Дітям про Бога

Автор: Жанна Капшук


Отож, у вашій сім’ї підростає маленька Людина. Ви піклуєтеся про неї і дбаєте про її всебічний розвиток: фізичний, інтелектуальний і духовний. І в якийсь момент виникає запитання: а яку ж книжку про Бога можна почитати разом із дитиною? Чи є Біблії для діток українською мовою?

Ми також поцікавилися цими питаннями і підготували огляд дитячих Біблій і молитовників українських видавництв.

Читайте також: Книжки-помічники в навчанні: знати більше про ВСЕ

Біблії та біблійні історії

бо2

Книжка «Створення світу» ідеально підходить для знайомства з першою біблійною історією наймолодших малят (віком 2-5 років). Вона вийшла друком у видавництві «Грані-Т» ще в 2009 році. Однак оминути увагою її неможливо. Унікальність цього видання в тому, що це – водночас і біблійне оповідання, і книжка-гра: велика за розміром і виготовлена на гнучкому картоні. Вона показує читачам, як Бог створив світ, у дуже незвичайний спосіб: сторінки перегортаються і збоку, і – окремо – в центрі (серединки сторінок прорізані у формі круга). Виходять такі собі об’ємні ілюстрації, в яких до кожного розвороту треба підібрати відповідну серединку.

Книжка оформлена милими малюночками у спокійних тонах – ілюструвала її художниця Олена Ляшук. Є тут і текст із біблійною оповідкою – по реченню на сторінці. У книжці розповідається про все, що Бог створив першого дня, другого, третього… Лише про відпочинок сьомого дня тут нічого не сказано. Очевидно, залишається простір для батьків: стимул дістати наступні біблійні історії й розповісти – а що ж було далі…

розділювач

бо3

Одна з чудових та очікуваних літературних новинок 2016-го – збірка біблійних історій видавництва «Книголав». Книжка «Біблійні історії для дітей» прекрасна своєю гармонійністю та універсальністю. Старі, як світ, біблійні сюжети й істини тут звучать і виглядають по-новому – стильно і сучасно. Ніжні й насичені ілюстрації, якими оформлена книжка, належать художниці Юлії Пилипчатіній.

Автором тексту став протоієрей Георгій Коваленко – батько і дідусь, священик і богослов, філософ та блогер. Він підготував для читачів символічну кількість розповідей: 33 історії зі Старого й Нового Заповітів – від Створення світу до Воскресіння Христа. За змістом тут у хронологічному порядку викладено основні біблійні сюжети та епізоди, розповідається про видатних постатей, наводяться деякі цікаві притчі та Божі премудрості.

У тексті чудово поєднано простоту й урочистість викладу; книжка розрахована і на дітей (віком від 5-6 років і далі), і на дорослих (найкраще – читати всією сім’єю!). Дуже цікавими є деякі авторські примітки, тлумачення та пояснення – фрази, прості й зрозумілі дітям, які роблять Святе Письмо ближчим до маленького читача.

розділювач

бо6

бо5Хто бажає разом із дитиною прочитати детальніше про життя Ісуса Христа, обирайте книжку львівського видавництва «Свічадо» – «Новий Завіт для дітей», що вийшла друком минулого року. Тут послідовно й стисло, але цікаво та зрозуміло для дітей викладено все про Ісуса: про Його народження та зростання, хрещення й навчання, про те, як Він обрав учнів і мандрував із ними, як зцілював і навчав людей, як був арештований і розіп’ятий, і, зрештою, про те, як Ісус воскрес та вознісся на небо.

Упорядниця книжки, Ольга Жаровська, поєднала переказ Нового Заповіту із художнім викладом, легшим для дитячого сприйняття: у книжці багато діалогів та епітетів, речення прості й не переобтяжені. Ілюстрації художниці Валентини Галянт – доволі класичні й традиційні для оформлення біблійних книг – гармонійно доповнюють розповідь, додають емоційних і чуттєвих барв. Історії про Ісуса Христа актуальні завжди, а надто тепер – коли християни готуються до Великодня. Тож читайте «Новий Завіт» у колі сім’ї, щоб наповнити Свято Воскресіння особливим змістом.

розділювач

Молитовники

бо8

бо7У книжечку «Мої перші молитви», що побачила світ у видавництві «Братське» 2016 року, можна направду закохатися. Легкі й свіжі ілюстрації художниці Світлани Балух вражають своїми ніжними й тремтливими рисами і кольорами. А молитви-вірші, зібрані упорядницею Юлією Березенко, надихають не лише звертатися до Бога, але й чути Його відповідь у своїй душі та в навколишньому світі.

Щоправда, це видання більше художнє: з традиційних текстів молитов тут є лише молитва «Отче наш». Решта творів – це вірші різних авторів: Надійки Гербіш, Наталі Трохим, Зоряни Живки, Галини Кирпи, Оксани Лущевської тощо. Однак книжка розрахована на наймолодших діток – малят віком 2-5 років. А для цієї вікової категорії найважливіше – зацікавити, донести вміння бути щирими й простими у своїх молитвах. Та не дивуйтеся, якщо й старші діти потайки кластимуть цю книжку собі під подушку, аби тихенько почитати перед сном…

розділювач

«Молитовник для дітей» (упорядкувала Юлія Березенко) від того ж видавництва «Братське» – більш класичний. У ньому зібрано найперші та найважливіші християнські молитви: Господню Молитву («Отче наш»), Молитву до Святого Духа, до Ангела-Охоронителя, Богородиці Діви, Пресвятої Тройці тощо. Тут дітки навчаться молитися і за своїх рідних та близьких, за свою країну і за навчання, і за те, щоб уміти впоратися зі складними й тривожними справами.

Особливої уваги заслуговує оформлення книжки: красиві ілюстрації художниці та іконописця Мар’яни Качмар виконані в старовинній техніці темпери. Іконописний стиль малюнків дуже гармоніює з текстами – налаштовує на урочисте, побожне сприйняття молитов. А їхня дитячість і простота, гарні кольори й цікаві композиції роблять книжку ближчою до читача. Дитина знову і знову гортає, розглядає малюнки і, ніби між іншим, натикається очима на тексти. А це, погодьтеся, чи на найважливіше у дитячій книжці: вміти привабити й зацікавити – так, щоб інформація сприймалася легко і невимушено.

розділювач

бо12Повне зібрання найрізноманітніших молитов: і щоденних, і особливих (для різних потреб), і богослужбових, які виконуються під час літургії у церкві, – можна знайти у видавництві «Свічадо». Видання 2015 року – вже друге, доповнене і виправлене. Книжечка «Бог завжди зі мною» невелика за форматом, тому її зручно брати з собою до церкви, й водночас надзвичайно інформативна та насичена за змістом.

Тут детально й дослівно написана кожна молитва: ранішня, вечірня, покаянна, молитви про їжу та про навчання, молитва за друга й за Батьківщину, молитви прошення та благодарення тощо; розповідається про Сповідь і Євхаристію, описуються Божі заповіді й чесноти, подано тексти безлічі церковних піснеспівів, а також християнських пісень. У книжці є інформація і про великі свята літургійного року, і про те, що й чому відбувається у церкві: як слід готуватися до сповіді, чому священик обходить з кадилом храм та ікони, навіщо він читає вголос Євангеліє.

Насиченість і деталізованість молитовника робить його дещо складним для дитячого сприйняття. Однак це книжка, яка може знадобитися на роки і стати незамінним помічником у житті і дитини, і дорослого.

розділювач

бо13«Ангел Хоронитель» – дещо простіша й менш насичена книжка для діток 5-9 років, яка також вийшла друком у видавництві «Свічадо».

Складається з кількох частин: свята літургія, освячення і благословення, християнські привітання, молитви, празники, святі таїнства.

Хоча інформативності виданню не бракує, виклад тут легший, ніж у попередньому молитовнику: менше тексту, більше малюнків, прості речення й лаконічні пояснення. Завдяки цій книжці дітки дізнаються про те, навіщо люди йдуть до церкви і які обряди вони там виконують, що розповідає і читає священик, як можна і треба молитися в церкві та як – удома.

розділювач

Довідники

бо111

«Абетку Божої любові» та «Християнський буквар» – ще дві перлинки львівського видавництва «Свічадо» – ми вирішили віднести до особливої категорії. Це такі собі енциклопедичні християнські видання для дітей, у яких також є і тексти важливих молитов, і перекази біблійних сюжетів. Але крім цього, тут подано ще багато цікавої та потрібної інформації про різноманітні християнські поняття. Зокрема, у книжечках пояснюються основи катехизму й релігійні терміни та розповідається про церковні свята й обряди.

Обидві книжки зроблені у форматі абеток: всі терміни та поняття розкриваються поступово в алфавітному порядку – від А до Я. Наприкінці містяться спеціальні покажчики, які допомагають знайти сторінку з потрібною інформацією. Обидва видання написано просто і по-дитячому. Але є дещо, що їх суттєво відрізняє: «Абетка Божої любові» більш художня, її називають також абеткою-читанкою через те, що вона містить багато художніх християнських творів різних авторів. А особливістю «Християнського букваря» є те, що крім малюнків, у ньому ми можемо побачити ще й фотографії елементів храмового інтер’єру та церковних діячів.

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар