Укрдитлітблоги: перша спроба класифікації

Автор: БараБука


Блогери давно вже керують світом (закреслено) інтернетом. Та й книжкові блоги у світі – зовсім не новина, а вже цілком сформований вид медіа зі своєю аудиторією та, відповідно, специфічними очікуваннями від контенту. А от що БараБуку щиро здивувало та потішило – це зростання кількості книжкових блогів саме про українську дитячу і підліткову книжку. Що й казати, чимраз частіше безпосередньо з ваших постів у соцмережах БараБука дізнається про нові книжки й тенденції в укрдитліті. І тому ми вирішили тимчасово «перевернути» наш сайт і дати слово усім, хто зазвичай читає БараБуку: оголосили серед наших читачів реєстрацію книжкових блогерів.

За кілька днів отримали два десятки реєстрацій, а разом із ними – нагоду проаналізувати та класифікувати блогерів* серед своїх читачів. І ось що у нас вийшло!

Батьківські блоги

Перший тип блогів про сучасну українську дитячу книжку, який хотілося б виокремити – це батьківські блоги. Їхня суперсила – через призму сприйняття конкретної книжки конкретною дитиною та/чи родиною – дарувати натхнення та ідеї для книжкового дозвілля багатьом іншим родинам. Батьківський блог – саме той чудовий формат, який підкреслює важливість кожного акту читання і кожного можливого прочитання дитячої книжки.

Kid Reads Club – гарно структурований книжковий блог із простим та красивим дизайном, базований на читацьких враженнях двох дітей, яким «півтора та майже чотири роки». Однак лише дитячими враженнями ресурс аж ніяк не обмежується – щодо кожної книжки є також «враження дорослого», тобто мами юних читак і авторки блогу Віри Кравчук, професійної редакторки. Окрім власне книжкових відгуків, Kid Reads Club містить також інші цікаві матеріали про дитяче читання.

Читати зі Степанком – фейсбук-сторінка-блог цілої читацької родини – п’ятирічного Степана, Улянки, якій один рік, а також їхніх мами і тата. Для нашої анкети Олександра Петрина, мама цього читацького сімейства, чудово сформулювала призначення блогу, яке також перегукується із нашим розумінням призначення родинного читацького блогу як такого:

1) щоби мати згадку про час, коли ми були разом;
2) щоби розповісти іншим, що читання з дітьми цікаве, захопливе, пізнавальне; читання є найкращим способом раннього розвитку дитини;
3) щоб показати, що український (україномовний) книжковий ринок ширший за нудну шкільну програму;
4) щоб заохотити позичати свої книжки друзям, позичати книжки у друзів та ходити до бібліотек.

Knopochka’s mum – блог мами однорічної дівчинки Кнопочки :). З огляду на юний вік читачки тематика блогу – книжки для найменших. Уже оглянуто сім книжок, і кожен допис містить, окрім вражень та міркувань блогерки, чимало фотографій книжки, що дає ілюзію, ніби ви самі щойно цю книжку уважно і прискіпливо погортали.

Інстаблогерка Inesulya, мама трьох дітей, пише не лише про художні українські та перекладні дитячі книжки, а й про різноманітні навчальні. Іще – про настільні ігри та й загалом про родинне дозвілля, спрямоване на дитячий розвиток.

Книгомама – фейсбук-група, яка фактично є читацьким блогом Тетяни Боні. Але майданчик відкритий для усіх мам, «які шукають для своєї малечі цікаві книги».

 

Вчительський книжковий блог

Другий тип блогів про дитячу книжку репрезентує Уляна Добріка, яка веде у Фейсбуці вчительський книжковий блог, єдиний у нашому великому реєстрі. Уляна регулярно описує книжкові ідеї для уроків у молодшій школі. Тож, дорогі вчителі, не пропустіть!

 

Блоги про книжки для дорослих і дітей

Два в одному – так умовно ми назвали третій тип книжкових блогів. Ідеться про блоги, у фокусі яких і книжки, прочитані дорослим для себе, і дитячі книжки, за якими блогери влаштовують родинні читання. Переглядаючи такі блоги, читач(ка) отримує подвійну користь – дізнається про новинки, потенційно цікаві і для себе, і для дітей.

«Враження молодої мами та книголюбки» – так описує свій книжковий блог інстаграмерка lesya_levadska. Читачі цього богу мають можливість дізнаватися про цікаві «дитячі» та «дорослі» книгоновинки. (БараБука й сама регулярно кидає оком на цей та подібні блоги, аби не пропустити чогось дуже важливого.)

Натомість на сторінці book_klondike часто трапляються вартісні книжки (звісно, і дорослі, і дитячі) минулих років. Це дуже гарний тренд у нашому загалом новинкоорієнтованому інтернеті.

Христина Содомора, відома нашим читачам як авторка рецензій на БараБуці, пропонує іще більше вдумливих текстів про українську дитячу книжку у своєму інстаблозі kristina.sodomora. У полі її уваги також книжки для дорослої аудиторії, а особлива цікавинка блогу – раритетні (лімітовані, непопулярні або забуті) дитячі видання.

А Віталіну Макарик затяті книголюби можуть знати завдяки її книжковим дописам на Yakaboo. Однак особистий блог Віталіни також є гарним джерелом книгонатхнення для дітей та дорослих. Родзинка блогу (словами самої авторки) – «кілька нерегулярних рубрик #КнижніМіста (про міста і конкретні локації у них, в яких відбуваються події читаних романів) і #КнижніМісця (фоторепортажі з книгарень і книгозбірень, у яких буваю)».

Читацькі нотатки Христі Нечитайко пропонують, по-перше, рецензії на цікаві авторці підліткові книжки (до речі, щось нам підказує, що Христя Нечитайко – це блогерський псевдонім, за яким ховається відома авторка підліткових книжок). А по-друге, тут є результати спільного читання-тестування дитячих книжок із трирічною донькою Христі.

Imaginary Booklover – це фейсбук-блог, у якому навіть не два, а три в одному: дитячі, підліткові та дорослі книжки. Дуже вдалий і корисний блогерський хід його авторки, Лідії Кузьменко, – у кожному дописі про книжку визначати, кому може підійти оглянуте видання.

«Естетика простих речей» – так Марія Правда описує свій блог, який існує на двох платформах: на фейсбуці та в інстаграмі. Окрім книжок, у блозі також є коти, легкість та необтяжливе щодення.

 

«Від першої особи»

Зрештою, почути думку цільової аудиторії – це ще одна чудова можливість, яку ми маємо завдяки книжковим блогам. Тож коли автори блогів – підлітки, БараБука особливо уважно нашорошує вуха.

 

Sergio_morskoy збирає чимало лайків на дописи про подорожі, футбол і, звісно ж, книжки: українські та перекладні. Блог alone_cheshir присвячено здебільшого підлітковій літературі, проте є і дописи про цілком «дорослі» книжки з точки зору 16-річного підлітка.

Особливий погляд

Так, усі ми пишемо про українську дитячу та підліткову літературу, але усі дивимося на неї по-різному. Тож БараБука хотіла би виокремити кілька блогів, які мають свою оригінальну оптику для читання дитячої книжки.

Блог Vaenn’s BookBlog: Хроніки жіночого читання пропонує жіночий погляд на різні явища масової культури, фільми, і – звісно ж – книжки, звертаючи увагу на жінок як авторок, образ та поведінку головних героїнь, гендерні стереотипи. Тож усім читачкам і читачам, які теж практикують таке прочитання, люто радимо саме цей блог!

Іще один цікавий підхід до книжкового блогінгу – кожен допис як дискусія, діалог двох авторок довкола книжки. Книжкові дискусії двох авторок – чудовий ресурс для усіх, хто не просто хоче бути в курсі українських підліткових книжок-новинок, а й любить із різних точок зору переосмислювати прочитане.

Звісно, укрдитлітблогів у безмежному океані інтернету – набагато більше. І є іще чимало різних видів, підвидів, неочікуваних форматів та нестандартних поглядів. Це лиш перша спроба БараБуки дати слово блогерам та познайомити наших активних читачів між собою. Тож бажаємо всім нам гарного читання і гарних читачів. Зустрінемося в коментах! 😉

*Нагадаємо принагідно, що важливою умовою потрапляння в наш огляд була наявність дописів саме про українську дитячу та підліткову літературу, а дописи про перекладну, звісно ж, приємний бонус. Іще важливо: для цього матеріалу ми шукали власне блоги, а не інтернет-книгарні та інші ресурси із продажу книжок, і не письменницькі сторінки. Хоч БараБука і ставиться з повагою до ресурсів такого типу, однак у цьому матеріалі зосереджується саме на книжкових блогах.

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар