Миколаїв: Література. Діти. Час

Автор: Уляна Баран


Цей рік видався для України надзвичайно важким, трагічним. Україна як держава дозріває, на жаль, за рахунок страшної втрати своїх дітей. Дорослі ще довго оговтуватимуться від насилля, діти травмовані й налякані. Знову «дорослішання» відбулося значно швидше, ніж це, можливо, нам хотілося б.

Згадані події відбилися й на організації Міжнародного симпозіуму «Література. Діти. Час». Уперше від 2007 року, коли нам вдалося запросити дослідників дитячої літератури, експертів та дитячих письменників із-понад 20-ти країн світу, Центр дослідження літератури для дітей та юнацтва не зміг взяти на себе відповідальність за участь зарубіжних гостей.

1

Було багато вагань та очікувань. Та у співпраці з професором Олександром Пронкевичем, директором Інституту філології Чорноморського державного університету імені Петра Могили, ми були єдині у згоді: «Робимо, щоб об’єднати Україну, схід і захід, південь і північ нашої країни заради дітей, задля їхнього психологічного вивільнення й особистісного становлення як гідних, сильних, успішних громадян». Ми об’єдналися під гаслом «Уся Україна читає дітям» і спромоглися-таки власними силами провести 1-5 червня 2014 р. в Миколаєві V Міжнародний симпозіум «Література. Діти. Час».

5

Отож, V ювілейний мандрівний Міжнародний симпозіум «Література. Діти. Час» та Літературний фестиваль для дітей «Дивокрай» відбулися. Вперше літературна подія такого широкого масштабу й розголосу пролунала з півдня України, адже попередні симпозіуми проводилися у Львові, Тернополі, Івано-Франківську та Рівному (Західна Україна) у співорганізації Центру дослідження літератури для дітей та юнацтва з місцевими університетами (Львівський національний університет імені Івана Франка, Українська академія друкарства, Західний науковий центр НАНУ, Інститут гуманітарних та соціальних наук Національного університету «Львівська політехніка», Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника, Міжнародний економіко-гуманітарний університет імені акад. С. Демянчука), зарубіжними інституціями (Ґете-Інститут, Міжнародна молодіжна бібліотека у Мюнхені, Фонд Роберта Боша, Фундація «Вся Польща читає дітям» тощо), бібліотеками, школами, міськими й обласними радами й іншими організаціями (передусім НСОУ «Пласт»), які в той чи інший спосіб долучалися до популяризації культури читання серед українських дітей.

Організаторами V Міжнародного симпозіуму «Література. Діти. Час» та Літературного фестивалю для дітей «Дивокрай» стали Чорноморський державний університет імені Петра Могили та Миколаївська обласна бібліотечна асоціація, зокрема Миколаївська обласна бібліотека для дітей імені В. Лягіна разом із Центром дослідження літератури для дітей та юнацтва.

3

Сашко Дерманський і читачки

ЧДУ імені Петра Могили, зокрема працівники Інституту філології, забезпечили організаційну та наукову роботу конференції дослідників літератури для дітей та юнацтва з усіх провідних університетів України під назвою «Дитяча література у мультикультурному світі» на дуже високому рівні. В її рамках особливої ваги набула подіумна дискусія «Навіщо дорослим читати дитячу літературу?», ініціатором та модератором якої виступив головний організатор Міжнародного симпозіуму «Література. Діти. Час» у Миколаєві, професор Олександр Пронкевич. Йому ж вдалося забезпечити співпрацю з миколаївськими бібліотеками та школами, де паралельно з науковою частиною відбувались авторські читання та майстер-класи для дітей, а також потужну медіапідтримку заходу. Впродовж усіх днів на телеекранах і радіостанціях Миколаєва наші учасники мали можливість ділитися досвідом роботи в Центрі дослідження літератури для дітей та юнацтва, ідеями та побажаннями, а письменники – творчістю.

2

Володимир Рутківський

Упродовж останніх років завдяки громадській ініціативі та членським внескам Центр дослідження літератури для дітей та юнацтва зміг фінансово й організаційно забезпечити участь провідних письменників у заходах для дітей України. Вперше на Миколаївщині діти й дорослі 5 днів поспіль ознайомлювалися з творчістю Володимира Рутківського, лауреата Шевченківської премії, Анатолія Качана, лауреата премії В. Рутківського «Джури», улюблениці дітей, чий творчий доробок уже понад 20 років входить у шкільні програми з української літератури, Галини Малик, надзвичайно талановитого, дотепного й веселого, «татка» всіх Чудових Чудовиськ і милих українських Вужиків, особливо Ониська, Сашка Дерманського. Досвідом перекладу текстів для дітей українською мовою поділилася зі студентами-перекладачами Інституту філології Чорноморського державного університету імені Петра Могили прекрасна поетка, перекладачка, лауреатка премії імені Максима Рильського Наталка Трохим (для українських дітей вийшли в її перекладі твори Джеймса Баррі, Джеремі Стронґа, Оскара Вайльда тощо). З «дебютом» виступила Оксана Яблонська, яка забавила книжкою й іграми найактивніших численних читачів дитячих бібліотек Миколаєва.

4 червня Миколаївська обласна рада організувала одноденний важливий захід, запросивши нас в оздоровчий центр «Орлятко» (с. Рибаківка Березанського району), де письменники провели авторські читання для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківської опіки . Дітлахи зустріли нас хлібом-сіллю та чудовим концертом: співали, танцювали, раділи природі й гостям-авторам, які вперше за існування табору завітали туди (як зазначив керівник «Орлятка», ніхто не приїжджав у центр понад 30 років ).

4

В останній день V Міжнародного симпозіуму «Література. Діти. Час» в актовій залі ЧДУ ім. П. Могили відбулося нагородження конкурсу «Золоте слово», ініційоване Миколаївською обласною дитячою бібліотекою імені Лягіна. Продовжив захід Фестиваль бібліотечних театрів книжки. Учні Першої української гімназії імені Миколи Аркаса зіграли казку Віри Марущак «Найкращий друг». А працівники бібліотеки у складі трупи «Сюрприз» показали уривок із композиції, присвяченої 200-річчю Тараса Шевченка.

Того ж дня в читальній залі університету відбулася презентація творчості миколаївської дитячої письменниці Ірини Грунської. У науково-педагогічній бібліотеці Миколаєва (директорка – Тетяна Роскіна) учасники симпозіуму взяли участь у круглому столі «Дитяча література у шкільній програмі», модераторкою якого була Галина Малик. Пані Галина виступила не лише як письменниця, а й редакторка видавництва «Знання». Про готовність співпрацювати заявила заступниця головного редактора видавничого дому «Освіта» Ірина Красуцька. Вчителі міських шкіл обговорювали нагальні проблеми, які виникають на уроках літератури. Викладачі вишів наголошували на необхідності співпраці з психологами під час укладання шкільних програм. Приєдналися до дискусії Анатолій Качан та Оксана Яблонська.

Закриття симпозіуму відбулося у галереї на Спаській, 45, після презентації виставки «Діти очима миколаївських художників». Тут також показали міні-виставу бібліотечного театру філії міської бібліотеки № 16.

Як результат цього багатоденного діалогу й наукових міркувань очікуємо вже до кінця року V випуск Центру дослідження літератури для дітей та юнацтва «Література. Діти. Час» під патронатом ВАКівського збірника університету «Наукові праці: Науково-методичний журнал. – Філологія. Літературознавство» ЧДУ ім. П. Могили (№ 1-05/5).

Отже, ми – разом! Саме такі заходи формують єдину нероздільну європейську Україну.

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар