Книжко-дарунки: як не схибити

Автор: Таня Стус


Далеко не всі знають, що 14 лютого – свято не лише закоханих, але й тих, хто любить дарувати книжки. БараБука знає, з якими складнощами стикаються ті, хто наважиться дарувати книжкові подарунки, – нерозуміння, заперечення, (часом) агресія і врешті прийняття, якщо ви потрапите в точку зацікавлень обдаровуваного 🙂 Своїми секретами з добору книжкових подарунків ділиться засновниця й керівниця порталу «БараБука», письменниця Таня Стус.

Кілька років тому моя старша донька готувалася до дня народження подружки й зізналася, що та промовила фразу: «Тільки не даруй мені книжки!». Я посміялася з самої ситуації. Як же, виходить, дівчисько замучили книжками. Звісно, відтоді я не відмовилася від ідеї таких дарунків (крім як для доньчиної подружки), проте стала більш прискіпливо їх обирати.

«Кілька років тому моя старша донька готувалася до дня народження подружки й зізналася, що та промовила фразу: «Тільки не даруй мені книжки!». Я посміялася з самої ситуації. Як же, виходить, дівчисько замучили книжками»

Є ситуації, коли це універсальне рішення. Приміром, завжди саме книжки дарую вчителям у школі та вихователям у садочку. Бо вони ніколи не бувають вульгарним подарунком, як-от чайні сервізи чи золоті ланцюжки. Але водночас таким подарунком я виражаю свою повагу до роботи людей, які так багато часу є в житті моїх дітей. І ця річ стане практичною в їхній професійній діяльності.

Книжки – дітям друзів? Так, я ризикую. Проте й виграю! Знаєте, як на обережні розпитування «що подарувати?» приємно чути: «Книжку, як минулого разу»?
Якісна й влучна книжка ніколи не виглядає дешевим подарунком «аби було», вона водночас буде яскравою іграшкою для менших дітей а чи стане відвертим співрозмовником для підлітка, лишиться в житті надовго – може, навіть для наступного покоління. І врешті це набагато більше ніж предмет: даруючи книжку, ми пропонуємо цілий світ, діалог, фантазію, взаємодію…

Як же обрати книжковий подарунок так, аби його, не прочитавши, не передарували далі, не закинули в найглибші глибини шафи чи не здали в макулатуру? Як і всякий подарунок від «самого серця», не варто зупинятися на першій-ліпшій, на яку вистачає грошей чи яка в найлегшому доступі.

Насамперед зауважте очевидне: вік читача. І якщо «на виріст» купувати книжку – ідея терпима, то не вгадати в інший бік – і подарунок провальний. Якщо губитеся, не орієнтуєтеся в читацькому досвіді адресата, то оберіть «універсальні» книжки енциклопедичного характеру. Такі видання з картинками можуть стати у пригоді розглядакам-читачам від 6 до 12–14 років.

Зауважте сферу інтересів дитини. Підліткам – підліткову прозу, особливо якщо це дівчата. Сюди ж ледь не безпрограшно пасує фентезі. І, звісно, різноманітний нон-фікшн: програмування, робототехніка, мода, секс тощо.

Зважайте на книжкову «моду». Якщо ваш «підопічний» із родини, яка стежить за новинками й трендами, варто шукати щось оригінальне й ексклюзивне. Поттеріана чи «топ продажів» тут – не варіант. Щось цікавеньке можна знайти в так званих «малих видавців». Цікавим може виявитися перевидання класики. Або ж – подаруйте книжковий сертифікат.

Обов’язково розкрийте книжку десь посередині й прочитайте сторінку-дві. Розгляньте ілюстрації. Згадайте «смак» родини, в яку потрапить книжка. Якщо щодо стилю ілюстрацій, змісту книжки (жарти, релігійність), грамотності тексту, якості поліграфії, вартості видання (так-так, попросіть заклеїти продавців цінник) суперечностей не виникає, це саме те, що треба.

 

Найсерйозніший підхід до вибору книжкового подарунка – відвідування галузевих сайтів. Наприклад, у нас на «БараБуці» завжди можна зорієнтуватися в якісних книжках для відповідної дитячої аудиторії завдяки спеціальному фільтру за віком читача. А відгуки фахівців зорієнтуються у змісті та рівні складності.
Ще сумніваєтеся? Погляньте на обране видання, згадайте себе у віці того, для кого обираєте. А спитайте себе, чи захотіли б ви в даному віці мати таку книжку?

Читайте також: Тетяна Стус: «Люблю свята, які ми самі собі вигадуємо»

Таня Стус. Фото: Іван Любиш-Кірдей

5 останніх подарованих книжок (за винятком своїх :)):

1. Ларрі Ґонік. Sex. Серія «Наука в коміксах». – К.: Рідна мова, 2017. – 248 с.
2. Саша Кочубей. Сім нескладух Говорухи. – К.: Фонтан казок, 2016. – 104 с.
3. Олександра та Даніель Мізелінські. Карти. – Л.: Видавництво Старого Лева, 2017. – 144 с.
4. Ганс Християн Андерсен. Кресало. – К.: А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2011 – 2016 – 24 с.
5. Ольга Купріян. Солоні поцілунки. – К.: ВЦ Академія, 2016. – 128 с.


А ось які книжки дарували останнім часом інші редакторки БараБуки.

Найкраще з топу Барабуки 2017. Фото: Іван Любиш-Кірдей

Анна ТРЕТЯК, головна редакторка БараБуки:

1. Серія «Читальня», 1й рівень. – Х.: Ранок, 2017.
2. Меґан МакДоналд. Джуді Муді проголошує незалежність. – Л.: Видавництво Старого Лева, 2017. – 160 с.
3. Якоб Мартін Стрід. Мімбо Джимбо. Забави Мімбо Джимбо. – Х.: Читаріум, 2017.
4. Таня Стус. Де Ойра? – Х.: Віват, 2017. – 32 с.
5. Кейті Скотт, Джені Брум. Анімаліум. – Л.: Видавництво Старого Лева, 2017. – 112 с.


Анастасія МУЗИЧЕНКО, провідниця книгозустрічей БараБуки:

1. Джулія Дональдсон. Ґруффало. – Х.: Читаріум, 2017. – 32 с.
2. Бріґітте Венінґер. На добраніч, Норі. – К.: Видавництво «Рабарбар», 2017. – 24 с.
3. Ірина Негован. Я-Щоденник. Відкрий себе. – К.: Yadnevnik, 2016. – 196 с.
4. Саша Кочубей. Сім нескладух Говорухи. – К.: Фонтан казок, 2016. – 104 с.
5. Сергій Лоскот. Хлопчик і Відьма. – Х.: Ранок, 2017. – 48 с.


Ольга КУПРІЯН, письменниця, редакторка БараБуки:

1. Серія «Читальня». – Х.: Ранок, 2017.
2. Бріґітте Венінґер, Юсуке Йонецу. На добраніч, Норі. – К.: Видавництво «Рабарбар», 2017. – 24 с.
3. Дженні Брум, Скотт Кейті. Анімаліум. – Л.: ВСЛ, 2017. – 112 с.
4. Мартін Содомка. Як змайструвати літак. – Л.: ВСЛ, 2015. – 60 с.
5. Галина Ткачук. 13 історій у темряві. – К.: Темпора, 2016. – 48 с.


Галина ТКАЧУК, письменниця, заводійка книгоподій БараБуки:

1. Джеф Кінні. Зоряний час Родрика (Щоденник слабака-2). – К.: KM Books, 2016. – 224 с.
2. Лука Новеллі. Вольта і душа роботів. – К. К.І.С., 2016. – 112 с.
3. Таня Стус. Де Ойра? – Х.: Віват, 2017. – 32 с.
4. Оксана Лущевська. Бігль-старший. – Харків: Віват, 2017. – 48 с.
5. Леся Воронина. Таємне товариство ботанів. – Київ: Знання, 2017. – 141 с.

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар