Співають усі!
Досить довго відтоді, як вийшли з ужитку радянські, жовтенятсько-піонерські та мультяшні пісеньки для дітей, українські малята майже нічого рідномовного не наспівували, мабуть, крім народних пісень. Також слід віддати належне педагогам, які намагалися внести хоч щось нове у навчально-виховний процес, вигадуючи власні твори, але ці спроби часто не були ані дотепні, ані естетичні. Почали були виходити спеціально написані збірники пісень із нотами, щось друкувалося на сторінках періодики. Однак жодне творіння не здобулося на всенародне, чи то пак – вседитяче визнання. Виходили диски з колисковими, але хіба під них танцювати чи розважатися?
Проте цілком надаються на вдячне підспівування від Карпат до Слобожанщини пісні з «Дитячого альбому» Марії Бурмаки та К на слова сучасників (Євгенія Чуприна, Андрій М’ястківський, Марія Бурмака) та класиків української дитячої поезії (Катерина Перелісна, Наталя Забіла, Марійка Підгірянка, Платон Воронько) (та одна народна).
«Марія Бурмака: Велике враження в дитинстві на мене справила, зокрема, “Ясоччина книжка” Наталі Забіли видавництва “Веселка” з ілюстраціями Адель Гілевич. Дотепер люблю її цитувати… І, можливо, пісні на вірші Наталі Забіли в дитячому альбомі – це і моя подяка цій найкращій з дитячих поетес»
Ідея записати такий альбом виникла у братів Анатолія та Віктора Данилюків «після намагань дібрати вокальний репертуар для своїх спадкоємців». Марія написала музику до десяти текстів, а студія «Кофеїн» створила аранжування. І все це – за чотири місяці! Причому всі одразу домовилися, що до роботи ставитимуться «по-дорослому», себто з повною відповідальністю.
«Якщо була потрібна мандоліна, ми писали живу мандоліну, а якщо фагот – то звали хлопця із фаготом. Доводилося зображати плескіт води (пісня “Річка-невеличка”), а шарудіння миші – по покриттю гітарного комбіка (“Миша”). Аби додати новорічного бешкету, ми змусили нашого арт-директора співати крізь гребінець у пакетику (“Новий рік”). А от, наприклад, пісня “Коник-сірячок” завдячує звуками ратиць і степового вітру народній артистці М.В. Бурмаці особисто. Шкода, що не вийшло записати справжній дитячий хор. Влітку важко наловити достатньо дітей. Але зробили це своїми силами: окрім солістів, на диску підспівують одинадцятеро бек-вокалістів різного віку і статі», – розповідають музиканти.
Пісенничок загалом вдався веселий та водночас зворушливий і завдяки текстам, і через музичний матеріал – барвистий, ритмічний, стилістично не перевантажений, органічно суголосний дитячому вікові років навіть до 7–8.
На диску також – караоке-версії всіх пісеньок, тож із сольними концертами вдома чи в садочку проблем не буде. Щоправда, доведеться витратити час, щоб наґуґлити тексти пісеньок, – дуже шкода, що збірочка текстів не передбачена. А ми для вас поки що знайшли «Річку-невеличку» Наталі Забіли:
Посмалилися носи,
Загоріли плічка:
Ми щодня тепер усі
Ходимо до річки!
Тече річка крізь лісок,
Блискотить сріблисто,
А на березі пісок,
Золотий та чистий.
Приспів:
Річенька, річенька,
Річка-невеличка,
Припікає сонечко,
Хлюпає водичка!
Шу-шу-шу-шу-шу,
Річка-невеличка
Шу-шу-шу-шу-шу,
Хлюпає водичка!
І на цьому бережку
За одну хвилинку
Можна з вогкого піску
Збудувать будинки!
Сонце весело блищить,
Дужче припікає,
Річка хвильками плющить –
Діток закликає.
Приспів.
Будівельникам привіт!
Добра ваша праця,
А по праці, мабуть, слід
В річці покупаться!
Хвильки плещуть на пісок,
Сміх веселий ллється,
А на березі лісок
Дивиться й сміється!
Приспів.