«Шпаргалка» для вчителів літературного читання
Автор: БараБука
Чим урізноманітнити уроки літературного читання в початковій школі? Якими текстами вчителі можуть заохотити дітей читати? Та що зробити, аби читання було водночас цікавим та пізнавальним?
БараБука не втомлюється повторювати: діти з більшим задоволенням читатимуть тексти сучасні, в яких вони знайдуть відлуння власних історій, думок та питань. А щоб учителям було легше підібрати тексти та підготувати веселі, різноманітні заняття, наша команда зібрала посилання на різні допоміжні матеріали.
Збережіть собі цю статтю – так ви завжди матимете під рукою цікаве й корисне наповнення для ваших уроків!
#ЖивіПисьменники
Для учнів і вчителів початкової школи, бібліотекарів і батьків експерти з дитячого читання створили серію матеріалів за тегом #ЖивіПисьменники для роботи з сучасною українською дитячою літературою. Їх можна використати в навчальному процесі та в позакласній роботі. Це відеоролики про українських дитячих письменників, які входять в оновлену шкільну програму, методички та презентації з розробками елементів уроку.
Відео – це інтерв’ю із сучасними «живими» письменниками, які є актуальною й запитуваною частиною формування культурної ідентичності школярів. Вони презентують всю Україну від Луганщини до Закарпаття, пропонують сучасні сюжети, розповідають цікаві факти про творчість, читання, ігри зі словами. До кожного відео є методичні матеріали – в них ви знайдете пропозиції вправ для різних предметів початкової школи.
Героями першого сезону стали Галина Ткачук, Володимир Рутківський, Мар’яна Савка, Сашко Дерманський, Леся Воронина, Іван Андрусяк, Галина Малик, Григорій Фалькович, Тетяна Стус, Галина Вдовиченко.
Всі відео першого сезону тут.
Всі «Помічники вчителя» першого сезону – тут.
У другому сезоні знялися Оксана Кротюк, Зірка Мензатюк, Олеся Мамчич, Анатолій Качан, Катерина Міхаліцина, Катерина Єгорушкіна, Юрій Бедрик, Валентина Вздульська, Наталка Малетич і Марина Павленко.
Всі відео другого сезону – тут.
Всі «Помічники вчителя» другого сезону – тут.
Відео про те, як знайти «Помічник вчителя»:
Сторінка акції у фейсбуці – Живі письменники.
Анкета для вчителів щодо роботи з акцією #ЖивіПисьменники: https://cutt.ly/Bv447Ey
Досвід роботи з акцією ЖивіПисьменники від учительки початкових класів: https://cutt.ly/3vPDZWc
Інтерв’ю від розробниці «Помічників вчителя»: https://cutt.ly/hvPD4t7
Щасливі спогади живих письменників: https://cutt.ly/LvPFtxk
Живі письменники. Батькам
Видання вміщує описи 50-ти дібраних експертами книжок сучасних українських письменників, а також запитання для бесід із дитиною про зміст, ідеї для спільної гри, коментарі психолога. Автори посібника зазначають, що за допомогою цих книжок і рекомендацій можна знайти теми для розмови, роздумів, погратися, трансформувати напругу та стати ближчими з дитиною.
Під описом кожної книжки є теги: тематичні (пригоди, тварини тощо) і психологічні (наприклад, дорослішання, пошук свого «я»). За ними батьки можуть обрати найактуальніше для їхньої дитини. Два основні блоки – «Про що поговорити» та «Як із цим гратися» – орієнтуватимуть у напрямах роботи.
Попри уточнення «Батькам» БараБука радить цей посібник усім, хто залучений у справу дитячого читання, зокрема вихователям дитсадків, вчителям і бібліотекарям.
Завантажити посібник можна безкоштовно з сайту НУШ: https://cutt.ly/7vPFNQy
Відео з презентації проєкту: https://cutt.ly/bvPF3ew
BOOKMINT’s
Нетворк-платформа BOOKMINTs створена для організаторів літературних подій, видавців та STEAM-центрів із можливістю генерувати та рекламувати унікальний культурний контент – читацькі MINT-проєкти. MINT – німецькомовна абревіатура від математики, інформатики, природознавчих наук та техніки (англ. – STEM).
Ця платформа поєднує два види діяльності – читання та наукове пізнання. Сайт ініціативи з’явився лише нещодавно, але на ньому вже можна дібрати книжки за віком та сферою зацікавлень, а також ознайомитися з ідеями інтерактиву за цими книжками.
Сайт: https://bookmints.com.ua/
Відеолекція Тіни Зайберт «Все починається з читання! та MINT» https://youtu.be/iGUKvk8G0Ts
Всеукраїнська школа онлайн
Всеукраїнська школа онлайн – це платформа для дистанційного та змішаного навчання учнів 5–11 класів та методичної підтримки вчителів. Мета Всеукраїнської школи онлайн – забезпечити кожному українському учневі та вчителю рівний, вільний і безоплатний доступ до якісного навчального контенту. ВШО забезпечує учнів відеопоясненнями, конспектом, тестами та можливістю відстежувати свій навчальний прогрес. А вчителів – необхідними методичними рекомендаціями та прикладами застосування сучасних освітніх технологій.
Онлайн-платформа (для учнів 5–11 класів): https://lms.e-school.net.ua/
Посилання на всі відео проєкту (для учнів 1–11 класів, добірки відео систематизовані за класом): https://cutt.ly/RvPGhIs
Інтерв’ю з Анастасією Євдокимовою, яка проводила уроки літератури в межах проєкту: https://cutt.ly/WvPGz1P
Корисні матеріали та ресурси
Часом нам бракує дрібки натхнення. Можливо, наведені нижче матеріали надихнуть вас на нові думки щодо того, що та як читати з дітьми на уроках. У статтях рубрики #НовеЧитання ви дізнаєтеся різні підходи, які використовували у своїй практиці вчителі та батьки. Крім того, ви знайдете добірки книжок, якими можна доповнити різні навчальні теми. Також ми радимо ознайомитися з тематичними воркбуками та зазирнути до онлайн-бібліотеки аудіокнижок.
- Шпаргалка для вчителя: літературне читання
- Онлайн-EdCamp 2020 – Виступ Тані Стус: #ЖивіПисьменники: ближче, ніж здається https://youtu.be/Lc–QMk6Wrc
- Живі письменники в асортименті: «літчит» як джерело кейсів початкової школи. Дивитися: https://youtu.be/sug3Q7zCe0o
- Сучасна дитяча книжка в початковій школі: читання, міркування, дискусія, творчість. Дивитися: https://youtu.be/l6kpTViwhNw
2. Викладання укрліту в школі: досвід практиків.
3. Пізнавальні книжки для використання у школі.
4. Книжки-помічники в навчанні: знати більше про ВСЕ.
5. Огляд Хрестоматії сучасної української дитячої літератури.
6. #НовеЧитання: сучасні підходи до заохочення дитячого читання.
7. «Глина» – серія воркбуків, які залюблюють в Україну. Створені насамперед для дітей у діаспорі, для використання як у школах вихідного дня, так і вдома.
8. Слухай! – Це найбільша онлайн-бібліотека аудіокнижок українською мовою, озвучених голосами українських зірок. Зокрема, на сайті акції можна знайти 60 аудіокнижок із творами української літератури, що входять до програми ЗНО.
9. Нова рубрика «Навчаю дітей у школі» і перше інтерв’ю з учителькою Людмилою Ковальовою.
10. Розробка уроку на тему інклюзії за книжкою «Петрик і фонтани».
11. Як не знудитися з книжкою на канікулах? 100 варіантів для читання.
12. 42 книжки з психології дитинства.
13. Матеріал про книжки-картинки: Від ілюстрації до тексту, або Специфіка засвоєння мови дитиною.
14. Про серію порівневого читання «Читальня», розробка Лабораторії дитячого читання НЦ «Мала академія наук України».
Більше – в розділі «Освіта».