Літературна премія «Великий Їжак»


«Великий Їжак» – незалежна недержавна премія для авторів українськомовних книжок для дітей, незалежно від їхнього місця проживання та місця видання книги, заснована в жовтні 2011 року. Започаткували премію Громадська організація «Фундація соціокультурного розвитку» та Громадська організація «Центр дослідження літератури для дітей та юнацтва». Директорка премії, ініціаторка, натхненниця та ідеологиня – письменниця, літературний критик, перекладачка Маріанна Кіяновська.

Мета премії – привернути увагу дітей, батьків, бібліотекарів, учителів до найкращих українськомовних книжок для дітей, сприяти комерційному успіху книжок, що утверджують традиційну для української літератури гуманістичну систему цінностей.

Премію присуджують раз на два роки за найкращу книжку для дітей українською мовою.

Структура Літературної премії «Великий Їжак» значною мірою повторює структуру декількох найвпливовіших премій, що забезпечує максимальну об’єктивність при виборі переможця. Право висувати книжки на здобуття Премії мають громадяни України – редактори, члени редколегій літературних та літературознавчих періодичних видань, представники творчих спілок, бібліотек, університетів, книжкових видавництв, засобів масової інформації тощо.

Оголошення лауреата (одного) та вручення премії (в розмірі 1 тисяча євро) відбувається 1 червня у Всесвітній День захисту дітей.

Водночас планується вручати відзнаку «Малий Їжак» – за найкращий оригінальний літературний твір (раніше не публікований), написаний дитиною до 15 років. «Малий Їжак» не має грошового вираження.

Авторів, чиї твори потраплять до списку фіналістів, буде запрошено до участі у Всеукраїнській інформаційно-рекламній кампанії, що ставить за мету популяризацію доброї літератури для дітей, яка стимулює дитяче читання і дитячу творчість, і в перспективі може дати Україні інтелектуально й духовно сформовану молодь. Організатори переконані, що поїздки письменників Україною також мають сприяти розвиткові ринку дитячої книги.

Процедура Літературної премії «Великий Їжак» складається з 4-х етапів: оголошення старту конкурсу, відтак – довгого списку, списку фіналістів і насамкінець – урочистої церемонії нагородження лауреата.

Журі премії складається із семи осіб, і його щорічно формує Комітет Літературної премії «Великий Їжак» із-посеред відомих літераторів і діячів культури. Журі визначає лауреатів премії серед книжок, які ввійшли до «списку фіналістів». Обмежень для авторів творів за віком, громадянством, місцем проживання й місцем опублікування творів Премія не встановлює.

Літературна премія «Великий Їжак» унікальна за своєю концепцією: левову частку бюджету Премії призначено на інформаційно-рекламну кампанію книжок, які входять до списку фіналістів. Інформаційно-рекламна кампанія премії «Великий Їжак» поширюється на всі регіони України, а також – у співпраці зі ЗМІ та бібліотеками – охоплює дітей у сільській місцевості. Таким чином здійснюється велика просвітницька робота.

Саме це і є найважливішим стратегічним завданням «Великого Їжака».

До Журі Премії сезону 2011–2012 років входили: Леся Демська-Будзуляк (письменниця, старший науковий співробітник Інституту літератури АН України, голова журі), Тетяна Щербаченко (письменниця, дослідниця дитячої літератури), Іван Андрусяк (письменник, критик), Оксана Кротюк (письменниця, редактор журналу «Малятко»), Оксана Приходько (творчий директор журналу для дітей «Жила», журналістка), Тетяна Качак (доцент кафедри філології та методики початкової освіти Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника (м. Івано-Франківськ), Маріанна Кіяновська (письменниця, перекладачка, директорка Літературної премії «Великий Їжак»).

Першу нагороду премії «Великий Їжак» 2011 року одержав харків’янин Валентин Бердт за книжку «Юрко Циркуль та інші».

Сайт: jizhak.org.ua.

Print Form
Подiлитись:

Додати коментарЧитайте також: