#якговоритиздітьмипровійну

Огортати турботою замість тривоги

Анна Дьоміна

Оксана ЛУЩЕВСЬКА, Дзмітрий БАНДАРЕНКА. Теплі речі для Татами / Ілюстрації: Оксана ДРАЧКОВСЬКА. – Харків : Ранок, 2024. – 32 с.
Уподобань: 4

Як підтримати дитину, коли в її житті з’являється війна, розлука, потреба проводити на фронт найдорожчу людину? Більшості дорослих в такій ситуації хочеться відвести очі й пробурмотіти сухі відмовки на кшталт: «Усе буде добре». Коли потрібні слова десь губляться, можливо, варто пошукати підтримки у книзі? Саме для цього Оксана Лущевська та Дзмітрий Бандаренка написали книжку-картинку «Теплі речі для Татами».

На практикумах та вебінарах Оксана Лущевська згадує, що не боїться торкатися у своїх книгах складних, болісних тем. Адже непроговорені болі та травми осідають у свідомості, не дають рухатися далі. А правильно дібрані слова допомагають усвідомити проблему і відкривають шлях до зцілення. «Теплі речі для Татами» — одна із тих книг, де слів небагато, але вони дібрані неймовірно влучно, і разом з ілюстраціями створюють дуже круті та глибокі сенси

Сюжет будується довкола буденного процесу одягання і зборів, який зазвичай відбувається на автоматі, без усвідомлення. Часточка щоденної рутини на сторінках книги сповнена гумору, тепла і турботи. Спочатку «Татами» (тобто тато Михась) збирає маленьку Устину на ковзанку, а потім вже Устина шукає татові речі, щоб зібрати йому передачу на фронт.

Як на мене, найбільш влучною фразою книги є слова батька «Для Татами все завжди доречно», які нормалізують емоції у цій непростій ситуації. Доречно сміятися і жартувати про труси з начосом, щоб відволіктися, зняти напругу. Доречно хвилюватися і відчувати невпевненість. На початку книги хвилюється тато через свою відповідальність і прагнення захистити доню. Наприкінці тато захищає свою родину вже зовсім в інший спосіб, і тепер вже Устина за нього хвилюється. Саме теплі речі в цій історії заземлюють, не дають хвилюванню перерости у панічну навалу емоцій, а також стають символом турботи і любові. Це дуже сильна терапевтична практика — замість впадати у відчай, відтворити буденні ритуали, зробити опорою спільні спогади про щасливі миті, потурбуватися про близьку людину через комфортні речі, бо це дає відчуття «я можу на щось вплинути», «я можу зробити так, щоб таті було тепло і комфортно», «я можу захистити тата від холоду».

«Для Татами все завжди доречно»

Наприкінці книги є кілька важливих питань для обговорення після читанки, які плавно ведуть дитину від теплих речей до теплих спогадів, до усвідомлення того, що часом ми скучаємо і сумуємо за кимось, і це один із проявів любові. А спільні спогади про щасливі миті дають нам силу витримати розставання та непевність, дочекатися зустрічі.

Проілюструвала «Теплі речі для Татами» Оксана Драчковська, і її ілюстрації також створюють відчуття комфортного, позитивного простору, в якому безпечно говорити про свої почуття. На сторінках книги багато обіймів і дотиків, від яких дитині легше пригадати миті спільних ігор, проведених із батьком.

«Теплі речі для Татами» найбільше відгукнеться дітям, чиї близькі в ЗСУ, але її варто читати і тим, хто не має такого досвіду. Через співпереживання Устині твориться емпатія, а тема піклування про рідних актуальна завжди і може підтримати в різних непередбачуваних обставинах.

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар