Велика справа маленьких бібліотек

Автор: Олександра Орлова


Для крихітних хатинок-шафок системи Little Free Library (LFL) існує безліч назв: «мінібібліотеки», «лялькові будиночки для книжок», «книжкові скарбнички», «книжкові скриньки» і навіть «книжкові шпаківні». Зі зворушливої поодинокої буккросинґової ініціативи вони перетворилися на явище всесвітнього масштабу, про яке хочеться і треба говорити.

Усе почалося 2009 року в містечку Хадсон, що у Вісконсіні. Тамтешній мешканець Тодд Бол прагнув створити щось особливе в пам’ять про свою померлу матір, яка присвятила все життя вчителюванню й обожнювала книжки. Власноруч Тодд змайстрував мініатюрну копію місцевої школи та встановив її на своєму ґанку поруч із тротуаром, аби кожен перехожий мав доступ до арт-об’єкту. Маленький будиночок мав і практичний бік застосування, адже водночас це була стилізована шафа з книжками. Правило користування мінібібліотекою було просте: «Узяв книгу – не забудь покласти на її місце іншу». Таким чином відбувалося постійне оновлення книжкового «фонду».

Письменниця Олександра Орлова

Тодд зізнавався, що попервах його задум не мав особливого успіху чи попиту, а одного дня шафка була нахабно й безсоромно кимось спустошена. Проте чоловік не зневірювався, а дбайливо складав книжки у скриньку, й поступово всі мешканці його району, а особливо діти, стали постійними та відповідальними користувачами мінібібліотеки.

Тодд розмірковував про ажіотаж і позитивну атмосферу довкола його маленької бібліотеки, і почав мріяти про більше. Він знайшов однодумця в особі Ріка Брукса й, об’єднавши зусилля, чоловіки створили проєкт Little Free Library – Маленька безкоштовна бібліотека – з простим, але потужним гаслом: «Take a Book. Leave a Book» («Візьми книжку. Залиш книжку»).

Метою проєкту було надихнути людей по всій країні на створення власних книжкових шпаківень, аби кількість мінібібліотек поступово досягла 2150-ти, відповідно до числа бібліотек, заснованих у США Ендрю Карнеґі. Але ідея сягнула значно далі за межі Америки, і сьогодні в різних куточках світу налічується понад 90 тисяч мінібібліотек, серед яких є непоказні скриньки, а є і справжні витвори мистецтва.

Нині на сайті Little Free Library є можливість легко замовити модель книжкової хатинки на вибір і все необхідне для її встановлення. Втім, за бажання, можна скористатися і власним витвором. Головне не забути про реєстрацію в системі LFL, що дає можливість стати офіційним хранителем мінібібліотеки й отримати позначку на інтерактивній мапі проєкту.

Цікаво, що перша колекція з тридцяти книжкових шпаківень була виготовлена друзями й родиною Тодда з уламків стайні, зруйнованої торнадо. Затим Тодд і Рік їздили різними американськими містами, пропонуючи людям долучитися до ініціативи. Минуло не надто багато часу, аби прилаштувати всі мінібібліотеки в Медісоні, Чикаґо й Міннеаполісі та на їхніх околицях. Про чарівні книжкові хатинки почали згадувати у пресі, а незабаром попит уже випереджав пропозицію, тож система отримала централізований сайт і теслярів.

Історії, що ними ділилися хранителі мінібібліотек, нерідко так зворушували й надихали, що стали основою для тематичного блоґу. Деякі з них просто розповідають про те, як змінилася певна вулиця із появою книжкової шпаківні, або як ця маленька ініціатива компенсує відсутність бібліотеки в районі, спрощує буккросинґ, знайомить і єднає людей, захоплює дітей, заповнює пустку від втрати близької людини. Інші вражають справді масштабним підходом і результатом.

Ніккі Леалі

Серед них історія нью-орлеанської дівчинки Ніккі Леалі, яка знайшла близько двох тисяч книжок у руїнах після урагану Катріна і пожертвувала їх мінібібліотекам свого міста й околиць. Коли Тодд звернувся до дівчинки, запитуючи, чим проєкт Little Free Library може віддячити їй, Ніккі попросила власну хатинку для книжок, і з того часу залишається її хранителькою.

Проблема нестачі вільного доступу до книжок у прикордонному техаському місті Ель-Пасо вирішилася геть незвичайним чином. Бібліотекарка молодшої школи розмістила книжковий будиночок прямо на території навчального закладу. Учні так надихнулися ідеєю, що почали встановлювати міні-бібліотеки з батьками біля власних домівок. Незабаром розмаїтих книжкових скриньок у різних локаціях Ель-Пасо було вже півсотні, і разом вони функціонували навіть ліпше за повноцінну бібліотеку.

Особливо цінними мінібібліотеки є на військових базах, у лікарнях та будинках для літніх людей. Досвід встановлення волонтерами книжкової хатинки в таборі біженців у Західній Уґанді можна вважати абсолютно безцінним. Маленька шафка просто неба зрештою перетворилася на своєрідний маяк для місця зустрічі, розмов і навчання дорослих та дітей, які втратили все й відчайдушно шукали надії і світла у книжках.

Не дивно, що для хранителів мінібібліотек у системі LFL призвичаєно ще одну назву – «звичайні герої» (ordinary heroes). Цей же термін використовує і обґрунтовує авторка Міранда Пол у своїй книжці-картинці для дітей Little Libraries, Big Heroes, ілюстрації до якої створив відомий американський художник Джон Парра.

Для дорослих у цій тематичній ніші існує окреме видання – The Little Free Library Book (Books in Action), створене Марґарет Олдріч, що не лише переповідає історію системи, а й дає цінні поради для чинних і потенційних хранителів.

2018-го в засновника Little Free Library Тодда Бола було діагностовано рак підшлункової залози, що швидко забрав Тоддове життя. Нині адміністрація системи LFL залучена до партнерства з організацією по боротьбі з хворобою PanCAN. У пам’ять про Тодда хранителі мінібібліотек по всьому світу додають білу чи сіру стрічку в оздобу своїх книжкових хатинок.

Загалом, фантазія і системний підхід деяких ентузіастів LFL просто вражає. Хтось облаштовує мінібібліотеку в дуплі старого дерева, телефонній чи собачій будці, порожньому вулику, вінтажній поштовій скриньці чи годиннику. Інші створюють виняткові інсталяції у вигляді мініатюр власних будинків, церков, маяків і навіть TARDIS. Найдбайливіші хранителі постійно стежать за асортиментом, урізноманітнюють його і не забувають ставити на форзацах книжок позначку: «Little Free Library. Always a gift. Never for sale.»

Кількість книжкових хатинок у світі зростає з кожним днем, утім зовсім необов’язково бути власником такої для відчуття причетності до великої справи маленьких бібліотек. Можна обрати шлях «помічника героя». Скажімо, взяти на себе відповідальність за занедбану чи не надто цікаву на асортимент шафку, додати на поличку дитячі чи нон-фікшн видання, яких часто бракує навіть активним LFL.

Поодинокі досвіди мінібібліотек існують і в Україні. Далеко не всі вони внесені в систему Little Free Library, тож говорити про точну кількість чи геолокацію непросто. Однак якщо ви знаєте про наявність такої книжкової хатинки у своєму районі чи місті, не оминайте її увагою і щедрістю. Можливо, саме вам судилося стати свідком, оповідачем або й героєм нової чудесної історії.

Фото Олександри Орлової та з архівів littlefreelibrary.org.

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар