Гід шкільного бібліотекаря: поради наших читачів

Автор: БараБука


До Всесвітнього дня бібліотек БараБука підготувала другий випуск «Гіда шкільного бібліотекаря», який започаткувала Ірина Глік. До нього ввійшли дієві та перевірені на досвіді поради наших читачів – як залучити дітей до бібліотек і читання.

Отож, читайте й поширюйте – зробіть подарунок бібліотекам!

1. Нові книжки – дуже хороший спосіб залучення і не тільки дітей 😉
2. Хто володіє інтернетом, той володіє своїми читачами. Тому ми створюємо буктрейлери, постери до книжок, інфографіки, вигадуємо веб-квести, онлайн-вікторини, пазли, кросворди. Останнє нововведення – створення віртуальних електронних збірок поезій наших учнів та вчителів. Ще ми запустили в класах полички вільного книгообміну, адже якщо читач не йде до книжки, то книжка йде до нього 🙂
3. Дуже зручно проводити з дітьми мультимедійні виставки, де можна почути й побачити все, про їм розповідають.
4. З дітьми шкільного віку завжди треба бути друзями, та інколи дослухатися до їхніх порад! У нас проходять літературні вечори, де кожен має змогу розповісти про прочитану книжку та її автора, а також ігри та різні змагання (наприклад за уривком із прози чи вірша відгадати автора та знайти книжку на полиці), а ще діти дуже полюбляють самі створювати казки. Влітку ми беремо цікаву книжку та йдемо до озера, де проводимо повноцінний відпочинок (зазвичай це – енциклопедія).
5. Замість набридлих і непотрібних списків літератури на літо – конкурс «Склади список найцікавіших книжок» («Я раджу…») для менших за віком читачів. Наприклад, 6 клас складає список для 5-го класу.
6. Маленьким читачам дуже подобаються тематичні конкурси та вікторини за мотивами улюблених книжок.
7. Створювати в бібліотеці атмосферу крутого, таємничого «клубу», видавати «ордени», «таємні доручення» та «спецзавдання».
8. Тримати тісніші зв’язки з читачами; можливо, смс-інформування про нові книжки 🙂 Радити книжки, впізнавати в маленьких читачах особистості, частіше казати «О, ця книжка саме для тебе!»…
9. Побільше заходів різного формату, це і вечори читання вголос, і розіграші хоча б дрібних подарунків (закладка, обкладинка, олівець) серед тих, хто читав певну книжку, і навіть конкурси краси маленьких читачок королівства книжок. Хай бібліотека стане несподівано затребуваною для найкреативніших подій школи/центру/села/міста…
10. Якось я організувати флешмоб – показ мод. Дівчата-старшокласниці у гарних вечірніх і бальних сукнях, із зачісками, робили дефіле з книжками. Кожна книжка-модель представлялася в дусі показів прет-а-порте, під звуки музики. Наприкінці всі учасниці зі своїх книжок утворили фразу «Читати – це модно!» (для цього було завчасно приклеєно відповідні літери на іншій стороні книжок). Захід тривав недовго. Потім усі фотографувалися, сміялися, адже отримали купу задоволення. А представлені книжки «розлетілися» поміж читачів бібліотеки.
11. У нашій бібліотеці робили «Твій кіносценарій за прочитаною книгою», різні конкурси на пошук інформації з книжок, схожі на марафон, естафету чи квест, «Сходинки до вершини гори» – за кількістю прочитаних книжок та ін.
12. Сторітайм, банальні іграшки, читання вдома.
13. Читати самим і діти також будуть тягнутися за книжками! Читати дітям вголос із найменшого віку й обговорювати спільно. Хтось скаже, що це банально, але це працює!
14. Побільше новинок у шкільну бібліотеку.
15. Встановлювати контакти з зірками і видавництвами, аби вони надсилали до бібліотеки книжки з автографами. Читати книжку, до якої доклалася рука кумира, завжди заманливо.
16. Наявність сучасних книжок і реклама! У нас у шкільній бібліотеці діти приходять вервицями і питають, що є новенького. Придумуємо різне: акції «Подаруй бібліотеці книгу» тощо, збір по класах, і хто найбільше назбирає, той клас ласує цукерками! Шкільна найбільш відвідувана, бо у школі й часу менше діти затрачають.
17. Я вважаю, що поради бібліотекаря – це найкраща реклама книжки.
18. Для того, щоб затягнути мене в бібліотеку в шкільні часи, потрібно було дуже постаратися. Думаю, в першу чергу велику роль відіграла моя перша вчителька, яка так натхненно могла розказувати про якусь книжку, яка до того ж у бібліотеці нібито одна, що ми на перерві наввипередки бігли її шукати на полицях. Якщо не знаходили, то все ж брали щось інше, не менш цікаве
19. На жаль, у шкільних бібліотеках зазвичай, крім підручників та програмних творів, нічого немає. Практика також показує, що люди (і діти в тому числі) не хочуть читати те, що «треба». Як правдиво кажуть, хочеш відвернути читачів від письменника – включи його твори до шкільної програми.

Поради давали: Svetlana Kononchuk, Ірина Підгородецька, Книжковиий Світ П’ятої Школи, Yelena Muravskaya, Мітя Савчук, Ольга Несенюк, Надія Рибченко, Tatyana Vengrova, Iryna Varlamova, Лариса Лаптєва, Ольга Папарига, Marichka Udud, Марина Білобловська, Валерія Максимова, Inna Bryukhovetska, Halina Morzhuk, Тетяна Іванієнко, Анна Литвинюк, Olga Simi.
gid

Ірина Підгородецька, бібліотекарка (Львів):

Я – бібліотекарка дитячої бібліотеки міста Львова… Ось кілька моїх способів, як навчити дитину полюбити книгу (15 порад від молодого поціновувача книжок):

1. Починайте читати книжки дитині змалечку. Спочатку казочки, коротенькі історії. Обов’язково кольорові та яскраві! Дайте можливість дитині запам’ятовувати найяскравіше – для неї це саме тепер дуже важливо.
2. Постійно робіть аналіз книжок, які читаєте спільно з малюками. Щоб зацікавити ще більше, запропонуйте їй намалювати те чи того, хто асоціюється дитині з книжкою.
3. Створіть кросворд та разом його розгадайте. Виріжте з дитячих журналів малюнки казкових та літературних персонажів, і хай дитина вгадує, хто з якої казки, хто позитивний, а хто – негативний персонаж.
4. Розпитуйте, які враження на дитину справляє книжка, що їй сподобалося, а що ні. Разом обирайте книжки для спільного читання. Дайте можливість малюку змалечку обирати книжки для себе за різними критеріями.
5. Розкажіть іншу сторону книжки. (Цікавинки про життя автора, вигадані історії про головного героя в майбутньому, за бажанням напишіть продовження).
6. Починайте розбирати книжку на цитати, підбирати яскраві картинки та ставити цитати на них. Пустити в соціальні мережі, результат – на яву.
7. Зводіть діток у музеї або садиби літературних діячів. Перед цією подією розкажіть якомога більше дитині про видатну людину, щоб вона мала уявлення про неї.
8. Запросіть свою малечу взяти участь у майстерці за однойменною книжкою. Таке бачення книжки викликає в дитині не тільки прагнення читати, а й творчі здібності, комунікативні навички.
9. Пропонуйте якнайчастіше відвідувати бібліотеки. В них життя, безліч літератури, діток, спілкування, атракцій та затишку. Поведіть дітей на екскурсію у величну бібліотеку вашого міста. До прикладу, у Львові можна в бібліотеку на вулиці Драгоманова чи на вулиці Стефаника. Вони справжні, величні бібліотеки.
10. Відвідуйте з дітьми будь якого віку літературні форуми, акції, зустрічі з письменниками. Покажіть та познайомте їх із живими митцями та письменниками, яких часто можна зустріти в наших вишах та у книгарнях, бібліотеках.
11. Введіть у практику таку звичку: якщо дитина взагалі не любить читати, хай кожного вечора прочитає п’ять речень, із часом, можливо, і їй схочеться дочитати книжку до кінця.
12. Готуючи солодощі для малих ласунів, поцукруйте їх уявою – скажіть, що такі ж солодощі любив улюблений письменник вашої сім’ї!
13. Вдягніться у яскравий костюм, станьте Попелюшкою чи Лицарем для власних діток – чарівна атракція гарантована!
14. Розказуйте та фантазуйте, ким стане ваша дитина в майбутньому, якщо буде читати.
15. Купіть найприємнішу та найяскравішу книжку малюку на подарунок, навіть найменшу, її він запам’ятає на все життя!

Нехай книга супроводжуватиме ваше життя, працю, відпочинок та задоволення!

Читайте також:

Зі світу по книжці – допитливому бібліотека

Як об’єднати книжкову культуру, літературну традицію і новий інструментарій читання?

Ніл Ґейман про читання та обов’язок

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар