Переможці «Навиворіт 2019»
Стали відомі переможці підліткової відзнаки «Навиворіт» за 2019 рік. Як і торік, відзнаку в категорії «Найкраща українська підліткова книга» журі вирішило не вручати. Таким чином, другий рік поспіль підліткове журі називає найкращі перекладні видання для young adult.
«Цього року ми також вирішили зупинитися на короткому списку номінантів “Найкраща українська підліткова книга року” і не обираємо лауреата. Але будемо раді за можливості поспілкуватися з авторами особисто (онлайн чи після карантину), якщо вони матимуть бажання поговорити про написані історії і обговорити, як ці історії можна зробити ближчими підліткам», – зазначають члени журі.
До короткого списку найкращих українських видань для підлітків «Навиворіт» включили три книжки:
- Саша Камінська. «Не кажи нікому», видавництво «Ранок» спільно з літагенцією «БараБука»
- Наталія Довгопол. «Шпигунки з притулку “Артеміда”», видавництво «Vivat»
- Наталія Матолінець. «Академія Аматерасу», видавництво «Vivat».
Як відомо, останні кілька років редакція БараБуки виділяє окрему номінацію для підліткової книжки. Отак, найкращою підлітковою книжкою 2019 року в рамках «Топу БараБуки» було названо «Лепреконів» Валентини Захабури (ВСЛ). У 2018 році відзнаку за найкращу підліткову книжку отримала Олена Рижко за гостросюжетну повість «Знає тільки Мару», у 2016 році – Надя Біла за «Круту компанію».
«У 2019 році підліткова література справді дивувала нас, як у приємному, так і в неприємному сенсі цього слова, але кожна історія з короткого списку особлива і заслуговує на вашу увагу. Лауреатами Навиворіт 2019 року стали книжки, які зламали бар’єри, зачепили нас, які були створені з любов’ю і запропонували підліткам щось нове», – повідомили організатори «Навиворіт».
Цього року підліткове журі знову відзначило перекладні бестселери, визнані в усьому світі. До видань українських авторів в учасників та учасниць журі традиційно багато зауважень.
Номінація «Найкраща перекладна підліткова книга»: «Дім, в якому…» Маріам Петросян (пер. із рос.: Маріанна Кіяновська), видавництво «Книголав».
Номінація «Найкращий дизайн підліткової книги»: «Хроніки південного» Рімантаса Кміти (дизайнер: Антон Селлешій), «Видавництво Старого Лева».
Спеціальна відзнака за найкращу книгу фантастики для підлітків: «Ходячий Хаос. Ніж, якого не відпустиш» Патрика Несса (переклад: Остап Українець), видавництво «АССА».
Спеціальна відзнака за різноманітність цього року не вручається.
Особлива відзнака для «Nebo BookLab Publishing» – «за турботу про читачів, високу якість книг і дизайн, що по-новому розкриває атмосферу історій».
Нагадаємо, до журі «Навиворіт» входять підлітки віком від 13 до 19 років, резиденти й резидентки студії «Майстерня історій». У своїх відгуках на книжки українських авторів журі «Навиворіт», як правило, акцентує на тому, чи близька історія сучасним читачам. Також чи є стереотипними образи персонажів, чи наявна дискримінація. Особливу увагу журі звертають на «повчальність» підліткових видань, строго засуджуючи такі тексти. Інколи хибами українських видань учасники журі називають те, що центральними в книжках є історії українських персонажів. Хоча, на думку БараБуки, це і є основна перевага й особливість нашої літератури. Адже ніхто так не напише про нас, як ми самі 😉