«Топ БараБуки»: переможці 2018 року


14 грудня в Національному музеї Тараса Шевченка експерти з проекту підтримки дитячого читання «BaraBooka. Простір української дитячої книги» назвали найкращі українські дитячі, підліткові та родинні книжки 2018-го.

Перемогу здобули книжки у дванадцяти номінаціях, серед яких дебют автора, ілюстратора і видавництва, а також ілюстратори року, пізнавальна, підліткова, родинна книжки. Крім того, редакція  БараБуки видала вісім спецвідзнак та оприлюднила результати читацького голосування.

Нагадаємо, що книжки-переможці «Топу БараБуки» обиралися з-поміж 33 книжок короткого списку.

Читайте також: Топ БараБуки оголошує довгий список найкращих родинних видань 2018 року

Переможці «Топу БараБуки» 2018 року:

Номінація «Ілюстратори року»: Романа Романишин та Андрій Лесів за пізнавальну книжку «Я так бачу» («ВСЛ»).

Номінація «Дебют року в прозі»: Наталія Матолінець за роман «Варта у Грі» («АССА»).

 

Номінація «Дебют року в ілюстрації»: Катерина Сад за книжку-картинку «Ідея на мільйоооооон» («ВСЛ»).

 

Номінація «Дебют видавництва»: «Легенда», м. Київ (за книжку Тетяни Стрижевської «Де ESC з моїх халеп?».

Номінація «Поетична книжка року»: «Раз овечка, два овечка» Галини Крук, ілюстрації Ольги Барабах («Віват»).

Номінація «Перша книжка малюка»: вімельбух «Новорічні канікули» Інни РудоїКаламар»).

Номінація «Пізнавальна книжка року»: «Вільям Шекспір» Валентини Вздульської, іл. Марія Мороз («ІПІО»).

Номінація «Родинна книжка року»: «Ням! Готують діти» Маші Сердюк, Юлії Нієдри, Марі Кінович («Братське»).

Номінація «Ілюстрована книжка року»: «Сова, яка хотіла стати жайворонком», текст: Галина Вдовиченко, ілюстрації: Христина ЛукащукЧорні вівці»).

Номінація «Підліткова книжка року»: «Знає тільки Мару» Олени Рижко (ВЦ «Академія»).

Номінація «Підліткове фентезі року»: «Дитя песиголовців» Володимира Арєнєва, іл. Олександра Продана (ВД «Києво-Могилянська академія» / «АССА»)

Номінація «Соціальний проект року»: «Це зробила вона» / «Це теж зробила вона» (видавництво «Видавництво»).

У номінації «Вибір читачів» за результатами читацького голосування перемогла книжка «Зуб» (авторка та ілюстраторка Надьожна (Надія Кушнір), «Книгаренька»).

*

Спецвідзнаки:

Спецвідзнака «Легенда української дитячої літератури»: Сергій Іванюк (Оксеник) «Вбивство п’яної піонерки» («ВСЛ»).

Спецвідзнака «Партнерство року»: видавництво «Книгаренька» спільно з Літературною агенцією «BaraBooka» (книжка-картинка Надьожної «Зуб»).

Спецвідзнака «Інтерактивний книжковий проект року»: «Мистецький Арсенал» спільно з «New Cave Media» за проект «Знайомство з Туконі» (за мотивами історії Оксани Були «Туконі. Мешканець лісу», «ВСЛ»).

Спецвідзнака «За яскравий гумор»: Сергій Лоскот за повість «Таємне завдання капітана Кепа», іл. Віталій БугараРанок»).

Спецвідзнака «Політ в дитліт»: Таня Малярчук за повість «Mox nox», іл. Катя Слонова («ВСЛ»).

Спецвідзнака «Медіапроект року»: «Книга-мандрівка. Україна» (Green Penguin + «#книголав»).

Спецвідзнака «За популяризацію науки серед підлітків»: «ЛакіБукс» (книжки Кузька Кузякіна «#Щотакематематика?», Андрія Тужикова «Коротка історія технологій, або Як зрозуміти свій ґаджет», Аліни Штефан «Літо довжиною в ДНК»).

Спецвідзнака «Книжковий PR року»: «1+1 Media» за проект «Щоденник Лоли» (видавництво «#книголав»).

*

Традиційно книжки, авторками або укладачками яких є редакторки БараБуки, в конкурсі не розглядаються. Цього року йдеться про такі видання:

Серія «Слухай Серцем», видавництво «Ранок»:

*

Серія «Читальня», видавництво «Ранок»:

*

Завантажити прес-реліз «Топ БараБуки: найкращі українські родинні видання 2018 року».

Коментарі редакції:

Тетяна СТУС: «Разом із поглибленням смислів наша література для дітей та підлітків дедалі активніше скорочує відстань до свого читача. Бо світ у книжках справжнішає, стає більш невимушеним, мало дидактичним, дуже відвертим, дозволяє собі сумніватися. Це не тільки про подолання життєвих шаблонів та переформатування інструментів пізнання світу, якими жили й творили реальність теперішні дорослі, а насамперед – про свободу й потенціал незалежної самоідентифкації новітнього покоління читачів. І може, саме це покоління будуватиме реальність без війни?»

Анна ТРЕТЯК: «Одна зі спецвідзнак цього року особлива для нас. У квітні відійшов у вічність літературознавець і письменник Сергій Іванюк. Це непересічна постать української дитячої та підліткової літератури, адже він вплинув на це поле з багатьох сторін – і через свої книжки, і через наукову діяльність, і як головний редактор журналу “Однокласник“, і як засновник унікального курсу “Основи літературної творчості”, через який пройшло покоління сучасних українських письменників (зокрема й частина редакції БараБуки). Тож Сергій Іванюк цілком заслужено отримав спецвідзнаку “Легенда української дитячої літератури”».

Галина ТКАЧУК: «Нарешті сучасний український дитячий нон-фікшен став реальністю. До того ж втілений у багатьох форматах та жанрових формах, адресований читачам різного віку: від пізнавальної книжки-картинки “Я так бачуРомани Романишин та Андрія Лесіва до підліткового роману із пізнавальними елементами, що стосуються генетики та біотехнологій, “Літо довжиною в ДНКАліни Штефан. Від кулінарної книжки “Ням! Готують діти” видавництва “Братське” до мотиваційних біографій Ілона Маска та Вільяма Шекспіра від “IPIO”. Маю надію, читацький інтерес і читацький запит до такого типу літератури підтримає авторів та видавців у цьому злеті».

Анастасія МУЗИЧЕНКО: «Цьогоріч серед розмаїття підліткових книжок спостерігався яскравий вибух фантастики на різний смак і вік, від молодших підлітків до майже-дорослих. Сюжети деяких творів розгорталися в цілком пізнаваних містах (Наталія Матолінець, “Варта у грі”), але більшість авторів вигадали абсолютно переконливі чарівні світи, в які з легкістю поринаєш і віриш автору до останнього слова (Володимир Арєнєв, “Дитя песиголовців”). Щоб підкреслити значущість цієї тенденції і виділити найкращі видання жанру, БараБука започаткувала спеціальну номінацію. Сподіваюсь, що наступного року тенденція збережеться, а конкуренція серед авторів стане ще запеклішою».

Ольга КУПРІЯН: «Цього року ми вирішили тримати в секреті більшість номінацій. Не світити, які книжки з якими змагаються за звання “найкращої підліткової книжки”, “найкращого фентезі”, “першої книжки малюка”. А все тому, що наш короткий список – це все най-най. Наш короткий список містить 33 позиції, не рахуючи книжок поза списком (до яких причетна редакція БараБуки), тож слово “короткий” тут звучить дещо іронічно. В один рік “вистрілили” потужні прозові дебюти – Наталія Матолінець, Аліна Штефан, Алевтіна Шавлач, Анастасія Нікуліна та інші. Хочеться відзначити ретельну роботу з сюжетом і характерами головних персонажів. Ці книжки читати не нудно, навіть якщо ви – суворі літературознавиці з досвідом :)».

Марія АРТЕМЕНКО: «Приємно, що для сучасної малечі українські книговидавці продовжують створювати якісні книжки. Цікаві, яскраві, інтерактивні. Нове прекрасне покоління дітлахів уже важко здивувати будь-чим. І навіть майбутній (потенційний) читач може бути на диво вибагливим.

Дитину, яка ще не вміє читати, книжка повинна приваблювати і візуально, і тактильно. Крім того, перша книжка малюка має виконувати свою потенційну місію – спонукати опановувати текст. А це складні та специфічні завдання. Цьогоріч з ними прекрасно впоралися фахівці видавництв “Маміно”, “Каламар”, “Glowberry”. Їхні книжки-вімельбухи та книжки-картонки ввійшли до списку найкращих родинних видань. Дитяче читання має починатися з веселого гортання!»

 

Про БараБуку:

«BaraBooka. Простір української дитячої книги» – це проект із підтримки дитячого читання, перший український універсальний інформаційний ресурс про видання для дітей та юнацтва. Ресурс розраховано на широке коло читачів: від батьків та дітей, які вже можуть самі приймати рішення щодо вибору книжок, до фахової спільноти науковців, педагогів, бібліотекарів. На сторінках БараБуки можна прочитати як відгук дитини-читача, так і рефлексію доктора наук. У центрі уваги БараБуки – вітчизняні автори, ілюстратори, перекладачі. Поміж тим можна дізнатися й про світові контексти і шляхи розвитку книговидання для дітей, а також про прийоми заохочення дітей до читання. Від 2014 року БараБука допомагає батькам, бібліотекарам, вчителям зорієнтуватися в розмаїтті новинок дитячого книговидання. Щороку автори та експерти порталу називають найкращих прозаїків, поетів, ілюстраторів, вказують на яскраві дебюти та відзначають видання різних жанрів і форматів: художні та пізнавальні книжки, новинки та перевидання класики.

Засновниця і керівниця проекту – літературознавиця, менеджерка культури, авторка книжок для дітей Тетяна Стус. Головна редакторка порталу – Анна Третяк. У Просторі також працюють знавчиня дитячої літератури, редакторка Ольга Купріян, письменниця, літературознавиця Галина Ткачук, заводійка книгоподій Анастасія Музиченко і провідниця бібліопростору Марія Артеменко.

 

Про «Топ БараБуки»:

Починаючи з 2014-го «БараБука» підсумовує #перемоги у сфері українського дитячого, підліткового й родинного читання. Щороку в грудні редакція проекту складає та презентує список найкращих, на думку авторів та експертів порталу, українських родинних книжок. Особлива цінність цього переліку для усіх батьків, вчителів та бібліотекарів у тому, що він є результатом річного аналізу здобутків ринку української дитячої книжки. БараБука звертає увагу на книжки для дітей різного віку, їхніх батьків та вчителів, на видання різних жанрів та форматів, на художні та пізнавальні книжки, новинки та перевидання класики, а також відзначає перспективних дебютантів.

Найкращі книжки 2014-го

Найкращі книжки 2015-го

Найкращі книжки 2016-го

Найкращі книжки 2017-го

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар