4+

Дитяча серія про цікавинки в Україні

Ольга Купріян

Маша СЕРДЮК (текст), Мар’яна МИКИТЮК (ілюстрації). Біжи, саламандро! – Харків: Крокус, 2019. – 24 с. Саша КОЧУБЕЙ (текст), Юля ШАЛІМОВА (ілюстрації). Сюрприз для сов. – Харків: Крокус, 2019. – 24 с. Катерина МІХАЛІЦИНА (текст), Світлана БАЛУХ (ілюстрації). Говерла. – Харків: Крокус, 2019. – 24 с. Оксана ЛУЩЕВСЬКА (текст), Маша ФОЯ (ілюстрації). Мама прийшла! – Харків: Крокус, 2019. – 24 с. Валя ВЗДУЛЬСЬКА (текст), Оля МУЗИЧЕНКО (ілюстрації). Велике перевтілення. – Харків: Крокус, 2019. – 24 с.
Уподобань: 7

Торік харківське видавництво «Крокус» дебютувало з оригінальною, візуально привабливою та сильною в текстовому плані серією «Цікава Україна». БараБука відзначила таке явище в дитячій літературі, вручивши авторкам серії спецвідзнаку в рамках «Топу БараБуки 2019». Тепер хочемо детальніше розповісти, в чому привабливість цих книжок.

«Цікава Україна» – серія науково-популярних видань для дошкільнят і молодших школярів. За жанром це книжки-картинки, а отже, в них тексти й візуальне оформлення органічно доповнюють і підсилюють одне одних. Про цікаву Україну написали відомі сучасні письменниці – Маша Сердюк, Саша Кочубей, Валентина Вздульська, Оксана Лущевська, Катерина Міхаліцина, проілюстрували видання не менш відомі художниці Мар’яна Микитюк, Юля Шалімова, Оля Музиченко, Маша Фоя, Світлана Балух.

Персонажі – унікальні представники української фауни (вогняна саламандра, сіра сова, жук-олень, рись) та навіть найвища гора в українських Карпатах, Говерла. Усі твори сюжетні (навіть Говерла – персоніфікована), а цікаві факти або ненав’язливо вплетені в сюжет, або подаються окремими блоками як додаткова інформація.

Кожна книжка – маленька сюжетна історія зі зрозумілим для дитини дошкільного та молодшого шкільного віку конфліктом. Авторки вибрали такі епізоди з життя тварин, щоб тексти з мінімальною художньою вигадкою сприймалися як емоційно насичені художні твори.

Ілюстрація Мар’яни Микитюк

Ось саламандра з книжки «Біжи, саламандро!». Розповідаючи про звички цієї земноводної, авторки на перший план виводять повільність. Однак щоби вижити, саламандрі слід швидко рухатися, тікати. Часто й людям різного віку доводиться змінюватися, щоб досягти чогось у житті. Гадаємо, ця ідея відгукнеться й маленьким книгодрузякам.

Ілюстрація Юлі Шалімової

А тут сіра сова з книжки «Сюрприз для сов». Основна проблема цих птахів – їм стає ніде жити, адже люди знищують старі дуплаві дерева. Прочитавши історію, діти дізнаються, як кожен із нас може допомогти совам вирішити їхні «житлові питання».

Ілюстрація Олі Музиченко

«Велике перевтілення» розповідає читачам про життєвий цикл жука-оленя, якого внесено до Червоної книги України. Хочеться відзначити ілюстрування Олі Музиченко, якій вдалося створити цілий неймовірний світ у відтінках зеленого й коричневого кольорів.

Ілюстрація Маші Фої

Особливо відгукнеться книгодрузякам книжка «Мама прийшла!». Тут ідеться про знайомий усім малюкам страх розлуки з близькими дорослими. Погляньте лишень! У природі все так само: малята рисі бояться залишатися в норі поки мама полює, однак мама-рись завжди дбає насамперед про їхню безпеку і – наприкінці повертається додому.

Ілюстрація Світлани Балух

«Говерла» – найбільш спокійна в сюжетному плані з-поміж усієї п’ятірки серії. З тексту ми дізнаємося про рослинний і тваринний світ гори (і про славнозвісну пісню Володимира Івасюка «Червона рута» теж!), гірську річку Прут. Ми бачимо, як споконвіку живуть горяни; дізнаємося, як туристи шкодять природі, засмічуючи гірські схили. Є тут і дуже важливий сюжет про те, як люди вслухаються у природу, і як гора віддячує тим, хто «вміє слухати».

Звісно, молодші книгодрузяки можуть читати насамперед основний сюжет, поступово додаючи пізнавальну складову. Якщо йдеться про читання вголос, спочатку можна оминати фактаж, а в міру зацікавлення дитини темою прочитувати цікаві факти. Утім, книжки цілком надаються для самостійного читання – розмір кеглю й кількість тексту відповідає віковим особливостям молодших школярів. Також книжки можна використовувати на уроках, будуючи навколо кожного з видань уроки з природознавчого циклу (ідеї для уроків «Я досліджую світ»).

Єдине зауваження до серії, яке, втім, легко виправити в подальших виданнях, – передавання лінків на джерела як адресних рядків. Було б значно зручніше додати QR-коди, за якими діти легко переходили б на потрібний ресурс.

Від БараБуки. Як можна використати книжки серії «Цікава Україна» на уроках:

  1. Прочитати історію, обговорити.
  2. Показати фото і відео, якщо це тварина – поставити звук голосу, спробувати усім класом відтворити звук.
  3. Дізнатися, як шукати фото, відео і звук. Далі почитати цікаві факти з книжки.
  4. Творче завдання – намалювати.
  5. Запитання до класу: «Яка у цієї тварини суперсила?»
Print Form
Подiлитись:

Додати коментар