15+

Інтимні подробиці

Ольга Купріян

Надя БІЛА. Крута компанія: повість. – Київ: ВЦ «Академія», 2017. – 160 с.
Уподобань: 23

2016 рік порадував українських читачів навалою цікавих, різнопланових творів для підлітків. Як нових книжок від уже знайомих авторів (Сергій Гридін, Оксана ЛущевськаСашко Дерманський, Андрій Кокотюха видали новеньке), так і цікавих дебютів (БараБука тут відзначила, приміром, зворушливий роман Мії Марченко «Місто Тіней»). Утім, попри поступове заповнення полиці з підлітковим читанням, поличка для «майже дорослих» (т.зв. young adult) донині містила винятково переклади. З українських авторів старшокласники могли читати авторів, які не мислили їх своєю віковою аудиторією, – Карпу, Ушкалова-молодшого, Дереша, Жадана, Кідрука та інших. Творів, написаних і виданих спеціально для категорії 15+, в нас і досі немає. Тож відразу відсиплемо компліменти видавництву «ВЦ Академія» за те, що зважилося знайти авторів і видати тексти, яких так потребують українські молоді читачі.

«Він дивиться на неї і думає, що був би первісною людиною – вже б розтрощив їй череп. Вона облізлими синіми кігтиками лізе йому крізь ребра і впивається в серце, місить його як тісто. І хихотить.
Але жінок кривдити не можна.
У нього в грудях закипає гнів. Будь-яку малолітку він би давно поставив на місце. А цю не може. Сидить, язик запхав у дупу і чекає невідомо чого»

Дебютна книжка Наді Білої «Крута компанія» – це типовий текст для young adult, написаний українською мовою на українських реаліях. На щастя, це не єдиний його плюс. До всього, це добротна психологічна проза (з соціальним ухилом) про життя старшокласників (і трохи старших) у провінційному містечку. Авторку можна і варто похвалити зокрема й за різноплановий зріз молоді (від соціально забезпечених, амбітних, заможних, безтурботних – до тих, хто за терням не бачить зірок, мусить щодня продиратися крізь перешкоди, що виставляє походження й сімейне становище), метафоричність письма, детально прописані емоції, мотивації персонажів, стосунки, діалоги, конфлікти.

Читайте також: Молодіжна проза: що, для кого і навіщо?

Соціальна проблематика й відбір головних персонажів, композиція, а також тема-рушій сюжету (всі-бо хочуть читати про кохання!) зближують «Круту компанію» із відомим романом Рейнбоу Ровелл «Елеанор і Парк». Міла – дівчина із забезпеченої родини, вчиться в хорошій школі й має плани на майбутнє. Яким дивом вона закохується в Діму – сина алкоголіка, хлопця без вищої освіти, який до всього ще й працює в супермаркеті? Так тонко підмічену цю ледве вловиму грань: працювати в МакДональдзі для сучасного покоління – престижно, працювати в супермаркеті – гірше не буває.

Ще один «плюсик» у скарбничку письменницького дебюту Білої – дві паралельні точки зору (тут ми також помахаємо ручкою «Елеанор і Паркові»). Говорять «Ти» і «Він» (тобто читач має асоціювати себе все ж із дівчиною, хоча внутрішній світ хлопця також описано доволі правдиво). Головні герої змінюються впродовж оповіді, особливо 16-річна Мілка. Спочатку це самовпевнена, амбітна, цілеспрямована й водночас по-підлітковому наївна в життєвих питаннях старшокласниця. Їй важать думки подруг, авторитет, зовнішня оболонка, місце навчання й роботи, красиві слова. Вона легко забуває колишню подругу, що повертається з колонії абсолютно зламаною (так з’являється тема підліткового насилля). Мілка закохується у трьох хлопців відразу, жорстоко відкидає того, хто любить її, помиляється, усвідомлює свої помилки й по-своєму намагається їх виправити. Мілка ведеться на спокуси крутої компанії й у відповідальний момент зуміє їм протистояти: «– Я це не палитиму, – твердо кажеш ти. – Лисичко, – м’яко муркоче він, – ти навіть не знаєш, що це таке. (…) – Тому й не буду».

Читайте також: У пошуках «підліткового роману»

Це цінний досвід і цінні висновки для підліткової літератури: авторка не дає готових істин і не показує «як правильно», навпаки – дозволяє героям спробувати й побачити наслідки, помилитися й відповідати за свої дії. Уже бачу широко розплющені очі добросердних батьків: у книжці описано перші досвіди – алкоголь, легкі наркотики, секс! І щонайважливіше – описано наслідки (чим не виховна функція літератури?). Це – одна з рис, що відрізняє літературу для young adult від «дорослих» книжок. Дорослі нерідко мають уже сформовані орієнтири у світі «доброго» й «поганого», підлітки лише шукають їх і формують, спираючись на свої спроби, шукання, помилки. Що буде, якщо покурити травичку? Розшириться свідомість, буде кльово. На деякий час, – уточнює авторка з-за куліс. Що буде, якщо спробувати секс? Авторка сідає і ненав’язливо розповідає про задоволення від процесу. Не забуває нагадати про презерватив. І ще про те, щоб ретельніше обирали партнерів. Бо все-таки «саме той» і «саме та» важливі.

Висновок для батьків. Це відверта книжка, без купюр та огляду на «моя дитина ще ні про що таке не думає», дуже чуттєва й правдива. Попри відвертість, еротичні сцени (вишукані й геть позбавлені банальностей), з моральним первнем у повісті все добре: з тексту маєш уявлення як про «користь» крутих компаній, так і про їхню «шкоду». Втім, висновки робитимуть самі читачі.

Висновок для читачів. Це страшенно цікава книжка. Наприкінці трохи пробиває на сльозу. Але зовсім скупу.

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар