Національний музей літератури України


Музей розташовано в центрі Києва, на розі вулиць Б. Хмельницького та Терещенківської, за адресою вул. Б. Хмельницького, 11, у приміщенні пам’ятки архітектури кінця ХІХ століття. Від 1871 року тут діяв один із найкращих приватних навчальних закладів – Колегія Павла Галагана, яку заснував прогресивний громадський діяч і меценат Григорій Галаган. Гордістю і окрасою Колегії була величезна бібліотека, меморіальне приміщення якої чудово збереглось у первісному вигляді і є відкритим для огляду. Саме в ній упродовж 1885–1886 років працював видатний український письменник Іван Франко. А в церкві Святого Павла, яка колись була при Колегії, у травні 1886 року Іван Франко вінчався.

Нині у бібліотеці – експозиція, присвячена історії Колегії, що ввійшла в історію вітчизняної культури й освіти як «школа академіків», адже з нею пов’язано імена відомих діячів науки, освіти, літератури, серед яких А. Кримський, П. Житецький, М. Драй-Хмара, П. Филипович та багато інших митців і науковців.

Музей є провідним науково-дослідним, культурно-освітнім, науково-методичним центром серед літературних та літературно-меморіальних музеїв України, його працівники збирають, зберігають, вивчають і пропагують в Україні та за її межами пам’ятки матеріальної і духовної культури, пов’язані з історією розвитку усної та писемної творчості українського народу.

Колекція музею налічує понад 85 тисяч експонатів. Серед реліквій – стародруки ХVІІ–ХVШ століть, прижиттєві видання творів І. Котляревського, Т. Шевченка, П. Куліша, М. Костомарова, І. Франка, М. Драгоманова, рукописи Лесі Українки, М. Старицького, П. Тичини, М. Рильського, В. Симоненка, особисті речі П. Мирного, І. Нечуя-Левицького, Марка Вовчка, Г. Косинки, О. Гончара, І. Багряного, У. Самчука та сучасних письменників, часописи й альманахи ХІХ – початку ХХ століття, твори відомих художників, документальні матеріали.

У музеї постійно відбуваються літературні зустрічі, фестивалі культури, вручення літературних премій, презентації книжкових і періодичних видань, вечори за участі письменників, вчених, художників. Традиційним став щорічний Тиждень дитячої книги. У квітні 2013 року вже всьоме на родинне свято книги і дитячої творчості під гаслом «Хто хоче сам дива творити, той має з книжкою дружити» завітали батьки й діти на зустрічі з українськими дитячими письменниками, ілюстраторами, мультиплікаторами, акторами та співаками.

Сайт: museumlit.org.ua.

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар



Читайте також: