Преса для дитини

Автор: Людмила Ковальова


У комп’ютеризованому світі значення дитячих журналів для розвитку й виховання малечі не зменшилося, а можливо й зросло. За відсутності в батьків часу (а подекуди й бажання) шукати ідеї для занять із дітьми дитяча періодика перебирає на себе цю функцію й надає готову до використання якісну й різноманітну друковану продукцію.

Зазвичай в одному журналі поєднуються кілька напрямів: пізнавальний, розважальний, навчальний, культурологічний, науково-популярний. Дитяча періодика якісна в наш час за друком, цікава за змістом та може задовольнити потреби найрізноманітніших читачів. Вибір видання залежить від віку, інтересів та розвитку конкретної дитини.

Якщо коротко охарактеризувати сучасні дитячі журнали, достатньо сказати: інновація, розвиток, гра. Саме через гру подають потрібну інформацію більшість найпопулярніших серед дітей видань, і це є правильним підходом, адже гра – найприродніше заняття для малечі. Тож не лінуйтесь, навчайтесь граючись! А щоб допомогти вам зорієнтуватися на ринку дитячої періодики, БараБука підготувала огляд кількох журналів для дітей від 1 до 10 років, а також підліткового видання «Однокласник».

_малятко0

«Малятко» – літературно-художнє й пізнавальне видання для дітей 4-8 років; виходить щомісяця.

Журнал публікується з 1960 року; це видання добре відоме батькам сучасних малюків. Завдячуючи багатолітнім традиціям, «Малятко» може бути універсальним журналом для учнів 1-2 класів: він різносторонній за тематикою, хоча й не зовсім сучасний за формою та змістом. Журналу варто було б поряд зі звичними рубриками додати сучасніші, наприклад, ознайомлення з найцікавішими дитячими комп’ютерними героями й іграми, мультиками, інтелектуальними розвагами тощо. Хотілося б також більше уваги звертати на еко-виховання: любов і повагу до найближчого оточення, до правил співіснування різних форм життя на нашій планеті. До речі, це в тій чи іншій мірі стосується багатьох дитячих журналів.

Об’єм видання великий, матеріалів – багато, тож є над чим і з чим працювати. Тут можна знайти яскраві ілюстрації, логічні завдання та саморобки. Рубрики традиційні: природознавче «Стежками рідного краю» і народознавче «Калинчине віконце», «Прочитай сам» для читачів-початківців, «Маляткова пошта», зустрічі з літературними класиками та сучасними дитячими письменниками в «Незабутніх Маляткових друзях», «Сторінка для батьків» з поясненнями особливих моментів у вихованні дітей, міні-енциклопедія «Чи знаєш ти?», рубрика для найменших діточок «Дзвіночок», дитячі пісеньки з нотами та багато іншого.

_пізнайко

_пізнайко2-6

«Пізнайко від 2 до 6», виходить щомісяця.

Перше, що впадає у вічі, –популярні герої на обкладинці та вказана тема журналу (кожен випуск – тематичний; це допоможе батькам зекономити час у пошуку необхідних матеріалів). Також серед особливостей видання привабливий, достатньо великого розміру шрифт та різновеликі сторінки (це додаткова можливість для зацікавлення читачів-глядачів-гортачів). Правда, відразу зауваження: якщо й від 2 років, то від дуже розвинених 2-х років, але швидше – від чотирьох.

Журнал містить кілька різних вставок. Одна з них – вкладка з доклейками, що містить саморобні об’ємні деталі до матеріалів номеру. Ще є своєрідний робочий зошит для підготовки дитини до навчання у школі. Читачі знайдуть тут багато яскравих ілюстрацій, цікавих оповідок, розмальовок та саморобок, настільну гру. Батьки – пояснення про те, як краще працювати над виконанням завдань.

_пізнайко6

«Пізнайко від 6 років», виходить щомісяця.

Як і у випадку попереднього видання, далеко не всі шестирічки зможуть користуватися журналом, а не просто розглядати його. З досвіду роботи з дітьми цього віку можу припустити, що зміст цього «Пізнайка» заскладний для їхнього повноцінного сприйняття. Попри це, сучасні герої й актуальні теми можуть привабити до видання не одну дитину

Головний герой журналу – веселий та кмітливий борсучок Пізнайко. У кожному номері він пропонує свою цікаву тему, яка потім розгортається не лише на сторінках журналу, а й в ігровій вставці. Крім цього, читачі знайдуть у виданні логічні завдання, українську та англійську грамоту, саморобки та художні твори в рубриках: «Лабіринт», «Комікс», «Логіка», «Історія», «Пізнавалка», «Читалка», «Майстерня» та ін.

_крилаті00

«Крилаті. Пригодницький журнал для дітей» від 6 до 10 років; виходить раз на два місяці.

Навчально-розважальне видання, яке за виховним впливом і тематикою перегукується з «Малятком». Найбільш патріотично спрямований з усіх оглянутих журналів. Назва підтримується тезою «Усі ми крилаті», тобто всі люди без винятку є крилатими у мріях, у прагненні досягти внутрішньої гармонії.

Видання пропонує такі рубрики: «Горішки для розуму», «Вчимося граючись», «Читальня», «Мовні ігри», «Весела рахівничка» – для формування навчальних навичок дітей; пізнавальні «Відомі імена», «Мандрівка у космос»; «Зоопарк» та «Чотири лапи» про тварин; «Художня майстерня», в якій багато уваги приділяється українським народним традиціям; «Сторінка психолога», на якій дитина в доступній для себе формі зможе отримати корисну і практичну інформацію від казкотерапевта й письменниці Катерини Єгорушкіної; головоломки та логічні завдання, літературна сторінка.

Своєю продукцією тішить видавництво «Мамине сонечко», яке публікує кілька розважально-навчальних журналів сучасного формату. Зміст, оформлення й тематика цих видань цілком відповідають віковим вимогам, а папір цупкий і приємний на дотик.

_маминесонечко1-3

«Мамине сонечко від 1 до 3», виходить щомісяця.

Видання, яке обрало для себе аудиторію віком від 1 року. Кожен випуск журналу має свою тему, містить детальні покрокові інструкції для батьків, розвивальні ігри на картонних сторінках та завдання, які формують у дітей базові поняття: колір, форма, співвідношення тощо.

Видання пропонує рубрики: «Пізнаємо світ», «Ліплення», «Розмальовки», «Малюємо пальчиками» й «Пальчикові ігри» для розвитку дрібної моторики, «Сторінка для мам» та інші. Журнал чудово ілюстрований доступними для сприйняття картинками у природних, спокійних кольорах.

_маминесонечко2-5

«Мамине сонечко від 2 до 5», виходить 2 рази на місяць.

Принцип такий самий, як і в попереднього видання, однак цей журнал містить значно більше текстів: як завдань до ілюстрацій, так і літературних творів, читати які доведеться батькам. Кожен випуск має свою тему, якій підпорядковується весь зміст. Чітко вказано мету завдань: розвиток уваги, уяви, мислення, логіки, математичних понять, дрібної моторики, формування навичок письма – тож ви маєте можливість обирати ті завдання, які необхідні чи цікаві для вас із дитиною саме в цей момент. Веселі ігри, яскраві аплікації та іграшки-саморобки допомагають розвивати творчість, мовлення дитини та вміння користуватися ножицями, клеєм, фарбами-олівцями.

Видання пропонує рубрики: «Аплікація для розвитку дрібної моторики рук», «Розвиток уваги та мислення», «Пізнаємо світ та готуємо руку до письма», «Орієнтуємося у просторі», «Розвиток мислення та мовлення», «Підготовка до читання та письма», «Лабіринт», «Розфарбовка» та інші.

_маленькийрозумник

_маленькафея

«Маленький розумник» і «Маленька фея та сім гномів», від 5 до 9 років; виходить щомісяця.

Провідниками по сторінках цього пізнавального журналу є Маленький Розумник та Маленька Фея (NB! БараБука звертає увагу на те, що дітям варто прояснити, що далеко не всі хлопчики й дівчатка діляться на «фей» і «розумників», дівчатка теж розумнички, а хлопчики вслід за Пітером Пеном вільно дружать із феями 😉). Вони висвітлюють тему кожного номера і допомагають впоратися з його завданнями. Журнал містить цікаві художні твори, математичні, мовні вправи та завдання на розвиток логічного мислення, уваги, творчості. У кожному випуску традиційно є іграшка-саморобка.

Серед рубрик видання – «Кросворд», «Розмальовка», «Казка-забавлянка», «Майстер-клас» та інші.

_вдг

«Вигадуй, думай, грай», для дітей 9-12 років; виходить щомісяця.

Журнал для школярів зі вставкою-стіннівкою та настільною грою, з безліччю інтригуй-фактів, художніми творами, конкурсами, різноманітними завданнями, кросвордами-сканвордами та саморобкою.

Має рубрики «За тридев’ять земель», «Ігровий портал», «Інтернет-абетка» і «Таємна лабораторія» (школа комп’ютерної грамотності!), «Клуб питайликів», «Моє домашнє ЗОО» та «Зелений патруль», «Школа виживання», «Чарівні картинки», а також смішинки, тести, фокуси-покуси та конкурси для всієї родини. Нудьгувати не доведеться!

_ок0

«Однокласник» – інформаційно-розважальний щомісячний журнал для молоді.

Обкладинка за стилем подібна до дорослих глянцевих журналів, але не переобтяжена зайвою інформацією й деталями. Сучасна поліграфія; змістове наповнення цікаве й різноманітне: є багато тем, які приваблять підлітків.

Пропоновані рубрики:

«Ярмарок новин» – найрізноманітніших: від незвичних знахідок до заторів та президентів у забігайлівках.

«Відеотека» – розповідь про останні новини кіноіндустрії.

«Це цікаво» – пояснення наукових явищ, розповідь про традиції нашого народу, тут же – «Глобус України» (виявляється, існує і такий! – і не тільки в анекдотах або мріях).

«Майдан» як майданчик, площа, територія «гарячої» і просто цікавої інформації як з усього світу, так і з України.

«Забугор» – подорож по різним куточкам нашої планети.

«Проблема»: непрості дитячі проблеми та шляхи їх вирішення. Тут-таки – «Реформа школи». Назва говорить сама за себе.

«Літературний додаток – Однокласник». Правда, не зовсім зрозумілий розподіл поезії та прози на «Додаток» та розташовані окремими сторінками рубрики «Поезія» і «Модна читанка».

Багато місця відведено сучасній музиці, і це добре. На сторінках журналу є музичні новини й новинки української та зарубіжної музики; постери груп та текти пісень з акордами у рубриці «Співаймо разом».

Уроки сучасної англійської мови.

«Секретні матеріали» з життя світових знаменитостей.

«Най-най-най» цікавіші факти з навколишнього світу і «Брати наші менші».

«Артишок». Не зовсім зрозуміле тематичне наповнення цього розділу, але читати про мистецтво одягатися чи мистецтво розшифровки обрядових українських пісень цікаво.

Назви розділів-рубрик цікаві, хоча їх змістовне наповнення часто дублюється або йде паралельними шляхами. Та це переважно може зауважити прискіпливий читач, до того ж – дорослий. А підліткам буде цікаво читати і про природу та традиції України, і про кіно-музику-літературу, і про шоу-бізнес на різних сторінках одного й того ж журналу.

Ну і, звісно, «Тести» й «Ігротека». І це дуже добре, бо не тільки малюки розвиваються граючись. Пізнавати себе через виконання певних дій, хай то будуть відповіді на запитання чи розв’язування кросвордів, ніколи не набридне, а для підлітків – особливо.

Все це ілюструється якісними й сучасними фотографіями, що дозволяють зацікавитися «Однокласником» навіть не читаючи його, а просто гортаючи сторінки. Запевняю, навіть таким чином можна отримати різноманітну інформацію та яскраві враження.

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар



Читайте також: