Читання у ХХІ столітті: як це буде?


Засновник «Kindle» Джеймсон Меркоскі написав книжку про те, як ми читатимемо у ХХІ столітті. Книжка має назву «Книга 2.0», у ній Меркоскі припустив, як закінчиться битва між електронними й паперовими книжками. Видання «ReadRate» описало, як у майбутньому, за Джеймсоном Меркоскі, видозміняться п’ять читацьких звичок.

Читання в ліжку. На думку автора «Книги 2.0», рідери зручніші для читання в ліжку. Їх легко тримати в руках, йому не потрібне додаткове освітлення, також не треба шукати в темряві блокнот і ручку, щоби записати цікаву думку. Не рекомендує Меркоскі ночами читати з планшета, оскільки він перешкоджає нормальному сну. Утім, вибираючи рідер, читачі втрачають заспокійливе відчуття паперової книжки в руках.

Тяжкі торби й наплічники. Перехід на електронні підручники, чого в майбутньому хочуть досягти активісти «Батьківського контролю», міг би поліпшити дитяче здоров’я, вважає Меркоскі. Адже відпадає проблема шкільного сколіозу від тяжких наплічників. Та й при переїзді зручніше. З мінусів – втрачається атмосфера, що її дарує бібліотека. Дім без книжок (навіть якщо в кожного по рідеру) виглядає менш привабливо й куди менш інтелектуально, ніж дім із книжками.

Пошук книжок. З приходом електронних ґаджетів для читання відходить у минуле звичка довгих походів по книгарнях і бібліотеках. Вибір книжки переміщується до інтернет-книгарень. Із плюсів, які виділяє Меркоскі, – легкий пошук книжок, можливість рекомендувати книжки одне одному лише одним кліком. Утім, як мінус, – ми втрачаємо задоволення від процесу.

Обмін книжками. На думку Джеймсона Меркоскі, потрібна радикальна інновація, яка б дозволила книжковому обміну прорватися крізь екрани рідерів і зруйнувати стіни між читачами. Імовірно, потрібно поєднувати обмін книжками з діяльністю книжкових клубів. Із очевидних плюсів – для електронної книжки не існує кордонів там, де проведено Інтернет. Меркоскі припускає, що невдовзі «Amazon» може створити власну соціальну мережу для читачів. Із мінусів – втрачається особливий зв’язок, такий, що встановлюється при передаванні улюбленої паперової книжки з рук у руки.

Усамітнення. Читання, що було в минулому особистою справою кожного окремого читача, стає соціальною дією планетарного масштабу. Усі електронні книжки пронизано соціальними зв’язками. Це дозволяє взаємодіяти з іншими читачами, проте унеможливлює читання як усамітнений процес. Звісно, завжди можна від’єднатися від соцмереж та Інтернету, але це все одне не те саме, що паперова книжка, переконаний Меркоскі.

Джерело: БараБука за матеріалами readrate.com.

Читайте також: 5 способів заохотити до літнього читання

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар