4+

Чути красу світу, слухати музику серця

Людмила Ковальова

Катерина ЄГОРУШКІНА. Країна Сніговія / Ілюстрації Поліни Родрігес. – Київ: Видавець С. Недериця, 2011. – 29 с. – Серія «Музична казкотерапія для малят». Катерина ЄГОРУШКІНА. Будиночок з води / Ілюстрації Марисі Рудської. – Київ: Видавець С. Недериця, 2011. – 37 с. – Серія «Музична казкотерапія для малят». Катерина ЄГОРУШКІНА. Птахи та янголи: казкова повість / Ілюстрації Поліни Родрігес. – Київ: Видавець С. Недериця, 2014. – 60 с. – Серія «Музична казкотерапія для малят».
Уподобань: 5

Кожна дитина – «табула раса». Тільки від дорослих залежить, якими барвами засяють-заповняться перші сторінки дитячої книжки пізнання світу. Тож не марнуйте найменших можливостей допомогти дитині наповнитися найкращими враженнями та найяснішими фарбами.

«У вашому світі діти народжуються від любові батьків та щедрості Бога. Батьки дарують тіла і кличуть душі. (…) Душі ростуть на Світовому Дереві й наповнюються світлом. А коли дозрівають, то відриваються від гілки й падають у глибінь світів, щоб втілитися на Землі. А за душею летить її янгол…»

У сучасному світі свідомим батькам відкриваються неймовірні простори різних сфер життя. Казки Катерини Єгорушкіної добре поєднують у собі деякі з цих сфер у почуттях, образах, емоціях. До того ж вони доповнені образами ілюстраторів Поліни Родрігес і Марисі Рудської, поглиблені музичним супроводом від Стефана Недериці.

Не потрібно шукати якихось «спеціальних» чи «таємничих» слів для зацікавлення читачів: ці слова вже живуть своїм власним життям на сторінках цього видання. Бо авторці як мріялося, так і сталося: вона поєднала казку з музикою справді натхненно й професійно.

КРАЇНА СНІГОВІЯ

сніговія1

Приваблива палітурка: відразу привертають увагу органічно вписані в малюнок зими ноти і скрипковий ключ. В уяві постає суворий холодний спів завірюхи за вікном, і здається, що ось уже й морозець пощипує за носа… Та не все так холодно! Теплі кольори, як і сонце найморознішої днини чи лагідне місячне сяйво чарівної ночі, відразу вгамовують хугу і налаштовують на мрійливий лад.

Розгортаємо книжку… і потрапляємо в Королівство Снігової Королеви. Та не звично зловісної, а особливої – легкої, привітної – музичної!

Як зимові малюнки пронизані теплими проблисками-тінями, так і вся розповідь гріє особливим сердечним теплом: гармонією почуттів і навколишнього, створеного письменницею-художником-музикантами, світу.

Напевно, вже зрозуміло, що весь твір присвячено музиці. Образ Музики як чарівної завірюхи, переносить читачів у дивний і багатовимірний світ звуків-образів. До того ж, ви й не помітите, як вивчите назви ноток-крижинок та їх розташування на нотоносці, познайомитеся не лише з головним провідником по Країні Сніговії Каєм, а й з Чорнильним Чоловічком, Сніговиком із крижаною скрипкою, бабусею Грамотою, дідусем ЗдувайПилом та онучкою Ноткою і Ляпкою Сонечком. Разом із ними ви відкриєте багато цікавого й загадкового зі світу Музики. Жодного замороженого серця не залишиться після спілкування з цими дивовижними героями. Крім того, в цьому музично-завійному світі ви зустрінете неочікуваний, але такий близький, знайомий і зрозумілий кожній дитині, образ Всемогутнього Бога.

Життя людини супроводжується/наповнюється всюдисущою музикою. І відлік свій воно розпочинає з музики небесних сфер, які звучать славнем любові двох сердець. Тож що дивного в тому, що кожна людина (а дитина – особливо) сприйнятлива до різноманіття звуків, що наповнюють наш світ?

Гармонія, любов, мрія і працьовитість, дивовижа творення власного світу; сонячність, радість, легкість, безкінечність Музики – це ті слова, які супроводжують кожного на сторінках цього видання. А також: ніжна блакить кольорів, підтеплених місячним сяйвом, сріблястість багатовимірності – все це відкривається в безмежжі мінливого світу Музики.

БУДИНОЧОК З ВОДИ

будиночок1

Почніть розглядати книжку з кінця! Повірте, це іноді значно швидше виявить ваш інтерес до неї, ніж коли розглядати «як треба».

Тут є «Цікавинки про дельфінів»! Якщо водночас із читанням ще й слухати «мову» цих дивних створінь, то враження будуть просто незабутні. (Про це написано в інструкції «Як читати цю книжку». До речі, таких варіантів аж три! Хоча думаю, що ви, любі читачі, також здатні придумати безліч комбінацій, як краще робити саме для вас!).

«Будиночок з води» – це сріблясто-золотавий твір про магію солодкого слова, світлих почуттів і радісних кольорів, про магію сонячного сміху та про відповідальність. Читаючи його, дорослі згадають, а діти вчитимуться розуміти, що будь-яка дія чи будь-яке слово, навіть найменш, на нашу думку, значні, мають відповідні наслідки. І тільки від нас залежить – які. Ця книжка надихає поринути в мандри. Мандри океаном, мандри світом музики і слова. Мандри безмежжям своєї душі.

Отже, урок перший: магія слова.

Вона розпочинається відразу з Будиночка з Води (бо що, як не вода, несе найбільше інформації про навколишній світ?), який заплив до Країни Соняшникової і познайомився з Хлопчиком Ра. А продовжується вже в мандрах з Дядьком Океаном та Дельфінами в пошуках істини народження. Народження всього: звуку і взаєморозуміння, дружби й турботи, пізнання й уважного ставлення до своїх слів.

Урок другий: магія музики.

Окрім душевно-світового зв’язку й гармонії, єдності слова й звуку, продовжується знайомство з нотною грамотою – спеціальними значками для позначення музичних пауз. Виявляється, не тільки звук, але й тиша навчає нас чути красу світу і слухати музику серця.

Урок третій: незвичайна астрономія.

Не тільки незвичайна, а й незвична, яка не розкриває якісь наукові істини, а допомагає не тільки дітям, а й забудькуватим/огрубілим/зашореним дорослим зрозуміти прості істини нашого народження, здійснення мрій та неперервної безкінечності нашого життя як всього сущого.

Виявляється, цих трьох уроків досить, щоб створити собі щасливу долю. І дітям ще не пізно вивчити-відчути цю істину! Тільки, дорослі, не будьте байдужими, наповніться сяйвом, добротою і турботою, самі повірте у щирість, мрію та свою силу, очистіться від буденності й допоможіть своїм дітям!

І наостанок – найголовніший енергетичний код: красива, щедра, наповнена сонцем, любов’ю, музикою та словом суша – це наша Україна. Люби її і вона віддячить тобі тим самим.

ПТАХИ ТА ЯНГОЛИ

птахи1

Цю книжку найкраще читати перед сном («соньканням»)!

Розпочинається подорож незвично-звичним містом відразу з інтриги: яку ж таку таємницю треба зберігати? Та ще й при цьому засвідчити свою вірність їй вмоченим у синю фарбу відбитком великого пальця?

Відповідь: прочитайте – дізнаєтеся!

А зараз познайомтеся зі справжніми, живими, неповторними Будиночком і Парканом, правою та лівою ногою, Янголом із Янголинею, Нитяним Птахом, ну і, звісно ж, із сестричками-близнючками Асею та Ясею, яким конче необхідно дізнатися, звідки вони з’явилися і хто приніс їх до мами-тата.

Отже, поринаємо в мандрівку-сон.

Уявляєте, насправді наші сни – це ангельське плетиво. І коли ми сваримося, таємниці ховаються від нас і не хочуть відкриватися. Але ж світ без таємниць такий нецікавий… тож – не сварімося!

На цьому відкриття не закінчуються. Виявляється, у СВІТІ 1, у який потрапили сестрички, живуть не лише срібні птахи, а й наші пра-пра-пра-мами й тата. І їх зігріває в тому світі тепло нашої пам’яті. Тож не даймо їм змерзнути!

СВІТ 2, у якому близнючки познайомилися із закоханими лебедями, – це краса вірної любові. І цю красу підтверджують не тільки лебеді своїми почуттями. А й ті історії з родинного життя, про які згадують дівчатка.

Зовсім нудний, сумний і непривабливий СВІТ 3. Світ дурних птахів, сірих кольорів та незрозумілих обов’язків. (Батьки, вам це нічого не нагадує? У чому справжня цінність життя? Можливо, щоб його розфарбувати, треба самим засіяти цей світ зернами радості й любові?)

СВІТ 4 – світ, де народжуються Янголи, в якому існують мама-Небо й тато-Океан. Світ, який все більше наближає нас до Таємниці. А лелечий СВІТ 5 – це розмаїття бузьково-фіолетових слів, із яких викрешується вогонь віри.

СВІТ 6, створений Великим Жартівником, – це пташиний рай. У ньому живуть не тільки багато птахів, а й барвисті янголи!

СВІТ 7 – Ирій. Місце, де проростає світове дерево, де знаходиться озеро правди, це місце нашого народження.

Ну що ж, легкокрилу мандрівку небесними сферами закінчено. Добре, що з нами постійно був наш Янгол. Сподіваймося, що зернятка з вузликів сестричок проростуть паростками любові, турботи й вірності в серцях кожного читача. А ми для себе зав’яжемо вузлики пам’яті найголовніших таємниць. Навіщо? Щоб завжди тривало життя!

Отже…

Діти народжуються від любові батьків та щедрості Бога.

Про таємницю народження близнючок я не скажу – не маю права її розголошувати.

А таємниця допомоги лелекам, які блукають у великих містах і тому не завжди знаходять домівку для немовлят проста: їм допоможуть Будиночки й Паркани.

Хочеться окремо згадати про ілюстративний супровід цієї книжки. У ньому органічно поєднуються/вплітаються малюнок, фотографія, та різноманітні матеріали, як-от ниточки-тканинки-квасолинки й навіть газети-ґудзики-намистинки. А що вже говорити про чарівний світ пташиного співу!

Більше про цю книжку читайте в рецензії: Найбільша доросла таємниця

Згадується одна книжка з дитинства. На жаль, ні автора, ні назви не пам’ятаю. Та й потріпана вона була добряче. Напевно, її читали ще мій тато зі своїми сестрами. Так ось. У ній розповідалися цікаві історії-пригоди про музичні інструменти. Звідти я дізналася про незвичні й нечувані на той час тромбон, фагот, контрабас, віолончель (а в нашій родині грали на баяні, гітарі, трубі й, здається, сопілці). Сюжет розповіді був закручений, пригодницький – екшн. Та відчуття гармонії, як зараз пам’ятаю, не було. А ось у творах із серії «Музична казкотерапія для малят» все пронизане музикально-космічною гармонією. Слова Катерини Єгорушкіної «… без натхнення та любові годі й братися за роботу…» в повній мірі стосуються й автора розповідей, й авторів ілюстрацій, і музичного супроводу, бо кожне слово, форма й колір, поєднання звуків цих прекрасних книжок дихають світлом і справжніми почуттями. Вони надихають.

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар