Філософський камінь викладання укрліту

Автор: Галина Ткачук


Одним із найважливіших проектів минулого року для нашої команди стала «Наука БараБуки» – лекції та семінари для письменників-початківців і редакторів дитячих книжок. Тому БараБука з особливою ніжністю ставиться до ініціатив, які допомагають «людям книги» дотримуватися принципу навчання упродовж життя. Одна з таких ініціатив – учительські семінари, що їх організовує БеркоШко.

Загалом альтернативна освіта цікава не лише сама по собі, а і як «еспериментальний майданчик» різних творчих методів навчання, що їх із «припуском на шви» можуть застосовувати і вчителі звичайних шкіл. БеркоШко вирізняється тим, що регулярно ділиться із широким загалом результатом таких уроків-експериментів. Тому БараБука аж ніяк не могла пройти повз захід, присвячений викладанню української літератури в середній та старшій школі, під назвою «Укрліт та філософський камінь».

Перша доповідачка – Олеся Мамчич, авторка книжок для дітей і дорослих, викладачка мови та літератури в БеркоШко – якраз і розповідала про методи викладання літератури, випробувані в зазначеному альтернативному освітньому проекті, зосереджуючи увагу передовсім на 5–8 класах. Друга доповідачка – Анастасія Євдокимова – вчителька української мови та літератури однієї із київських шкіл, а також кураторка мистецьких проектів, критикиня літератури та мистецтва, розповідала про досвід застосування своїх авторських методів навчання у старшій школі.

Мабуть, одна з найвагоміших тез, що звучала в обох спікерок – це викладання української літератури в контексті сучасної культури. Навіть якщо мова про минуле чи позаминуле століття, часто в нашій популярній культурі можна знайти твір, який переосмислює та інтерпретує класику. Мова передовсім про сучасні пісні на вірші класиків, як-от «Човен» на слова Івана Франка у виконанні гурту «Один в каное» або ж «Ох, не однаково мені» Тараса Шевченка у виконанні «Скрябіна». Маючи хоч би й невеличку колекцію таких пісень, можна їх використовувати у різноманітних вправах, зокрема на сприйняття поезії на слух.

Однак, звісно ж, ідеться не лише про пісні. Олеся Мамчич, наприклад, використала відеофрагмент із поетично-музичного перформансу Юрія Андруховича та гурту «Karbido» під час вивчення фольклору, щоб клас відчув та проаналізував фольклорні елементи в сучасному поетичному тексті. Натомість Анастасія Євдокимова, говорячи про «Хіба ревуть воли, як ясна повні?», згадала цілу низку інтерпретацій «Книги Йова» в сучасному мистецтві, щоб пояснити походження назви роману.

Цікаво, що обидві вчительки для того, щоб їхні учні відкрили для себе глибший, більш особистий вимір знайомства із письменниками, ніж це пропонує підручникова біографічна довідка, вигадали вправу, пов’язану із соцмережами. Адже, щоб створити, наприклад, фейсбук-сторінку письменника[1], треба не лише знати дати його біографії, його сучасників (щоб можна було їх зафрендити), тогочасний історичний та культурний контекст (щоб робити перепости важливих подій із коментарями), а й відчувати авторський стиль, навіть більше – спробувати у своєму тексті, написаному ніби від імені письменника, відтворити хід думок і судження видатної особистості. Варіанти цієї літературознавчої гри, запропоновані Анастасією Євдокимовою: твіттер письменника або фейсбук-сторінка героя літературного твору.

Із глибоким відчуттям та відтворенням авторського стилю, пов’язано чимало занять, що їх проводить Олеся Мамчич. Зокрема, в її арсеналі є ось така цікава вправа: кожен учень отримує невеликий фрагмент тексту письменника, творчість якого якраз вивчається. Потрібно дописати кілька речень до або після цього фрагменту. А потім зачитати вголос. Інші учні мають на слух вгадати, де межа між авторським голосом та його імітацією. Для того, щоб вправно «обдурити» однокласників, учень має проаналізувати і відтворити стилістику тексту на рівні лексики, синтаксису, інтонації тощо.

Завдяки сайту «Освіторія» ви можете дуже докладно ознайомитися з освітніми ідеями та детальними розробками уроків авторства Анастасії Євдокимової. Окремо хочемо відзначити «П’ять вправ з української мови на основі серіалу #Школа» і принагідно завважити, що поява цього року «Щоденника Лоли» Ольги Купріян, написаного за мотивами серіалу, відкриває нові численні можливості для вправ такого типу за текстом книжки.

Нагадаємо, що #ШпаргалкаДляВчителя, а також #НовеЧитання – дуже важливіші рубрики порталу БараБука. Завдяки ним ви можете не лише детально прочитати про авторські методи викладання мови та літератури (наприклад, «Дитині важливо спробувати себе “у шкурі” письменника» Олесі Мамчич), а й поділитися власним досвідом.


[1]             Це вправа із літературно-ігрового практикуму «Як приборкати Книжкозавра», створеного командою «Фундації Дарини Жолдак» за участі Олесі Мамчич.

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар