4+

Природні дива в поезії для найменших

Валерія Бєляєва

Анатолій КАЧАН. Листи з осіннього саду. – Київ: Веселка, Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2013. – 64 с.
Уподобань: 8

Поезія – це те, що має оточувати дитину від народження. Поетичне сприйняття світу не лише розвиває малюка, його уяву, творчі здібності, а й формує найліпші риси характеру та своєрідний погляд на речі, далекий від буденності, що здатен прокласти надзвичайний життєвий шлях. Окрім того, вірші найзрозуміліші дітворі змалечку. Вони ритмічні, мов стукіт серця, мелодійні, як мамин голос, ліричні, мовби процес пізнання світу.

Особливо – якщо йдеться про якісну поезію, на кшталт нової збірки «Листи з осіннього саду» Анатолія Качана, відомого поета, заслуженого працівника культури України, лауреата безлічі премій та відмінника освіти України, доробок якого вже став частиною життя багатьох українських дітей і ввійшов у підручники й антології української дитячої літератури. Торік Анатолій Качан отримав премію «Джури» «за створення високохудожнього образу українського Причорномор’я в книжці лірики й ігрової поезії “Листи з осіннього саду”».

Щодня у листопада
Через кленовий міст
Шле яблунька із саду
Мені за листом лист.
А вітер-листоноша,
Сороки на хвості,
Задарма, не за гроші
Розносять ті листи.

Книжка підійде й дітлахам 6-7 років, що лише почали самостійно читати, і найменшим книгодрузякам для читання з батьками вголос. Та й малим школярам вона стане в пригоді. Поезії Качана формуватимуть літературні смаки та художнє чуття, надихатимуть, тренуватимуть пам’ять і просто приємно розважатимуть діток різного віку, бо належать, за визначенням автора, до «ігрової поезії».

Сюжети віршів – сторінки з життя на тлі природи Причорномор’я й українського села в усі пори року, сповнені гумору, тепла, грайливості й навіть містики. Основні образи книжки зовсім не нові, радше зрозумілі й добре знайомі: строкаті стежки, широкі степи, барвисті поля, доброзичливі селянські подвір’я, квітучі сади, шумні річки. Цей колорит нагадав мені під час читання береги рідної Херсонщини, запах бабусиних пиріжків та вітер, що гуляє широким степом.

Віршам Качана притаманна хороша ритміка, вони легкі для запам’ятовування завдяки образності й мелодійності. Особливість збірки – значна кількість «нескінченників», які можна повторювати безліч разів знову і знову, наче наспівуючи улюблений мотив. Є серед листів з осіннього саду й загадки, і вірш-розіграш, і пісеньки, і спогади…

Ілюстрована книжка одним із найколоритніших українських дитячих графіків – Костем Лавром, відомим, зокрема, оформленням книжок видавництва «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА». Зображення дуже близькі до народних мотивів і чимсь – до дитячих малюнків. Впадає в око цікаве поєднання тексту й ілюстрацій. Зображення розташовані всередині кожної розгортки, ніби стовбур дерева й міцне гілля, що тягнеться до сонця, а тексти поезій – наче листя з осіннього саду, що, як різнобарвний дощ, осяює все довкола та шовковим килимом вистилає землю.

«Листи з осіннього саду» займуть гідне місце на полиці домашньої бібліотеки. Це книжка великого формату, із твердою палітуркою, надрукована на якісному глянцевому папері з гарними соковитими ілюстраціями. Відповідне виконання для листів, які захочеться перечитувати знову й знову.

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар