Настільна книжка для батьків

Автор: Христя Нечитайко


Наталія ЧУБ. 100 батьківських «чому?». Відповіді досвідченого психолога. — Харків: Віват, 2015. — 368 с.

Мало що так дратує молодих батьків, як непрохані поради. І водночас ці самі молоді батьки чи не найбільше потребують кваліфікованих порад від тих, кому довіряють. Книжка психолога-практика Наталії Чуб «100 батьківських “чому?”» – порадник для тих батьків, які бажають у всьому розібратися самі, яким набридли суперечливі рекомендації педіатрів, бабусь і знайомих мам. До кожного питання авторка підходить зважено й нерідко враховує компромісний варіант відповіді. Утім, чесно визнає, що книжка – «не посібник із догляду за дитиною та її виховання».

Батьківські «чому» поділено за віком (дитина до року, від року до шести, перший клас), тож користуватися таким порадником дуже зручно. Звісно, далеко не всі питання, що хвилюють молодих батьків, знайшли відповіді в посібнику на неповних 400 сторінок. І жодна з відповідей не є вичерпною, про що відверто попереджає в передмові авторка. Адже кожен досвід – унікальний, підходящий у конкретному випадку, і те, що підходить сусідській дитині, не обов’язково підійде вашій. Так само, як ваша дитина не повинна розвиватися згідно з примарними педіатричними «нормами», бо й ви, і педіатр – люди унікальні, зі своїми особливостями й своїми темпами розвитку. То чому, питається, ваша дитина має розвиватися так, як «книжка пише»?

«Мине зовсім небагато часу, і ви почуватиметеся практично професором із педагогіки, дитячої психології та педіатрії, адже пізнаєте все на власному досвіді»

Питання зібрано найрізноманітніші – від побутових до психологічних. Що таке слінг, чому дитина смокче пальчик, коли вчити іноземні мови, виходити на роботу чи сидіти вдома з дитиною, як виростити вундеркінда, діти-маніпулятори, перше кохання, няні, вікові кризи, перший раз у перший клас, як навчити дитину бути чесною, хороброю тощо. Якщо ж у сотні «чомучок» ви не знайшли відповіді на запитання, яке непокоїть саме вас, Наталія Чуб радить наступне: «Потрібно намагатися зрозуміти свою дитину, відчути, чим вона живе, що її турбує, і прийняти обдумане рішення, – адже не буває поганих батьків і дітей. І не буває розвитку без проблем. А подолавши на шляху всі труднощі, вам, зрештою, стане зрозуміло, яких прекрасних дітей виростили ви».

Більше про книжки Наталії Чуб: Універсально для вундеркіндів: за і проти

Єдине – і як авторка блогу про дитячі і підліткові книжки я не можу цього не завважити – мене абсолютно не задовольнила відповідь на запитання «Які книжки читати своїй дитині?». Адже в переліку сучасних авторів, які подобаються дітям, харківська (!) письменниця не наводить імені жодного українського письменника. У списку – лише сучасні російські поети і прозаїки, і це дуже сумно, бо ж подивіться, скільки в нас є прецікавих і пресучасних авторів, які дуже подобаються дітям! Але, як пам’ятаємо, Наталія Чуб у передмові зізналася в суб’єктивізмі й неповноті інформації, тож підходьте до кожної поради – як у книжках, так і в житті – із розумною долею скептицизму. Вивчайте різні джерела, цікавтеся різними думками, слухайте розумні книжки, педагогів, психологів, педіатрів, мам на дитмайданчику, бабусь і стареньку Христю, а свій розум майте. Це моя вам порада.

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар