Порятунок тварин залежить від нас
Люди прагнуть жити все легше, спокійніше й веселіше, ні в чому собі не відмовляти й отримувати будь-що, щойно заманеться. У гонитві за такими радощами вони захоплюють усе більше земель під поля, щоб вирощувати їжу чи матеріали для одягу, вирубують ліси, щоб побудувати нові фабрики, беруть у полон тварин, щоб розважатися, а інших — знищують, свідомо чи несвідомо.
Для дорослих це не новина. А от як розповісти про це все дітям? Як виростити їх у співчутті до живого?
Три книжки серії «Місія “Порятунок”», написані Євгенією Завалій і видані «Видавництвом Старого Лева» у 2021, 2022 та 2023 роках, дають дітям розуміння про живий світ та про охорону природи. Кожна з цих книжок розповідає про різних тварин: ведмедів, бджіл, дельфінів. Усі книжки побудовані за однією схемою. Спершу йде цікава й пізнавальна казкова розповідь. У першій книжці — про ведмедицю Христю, у другій — про бджілку-мандрівницю Ярославу, у третій — про хлопчика Марка, який познайомився з дельфіном Матісом. Із цих розповідей читачі дізнаються, як живуть ці тварини на волі та через яку людську діяльність страждають. Однак це й просто захопливі пригодницькі історії. Хоч деякі їхні частини й справді беруть за душу, та всі вони закінчуються добре, як-от ця розповідь про ведмедицю: «Коли ми їхали до притулку, я бачила у вікні автомобіля гори. Тоді-то я і зрозуміла, що ми знову у моїх любих Карпатах».
Далі — пізнавальна частина книжки. Євгенія Завалій тут розповідає цікаві факти про цих істот, історію їхнього співжиття з людьми, показує, які є різновиди ведмедів, бджіл та дельфінів, які вони на вигляд та як кожен із них живе — така собі мініенциклопедія в кожному виданні. Ось один цікавий факт із книжки про дельфіна Матіса: «Новонароджені дельфіни мають хутро. У міру дорослішання волосяний покров рідшає, а згодом зникає». От ви про таке знали? А я дізналася щойно, з книжки!
У кінці книжок на читачів чекає вікторина — кожен зможе перевірити, чи все вдалося зрозуміти й запам’ятати.
До речі, у виданнях серії «Місія “Порятунок”» є цікавинки не лише про тварин. Наприклад, бджілка Яся летить у Париж. Із цієї історії діти дізнаються про столицю Франції, її культурні пам’ятки і навіть відвідають Паризьку оперу! Виходить, що тут ще й цікава географія! А в розповіді про дельфінів головний герой — хлопчик Марк — не може говорити. Він не завжди може порозумітися з іншими дітьми, але ця особливість не завадила йому спілкуватися з дельфіном. Ця книжка — знахідка для тих батьків, які хочуть розповісти не лише про охорону природи, а й вийти на ширшу розмову про людей з нейровідмінностями чи інвалідністю.
Обов’язково треба згадати ілюстраторку всіх трьох книжок. Це — Марія Шевченко. Її малюнки неймовірно милі, але при тому точні, і за ними ви легко відрізните бурого ведмедя, який мешкає в Карпатах, від гімалайського, українську степову бджолу від, наприклад, італійської бджоли. Робота художниці в цих книжках гідна оплесків!
А завершити хочу цитатою з книжки про бджілку Ясю: «…вона сумувала за родиною і часто згадувала ті часи, коли хотіла стати бджілкою-мандрівницею. Тепер вона була бджілкою-активісткою». Не обов’язково після цієї книжки ваші діти виростуть активістами-природоохоронцями. Але те, що вони любитимуть природу й поважатимуть тварин — точно.