Нещодавно видавництво «Веселка» видало нову поетичну збірку лауреата багатьох літературних нагород Анатолія Качана «За нашим садом грає море». Це видання є доповненням і продовженням попередньої збірки «Листи з осіннього саду», яку 2014 року було відзначено приватною мистецькою премією Володимира Рутківського «Джури» «за створення високохудожнього образу українського Причорномор’я» та Корнейчуковською премією за мариністичну лірику.
На світанку айстри-квіти
Передав на стіл наш сад,
Груші, солодом налиті,
Яблука і виноград.А зі степу у долину
Надіслав рябий баштан
Кавуни і жовті дині,
Що солодші за банан. («На Покрову»)
Відтепер ім’я Анатолія Качана ввійшло до курсу «Літературне читання» нової шкільної програми молодших класів. Його пейзажну поезію читатимуть у третьому класі, тож нове видання з’явилося дуже вчасно – учителі матимуть змогу ширше та яскравіше представити школярам виразний художній світ поета. Саме про школярів та осінь один із віршів оновленої збірки. Змальовуючи осінь, поет використовує надтонкі образи, завдяки яким читач може відчути запах айстр на світанку, солодкий смак осінніх дарів, прохолоду дощу.
Особливу роль у ліриці Анатолія Качана відіграє образ Саду як вияв гармонії та порозуміння між людиною та природою. Сад у Анатолія Качана щедрий і прихильний до людини, а особливо до дітей.
До нової збірки ввійшли також твори мариністично-степової тематики. Вони приваблюють читача своєю романтикою, сухим вітром із баштану, туманом, що котиться до моря, ароматом «динь-господинь із меду, сонця і роси».
Яке ж то щастя довгождане
Ті туманці і тумани,
Бо на приморському баштані
Вже Сонцем налились вони.
Ножем кавун той розрізаєш –
І вже на скибках туманців,
Як на губній гармошці, граєш
Дзвінку мелодію степів. («Морський туман»)
Окрім осені, у збірці представлені й інші пори року. Вірш «Різдво Нового Сонця» містить не лише зимовий опис природи, а й оптимістичний меседж для України:
Зима звернула на мороз,
На хуртовини,
А з неба світло полилось
На Україну.
Ростуть, вияснюються дні:
Із кожним ранком
Все більше світла у вікні,
В саду за ґанком.
Проілюстрував поетичну збірку один із найколоритніших книжкових графіків Кость Лавро. Завдяки його ілюстраціям лірика Анатолія Качана набула ще яскравіших кольорів, ароматів і смаків.