Це зробила вона: сильні книжки для дівчат

Автор: БараБука


Ще сто років тому жінки і дівчата виборювали своє право на навчання, а вже сьогодні вони можуть вільно вибирати спеціалізацію, рухати грандіозні проекти і змінювати світ. Для цього дівчаткам важливо зростати з усвідомленням того, що вони все можуть: учитися, досягати успіхів в улюбленій справі, вибирати справу до душі.

Цього року книжкові полички наповняться різного плану мотиваційною літературою для дівчат. Як змінився погляд на «дівчачу» літературу? Чому стало з’являтися багато пізнавальних книжок про дівчат – з’ясовувала БараБука.

Читайте також: Супергерої незалежності: 12 персонажів дитячих книжок, які змінюють світ

Діячі і діячки України

Книжка: «Діячі України»

Автори: Клуб ілюстраторів Pictoric

Видавництво: Артбук, 2016

Вік читачів: 7+ і далі

Подавати відомих персонажів із незвичного боку і в сучасних техніках в Україні почали ілюстратори. 2014 року клуб ілюстраторів «Pictoric» створив виставку плакатів «Видатні письменники України», серед яких були також і письменниці – Леся Українка, Марко Вовчок та інші. У 2016 році «Pictoric» спільно з видавництвом «Артбук» представив двомовний альбом «Діячі України», куди ввійшли тексти й малюнки про 70 відомих діячів України. 15 із них – жінки: Анна Ярославна, Катерина Білокур, Марко Вовчок, Соня Делоне, Олександра Екстер, Марія Заньковецька, Олена Теліга, Леся Українка, Варвара Ханенко, Віра Холодна, Квітка Цісик.

«Ми вибирали особистостей, які зробили внесок в історію, науку чи культуру в минулому. Ми не брали сучасних діячів взагалі. Так, ми бачили, що жінок в такому списку менше, але такий був стан речей, не в останню чергу зумовлений багатьма обмеженнями та обставинами, які діяли в минулому для жінок, – коментує вибір персонажів для книжки Анастасія ДЕНИСЕНКО, співкураторка клубу ілюстраторів “Pictoric”. – Нам ішлося передусім про те, щоб талановито розповісти про них сучасникам. Так, щоб і жіноча, і чоловіча половини читачів побачили особистостей, українців, які можуть бути прикладом для кожного».

У «Pictoric» стверджують, що не вибирали за гендерною ознакою тих ілюстраторів та ілюстраторок, авторів та авторок текстів, із якими працювали над проектом, наголошує Денисенко: «Так вийшло, що там більше дівчат, але ми вважаємо, що саме професійний рівень кожного з учасників і їхній художній талант дозволили зробити цей проект таким крутим і певною моделлю в українському книжковому сегменті, за яким створені інші подібні книжки».

Казки для маленьких бунтарок

Книжка: «Казки на ніч для дівчат-бунтарок»

Авторки: Елена Фавіллі, Франческа Кавалло

Видавництво: Книголав. Орієнтовна дата виходу – квітень 2018.

Вік читачів: 4+, 7+

Водночас із виходом в Україні «Діячів України» світові медіа рясніли повідомленнями про ту саму дитячу книжку, яка «зібрала найбільше коштів на платформі Kickstarter». Перший том «Казок на ніч для дівчат-бунтарок» (оригінальна назва Good Night Stories for Rebel Girls) у 2016 році завдяки спільнокошту здобув рекордну суму – 675 тис доларів США. Другий том став «книжковим проектом, який найшвидше отримав потрібну суму».

«Казки на ніч для дівчат-бунтарок» – це 100 розповідей про життя ста надзвичайних жінок минулого й сучасності. Книжку проілюстровали 60 художниць із усього світу. Кожну історію авторки вклали у формат казки за мотивами життя однієї з героїнь.

«Тепер, коли ви тримаєте у руках цю книжку, нас переповнює надія і віра у світ, який ми будуємо разом. Світ, у якому стать не диктуватиме те, наскільки сміливо можна мріяти, чи наскільки багато можна досягнути. Світ, у якому кожна з нас зможе впевнено сказати: “Я вільна”»

«Важливо, щоб дівчата усвідомлювали перешкоди, які чекають на них попереду. Не менш важливо, щоб вони знали, що ці перешкоди можливо подолати. І що вони не лише можуть знайти спосіб їх подолати, але й також можуть усунути ці перешкоди заради тих, хто прийде після них, точнісінько так, як зробили ці видатні жінки, – йдеться в передмові до видання. – Кожна з сотні історій у цій книжці є доказом того, що серце, сповнене довіри, може змінювати світ».

За задумом авторок «Казок» Елени Фавіллі та Франческа Кавалло, історії ста вибраних першопрохідниць покликані надихнути маленьких читачок. «Нехай їхні портрети вселять у наших доньках тверде переконання у тому, що краса проявляється у всіх формах і кольорах, і у будь-якому віці, – переконані авторки. – Нехай кожна читачка і кожен читач пізнає, що найбільший успіх – це жити життям, сповненим пристрасті, допитливості і щедрості. Не забуваймо ні на мить, що маємо право бути щасливими і вільно досліджувати все навколо».

Леся Українка: як її бачать сучасні художниці: Євгенія Гайдамака, Поліна Дорошенко, Анна Сарвіра та Юлія Твєрітіна

За цією ж моделлю – добірка видатних діячок, короткий текст у науково-популярному або ж художньому стилі, оригінальна сучасна ілюстрація – рухаються й сучасні українські видавці. Цього року вони представлять не лише перекладні проекти на «жіночу тему», але й оригінальні – на українську тематику, з українськими героїнями, долі яких осмислили українські сучасні письменники й письменниці, а портрети візуалізували сучасні ілюстратори й ілюстраторки. «Видавництво» і «Книголав» готують видання про власне українських жінок, які рухають світ.

Як ВОНА це зробила

Книжка: «Це зробила вона»

Видавництво: «Видавництво»

Орієнтовна дата виходу: весна 2018 року

Вік читачів: 7+, 11+

До цього видання ввійшли історії 50 жінок, що стали частиною історії України. Робота над проектом тривала понад рік, долучилося 120 талановитих авторів та авторок.

Це перша ілюстрована книжка саме про видатних українок. «Їхні історії захоплюють, їхній внесок вражає, їх приклад надихає, – зазначають видавці. – Пліч-о-пліч з чоловіками вони творили нову Україну. Пліч-о-пліч з чоловіками вони йшли до своєї мети. “Це зробила вона”. Це зможете зробити і ви».

«Ми як видавництво, яке спеціалізується на літературі на проблемну тематику переважно для дітей і підлітків (а тепер і не тільки), ми моніторимо, що виходить в світі на актуальні для нас теми, що може привернути нашу увагу. Ще на хвилі появи книжки “Бунтівні дівчата” (це книжка про видатних жінок світу, Good Night Stories for Rebel Girls – Ред.), ми зв’язалися з авторками і запитали, чи будуть там українки. Проект “Бунтівні дівчата”, попри його популярність у світі, видався нам нецікавим для українця та українки через те, що немає з ким асоціювати, – розповів у інтерв’ю Громадському радіо співзасновник «Видавництва» Ілля СТРОНГОВСЬКИЙ. – З ким тоді може себе асоціювати молода українка, якщо немає прямого світового прикладу? Почали згадувати імена. Перша на думку спадає Леся Українка. Якщо подумати, можна згадати Катерину Білокур, Марію Приймаченко, Ліну Костенко. Не могло ж статися так, що Україна корінням сягає Київської Русі, і за цей час у нас не було людей, які вершили історію і були жіночої статі. У жодному суспільстві не було так, щоб жінки були тільки на третіх ролях. Ми почали рити далі. Ми постійно зіштовхувалися з історичним сексизмом. Найбільш кричущим випадком був бібліографічний довідник «Видатні вчені України». Це 166 стислих біографій українських вчених. Там було дві біографії жінок. Коли ми з Лілією почали заглиблюватися в цю тему, ми почали здобувати такі пласти інформації, про які в Україні, окрім дуже вузького кола дослідників, ніхто ніколи не думав».

Завдяки підтримці Національного Демократичного Інституту більше 600 книг буде відправлено в місцеві бібліотеки України.

Про силу дівчат і їхніх вчинків

Книжка: «Сила дівчат: маленькі історії великих вчинків»

Автори: Катерина Бабкіна, Марк Лівін

Ілюстраторки: Анна Сарвіра, Юлія Твєрітіна

Видавництво: Книголав. Орієнтовна дата виходу – березень 2018 року.

Вік читачів: 4+, 7+, 11+

Трохи більш ніж за три місяці видавництву «Книголав» вдалося створити книжку, в якій зібралося 50 історій видатних жінок. На відміну від проектів, про які йшлося вище, «Сила дівчат» дає можливість відчути, що ці історії реальні, адже деякі персонажки й досі живуть і творять дива зовсім поруч. Більше того – маленькі читачі й читачки можуть познайомитися з окремими героїнями цієї книжки, побувати в них на концерті чи відвідати виставу, підтримати добру справу, про яку прочитають у книжці.

«Були часи, коли жінки не мали права робити те, що вважають за потрібне: обирати собі до смаку одяг, заняття, пару, фах, життєвий шлях. Вони не мали ані виборчого права, ані повноцінного права власності, – зазначається в передмові до видання. – У світі є країни, де жінка дотепер не належить сама собі: дівчата не можуть без чоловіка, батька чи брата вийти на вулицю. Праця жінок оплачується дотепер значно нижче, ніж така ж робота, виконана чоловіками. Подекуди жінка і досі практично не може дістати ні доброї освіти, ні хорошої посади. Багато людей у цілому світі борються за права жінок та обстоюють їх, але це не так просто. Адже цим людям протистоять традиції і багатовіковий досвід дискримінації, тобто нехтування правами жінок, стереотипи, помилкові звичаї та хибні судження».

Серед героїнь проекту – акторки, науковиці, мандрівниці, лікарки, дизайнерки, військові, спортсменки, активістки, волонтерки, літераторки. Зокрема, книжка розповідає історії Анни Ярославни, Катерини Білокур, Ади Роговцевої, Ліни Костенко, ONUKA, Наталки Седлецької, Ольги Кудієнко, Олени Юрковської, Лесі Українки, Мар’яни Савки та інших.

«Я пишаюся, що живу в одному часі з певними героїнями цієї книжки і вдячна кожній з них (і сучасницям, і взагалі) за те, що цей світ щодня трошки кращий та привітніший до мене, як до жінки», – зазначає співавторка текстів Катерина Бабкіна.

Видання «Сила дівчат: маленькі історії великих вчинків» створене за підтримки Уряду Канади через Міністерство міжнародних справ Канади та Internews. Перші 5 тисяч примірників книжки надішлють у бібліотеки Луганської та Донецької областей, а також подарують дітям із сімей переселенців, ветеранів та бійців АТО, загиблих та зниклих безвісти.

Про дорослішання дівчат із точки зору науки

Книжка: «Як дорослішають дівчата: як бути сильною, розумною та неперевершеною»

Авторка: Маїм Бялік

Проект ЛакіБукс разом із видавництвом «Основи». Орієнтовна дата виходу українського видання – літо 2018 року.

Вік читачів: 11+, 15+

Для багатьох читачів Маїм Бялік – акторка, яка виконує роль негламурної «синьої панчохи», науковиці Емі Фара Фаулер із популярного серіалу «Теорія великого вибуху». Відколи Бялік зіграла Емі, уже не так страшно мати титул «синьої панчохи», адже й вони попри стереотипні уявлення можуть мати коханих, дружити з популярними дівчатами й змінювати світ, роблячи улюблену справу.

Від 2017 року, коли з’явилася книжка «Як дорослішають дівчата» (в оригіналі – Girling Up), Бялік стала натхненницею для дівчат-підлітків. Вона просто пояснила, як дівчата зростають і чому це так складно, з наукової точки зору – через зміни тілі. Поєднуючи особистий досвід та освіту, Маїм Бялік, телезірка, мати двох дітей і нейрофізіолог, розповідає в цій книжці про шість аспектів того, що вона називає «girling up», або ж перетворенням дівчини на молоду жінку: про тіло та імідж, важливість збалансованого харчування та фізичних вправ, йогу, управління стресом та інші психологічні питання, що часто виникають у дівчат підліткового віку.

Сама авторка вважає, що книжка може бути корисна не лише дівчатам, але й хлопцям, та батькам для більш уважного спілкування, для розуміння подібностей і відмінностей, що зрештою послугує повазі один до одного. (NB! Водночас Бялік написала книжку про дорослішання для хлопців – Boying Up (передзамовити книжку, яка вийде у травні цього року, можна на сайті Penguin Random House).


Віра БАЛДИНЮК, головна редакторка онлайн-журналу «Коридор»:

Література про жінок, які зробили внесок у культуру й науку, яскраві головні героїні дитліту – це заповнення порожнин, акцентування суб’єктності жінки, її потенційної та актуальної дієвої сили. Про те, чому так мало жіночих імен залишилося в історії культури, вичерпно писала Лінда Нохлін. Хоч би як нам хотілося створити повноцінну альтернативну реальність із жіночих імен, цього не вийде, адже соціальні структури й інституції до середини ХХ століття просто не передбачали місця для жінки. Тому «підсвічені» жіночі постаті, як збережені фрагменти фресок, радше можуть показати, скільки людство втратило/знищило творчої енергії через умовності, забобони й патріархальні заборони.

Що ми можемо зробити сьогодні? Повертати інтелектуальний простір постатям і характерам, які можуть збагатити уявлення читачів і читачок про світ і стати для них рольовими моделями. Як у романтичних фільмах 1980-х раптом стали надто очевидними насильство й сталкерство героїв і навчена безпорадність персонажок, так і деякі народні казки стали непридатними для довірливого вечора з дитиною. Ревізія літератури, на відміну від популярної культури, відбувається складно – тисне іконостас великих класиків і літературоцентричність української освіти. Однак під упливом соціальної й феміністичної критики змінюється оптика, через яку ми дивимося на традиційні історії й вибудовуємо ширше гуманітарне поле з новими контекстами, у якому жінка – не муза й помічниця генія, а самостійна творча одиниця.

Моя семирічна донька Магда читає багато і я не завжди встигаю «контролювати», що потрапляє в коло її читання, особливо коли вона читає багатотомні видання. Її особливо надихнула книжка «Привіт, це я» (і продовження) Ніни Елізабет Грьонтвед, бо головна героїня Уда має право на злість, вибух емоцій, дурні вчинки, вона самоіронічна й критично сприймає свої закоханості. Нині донька читає «Зелені мартенси» Йоанни Яеґелло, це підліткова дружба, любов і дорослі родинні клопоти, в такій літературі немає гасел, закликів чи маніфестів, немає буквального фемінізму на рівні теми, але в ній є повноцінні й різнобічні героїні, здатні давати собі раду з проблемами й страхами, вони не мовчать, ведуть особисті щоденники й чесні з собою.

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар