11+

Обвал пригод

Володимир Чернишенко

Олександр ЕСАУЛОВ. Зоряна електричка. – Вінниця: Теза, 2012.
Уподобань: 10

Олександр Есаулов – вправний письменник, лауреат конкурсу «Коронація слова», автор багатьох книжок для дорослих, майстер історичної реконструкції тексту. Він також автор серії дитячих детективів, одне слово – можна сміливо чекати від нього захопливого читва.

«Зоряна електричка» – текст, дивовижно насичений пригодами. За найкращими зразками дорослої літератури, він має одразу кілька сюжетних ліній, які перетинаються часто в дуже несподіваних місцях, і кожна з них могла б бути канвою для окремої повісті. Звісно, в основі всього – зоряна електричка, камені для телепортації у просторі й часі, розміщені на різних планетах, що ними користуються представники інопланетян. Один із таких каменів («зоряних буїв») виходить із ладу, внаслідок чого хлопчик із Києва потрапляє у княжу добу, де кияни готуються відбити татарську навалу. Інопланетянин Маняма, замість потрапити до бабусі в сусідню галактику, опиняється в сучасному Києві, а його дідусь, шукаючи онука, відвідує низку планет, де теж переживає неймовірні пригоди, доки не зустрічає двох детективів, які теж шукають Маняму й так само не без пригод.

Для мене найцікавішою була частина із давнім Києвом. Письменник навіть мову тодішніх киян намагався відтворити, дбайливо додаючи пояснення у примітках: отрок – юнак, ректи – казати тощо. А особливо тішить, що пригоди хлопця з майбутнього вписуються в історичну канву: він знайомиться зі справжнім воєводою, який за літописами лишився боронити Київ, а ще – з ченцями, які після спалення Києва заснували Почаївську лавру. А знайшли його друзі взагалі несподівано – коли при розкопках Десятинної церкви археологи видобули з землі рештки мобілки.

Історія про Маняму має свої цікавинки. Постійно всміхаєшся, читаючи, як прибулець не розуміє місцевої сленгової мови. Він-то має універсальний комунікатор – пристрій, щоб перекладати мову тубільців, – але апарат не знає, що таке «метнутись кабанчиком», приміром. Класична історія розвиненого прибульця в недорозвиненому світі описана автором цікаво й кумедно.

У сучасному Києві хлопцям теж нудьгувати не доводиться. Маняма зі своїм новим другом опиняються в центрі детективної історії. Хтось спалив салон гральних автоматів, підозри падають на місцевого хулігана, але він, хоча й покидьок, та не винний! Чи впорається з цією головоломкою міжпланетний тандем?

Та й про інші планети, куди потрапляли шукачі Манями, теж цікаво прочитати. На одній навіть жив дракон, який давав місту електроенергію, доки спав, а потім сказився й спричинив аварію – нічого не нагадує? На іншій детективи зіткнулися з украй несправедливим суспільним ладом і навіть безуспішно спробували покласти йому край.

Сюжетних ліній і відгалужень таки досить, щоб засумніватися, чи зв’яже автор усе докупи. Але він упорався, і то непогано. Нудьгувати, читаючи цю книжку, точно не доведеться, я гарантую.

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар