повчальні казки автоматично сприятимуть моральній поведінці», – переконана дослідниця доктор Кенґ Лі з Університету Торонто. «Як батькам маленьких дітей, нам хочеться знати, наскільки ефективно казки насправді пропагують чесність, – зазначила співавторка дослідження Вікторія Талвар. – Вони влітають в одне вухо та вилітають в інше, або ж діти слухають та сприймають їх серйозно?»

Щоб перевірити, чи здатні герої класичних казок виховати в дітлахах прагнення бути чесними в житті, вчені влаштували експеримент. Участь у ньому взяло 269 дітей віком від трьох до семи років. Науковець виходив із кімнати, наказавши малюкам у жодному разі не чіпати іграшку, залишену на столі. Більшість дітлахів не здатні були опиратися спокусі.

Повернувшись, експериментатор читав маленькому учасникові казку: «Черепаху та Зайця», «Хлопчика, який кричав “Вовки!”», «Піноккіо» або ж оповідання «Джордж Вашинґтон та вишня». Відтак дитину просили чесно сказати, чи брала вона заборонену іграшку.

Попри очікування науковців, історія про Піноккіо й казка про хлопчика-брехуна, якого з’їли вовки, аж ніяк чином не схиляла малюка до чесності. Ефект від обох був таким самим, як і від «Черепахи та Зайця», яка не навчає чесності.

Цікаво, що дієвим виявилося лише оповідання про маленького Джорджа Вашинґтона. Навряд чи за основу взято реальну подію з життя першого президента США, втім, приклад хлопчика, який зламав вишню й не побоявся зізнатися татові (а той його за це похвалив), надихнув учасників експерименту. Важливо, що в тих випадках, коли експериментатор спеціально змінював фінал історії та казав дитині, що тато насварив Джорджа за провину, слухач ні в чому не зізнавався.
На думку Вікторії Талвар, позитивні наслідки чесності вчать дітей тому, що це – бажана поведінка. «Наше дослідження доводить, що у пропаганді моральної поведінки, зокрема чесності, ключем є підкреслення позитивних результатів чесності замість негативних наслідків нещирості», – підсумувала дослідниця.

Таким чином, дослідники рекомендують читати дітям «Попелюшку» та «Гаррі Поттера», щоб заохотити маленьких читачів наслідувати моральні чесноти головних героїв. «Здається, це справді працює. Тепер я застосовую це у вихованні своєї дитини», – каже Талвар.

Читайте також:

У новій книжці Андрусяк допомагає дітям самовизначитися

«Слід карати тих, хто сідає за писання з наміром написати повчальну книжку»

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар