Премія Ганса Християна Андерсена


Найпрестижніша міжнародна нагорода для авторів дитячої літератури, часто її називають Малою Нобелівською премією. Від 1956 року щодва роки нею нагороджують дитячих письменників (Hans Christian Andersen Author Award), а від 1966 року – і художників-ілюстраторів (Hans Christian Andersen Award for Illustration).

Започаткування премії зініціювала видатна діячка світової дитячої літератури Йєлли Лепман. Саме завдяки її рекомендаціям Міжнародний комітет з дитячої та юнацької літератури ЮНЕСКО 1958 року ухвалив рішення створити Міжнародну премію імені Г. Х. Андерсена. Лауреатів визначають раз на два роки 2 квітня, в день народження всесвітньо відомого казкаря. Від 1967 року в цей день також святкують Міжнародний день дитячої книги. Пані Лепман стала й ініціатором створення Міжнародної ради з дитячої та юнацької книги (IBBY) – організації, яка об’єднує письменників, художників, літературознавців, бібліотекарів із понад 60 країн.

Кандидатів на премію ім. Г. Х. Андерсена висувають національні секції Міжнародної ради дитячої книги IBBY. Одержати нагороду може лише сучасний письменник або художник, який живе і пише сьогодні. Найвищою і найпочеснішою із трьох премій-нагород уважається Золота медаль із профілем казкаря. Її присуджують найвизначнішим і прогресивним майстрам у галузі дитячої книги і вручають на конгресі IBBY. Першою «дитячу Нобелівку» 1956 року отримала англійська казкарка Елеонор Фарджон. 1958 року нагороду отримала шведська письменниця Астрід Ліндґрен. Серед інших лауреатів – німецькі письменники Еріх Кестнер і Джеймс Крюс, італієць Джанні Родарі, Богуміл Ржіга з Чехословаччини, австрійка Крістине Нестлінгер…

Окрім того, IBBY присуджує Почесні дипломи найкращим дитячим книгам, що вийшли друком у країнах, які є членами Міжнародної ради. Уперше з-поміж українських митців почесний диплом отримав у 1974 році письменник Богдан Чалий за поему-казку «Барвінок і Весна».

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар



Читайте також: