Важливість стосунків прив’язаності

Автор: БараБука


«Компетенція батьків: як виховати успішну людину» – семінар із такою назвою, організований Школою розвитку особистості, відбувся 31 липня. Спираючись на праці Джона Боулбі, у яких автор формулює теорію прив’язаності, та на книжки Людмили Петрановської, присвячені цій проблематиці, Олександр Потеряхін, тренер семінару, представив своє бачення батьківської стратегії виховання успішної дитини. Далі подаємо кілька тез його виступу.

Окремою і дуже важливою потребою кожної маленької людини, «стрижнем його долі» є прив’язаність до батьків. Навіть у випадку задоволення усіх базових потреб, але будучи далеко від батьків, дитина страждає. Натомість найдраматичніші події, навіть такі, як переселення з місця збройного конфлікту, маленька людина набагато краще переживає, будучи поруч із батьками.

Формування прив’язаності до матері та інших дорослих, які піклуються про дитину, – це природна стратегія поведінки дитини, яка забезпечує її виживання. Однак дорослі, які не отримали в дитинстві досвіду надійної прив’язаності у стосунках зі своїми батьками, часто не можуть сформувати прив’язаність зі своїми дітьми (адже гармонійні стосунки такого типу діалогічні: запит дитини «мені потрібно!», «мені страшно!» – відповідь дорослого «я допоможу!», «я захищу!»).

Кожен етап розвитку дитини передбачає свої особливості стосунків прив’язаності. Зокрема виділяють такі етапи: перші місяці після народження (період «доношування» дитини, виношування на руках); період «біля спідниці» (починається, щойно дитина отримала свободу пересування); «ніжний вік» (починається «кризою негативізму» приблизно у три роки, до шкільного віку). Батьківські помилки у справі формування прив’язаності на кожному з цих етапів часто коштують донькам і синам у їхньому дорослому житті багатьох різних психологічних проблем. Тому після цієї вступної зустрічі Школа розвитку особистості планує цілий цикл батьківських семінарів та тренінгів, присвячених формуванню гармонійної прив’язаності.

Школа розвитку особистості – партнер БараБуки в опитуванні «Навчання проти читання?», а також фото-флешмобі #‎книгодрузяки. За результатами флешмобу квиток на семінар виграла мама 8-місячного Ореста Вікторія Черняхівська.

Читайте також лекцію Олега Романчука «Батьківство в ХХІ столітті: що ми можемо подарувати нашим дітям, окрім айпадів?»:

Частина 1. Корені й крила наших дітей. Безпечна прив’язаність

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар