Ключик до підлітків

Автор: БараБука


Карантин спонукав БараБуку випробувати кілька нестандартних видів активностей. Майже одночасно із нокдауном ми на сторінці у фейсбуці започаткували традицію щоденних живих читань. У будні українські письменники з’являлися в ефірі й наживо читали власні твори для учнів початкової і середньої школи. Так минуло вісім тижнів, а далі ми вирішили поговорити з підлітками й тими, хто пише для підлітків. Відтак в інстаграмі БараБуки пройшла серія ефірів-діалогів #літmatch, під час яких письменники щиро та доволі відверто відповідали на запитання редакції.

БараБука публікує вибрані місця з цих розмов, і розпочинаємо ми цей цикл публікацій із порад Оксенії Бурлаки, композиторки й авторки повістей для підлітків «Поцілунок був не останній» і «Розірваний кадр».

Оксенія Бурлака

Як знайти підхід до вибагливої підліткової аудиторії?

  • Варто проводити глибоку дослідницьку роботу.
  • «Підглядати» за підлітками через соціальні мережі, зокрема ТікТок. До речі, саме там я познайомилася з руфінгом, підписавшись на хлопців, які ним захоплюються. Завдяки вивченню сторінок реальних руферів і їхніх влогів я змогла створити реалістичного героя-екстремала в повісті «Розірваний кадр». Мене вразила світоглядна картина руферів, яка стирає межу між життям і смертю. Хотілося зобразити це й водночас показати реальність із її земними проблемами й цінностями.
  • Помічним для мене був власний підлітковий щоденник. Він ніби повертав у минулі роки й знову налаштовував на підліткову хвилю.
  • Слід обов’язково читати спеціалізовану літературу, зокрема про психологію підлітків. Разом із тим, вивчати світову підліткову літературу – про що і як пишуть іноземні письменники, переймати їхній досвід. Іншими словами, заглиблюватися в атмосферу через інші книжки. А ще – через підліткове кіно. Мої улюблені фільми: «У метрі один від одного», «Винні зірки», «Три метри над рівнем моря», «Щоденник пам’яті».
  • Особливий акцент – на мові підлітків. Необхідно максимально природно відтворювати її у книжках.
  • Зіштовхувати протилежності (у героях, деталях, сюжеті). І через таку взаємодію спостерігати за трансформаціями особистостей.
  • Не боятися відвертостей у підліткових текстах. Писати їх так, щоб аж до мурашок, щоби зачіпало емоції читачів.
  • Пам’ятати про динаміку сюжету. Як радили на лекціях воркшопу БараБуки, кожне слово в тексті має або розкривати героя, або рухати сюжет. Ця формула працює.

З Оксенією Бурлакою спілкувалася Марія Артеменко.

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар