Видавництву «Ранок» – 24 роки!
29 травня, у День працівників видавництв, поліграфії і книгорозповсюдження, легендарному видавництву «Ранок» виповнюється 24 роки. Така поважна дата викликає щирий захват у творців дитячої літератури. Ми вирішили поцікавитися про їхнє перше знайомство з видавництвом. Що слугувало зустрічі? Якою вона була? І чи стала знаковою для творчості?
Читайте також: «Читальня» – затишний книжковий будинок для читачів-початківців
Моя співпраця з «Ранком» розпочалася двадцять років тому, і за цей час вона перетворилася на взаємну дружбу, що не виміряти ні тиражами, ні книжками. Уперше до видавництва я прийшла як звичайна викладачка, яка хотіла поділитися своїми творчими ідеями. І саме редакторська команда розвинула їх та надала книжкове життя. Мені пощастило працювати з талановитим редактором Михайлом Гончаровим-Горянським, який влучно спрямував мою творчість у русло поезії для дітей. До речі, він же допоміг обрати псевдонім «Сонечко». А це було не так просто, як здається. Я підготувала цілий список імен, з-поміж яких ми колегіально обирали найкращий варіант. «Сонечко» стало не лише моїм книжковим ім’ям, а й видавничим символом гарного настрою. Сьогодні ж я вдячна редакторській турботі Олени та Мар’яни Горянської. Творчий підхід, а разом із тим – вибагливість і упорядкованість на кожному етапі підготовки книжки завжди вражали мене в колективі «Ранку». Тож бажаю улюбленому видавництву не зупинятися! Тримати руку на пульсі! І так само щиро дбати, щоби «жива книжка» продовжувала своє існування, залишаючись у центрі національної культури на довгі роки. А нові талановиті автори, впевнена, цьому сприятимуть.
Ірина Сонечко, дитяча письменниця
У 2004–2005 роках, коли моя старша донька була зовсім малючкою, їй подарували книжки-картонки, сторінки яких можна було витягати і складати з них величезний пазл на підлозі. Тож «Ранок» початку двохтисячних запам’ятався мені саме як видання для найменших. Сьогодні ж це – видавництво з широкою лінійкою для різного віку й потреб. З найменшим сином ми часто щось домальовуємо-клеїмо-вирізаємо у робочих зошитах Kumon, і маленькі ручки стають усе більш умілими та вправними. Читаємо й обговорюємо добрі й глибокі книжки серії «Слухай серцем», написані сучасними українськими авторами. Середня донька розчитується з прекрасною серією «Читальня»: коли діти можуть за один раз прочитати цілу книжку, хай невеличку і досить просту, – це вже неабияке досягнення і перший крок до читання великих текстів. Усією своєю читацькою родиною чекаємо від видавництва ще більше нових цікавезних проєктів!
Наталія Ясіновська, письменниця, перекладачка
Зізнаюся чесно, я не пам’ятаю своєї першої читацької зустрічі з видавництвом «Ранок». Тобто не пам’ятаю, з якої книги наше знайомство почалося. Але дуже багато років поспіль, щойно мова заходила про дитячу літературу чи дитячі видавництва, «Ранок» спадав на думку одним із перших, і я завжди звертала увагу на те, що у книгарнях дуже-дуже багато книжок із таким примітним лого «Ранку». Моя співпраця з видавництвом почалася у 2013 році з книжок «Історії про фей» та «Історії про принцес», які користуються великою популярністю у маленьких фей і принцес (та їхніх мам також). Загалом у «Ранку» вийшло близько двадцяти моїх книжок для дітей. Мені страшенно подобається, що тепер «Ранок» видає багато нон-фікшн літератури, використовує еко-папір, експериментує з різними форматами та робить соціальні проєкти за підтримки УКФ. Тобто весь час видавництво рухається і не стоїть на місці. А це ознака того, що цей величезний організм (так, «Ранок» таки – величезний організм, що складається з багатьох підрозділів і видавничих груп) – живий, росте і розвивається. Нехай геніальних ідей, цікавих людей, успішних експериментів, крутезних проєктів, талановитих авторів, художників, редакторів та нових можливостей щороку більшає.
Юліта Ран, письменниця
Одного разу, шукаючи щось цікавеньке для донечки на книжковому ринку «Петрівка» в Києві, я натрапила на чудову серію «Навчалочка» для дошкільнят. Кольорові «ранківські» зошити з математики та розвитку мовлення з наліпками швидко створили вау-ефект для моєї дитини. Відтоді наше сімейне захоплення книжками видавництва почало набирати обертів: від перекладних серій до новинок сучасних українських письменників. Для мене «Ранок» – це завжди експеримент, щось новеньке і цікаве, це естетична насолода від такого широкого кола інтелектуальної продукції високої якості. Бажаю видавництву процвітання, наснаги і досягнення найвищих вершин видавничої справи!
Ірена Панаріна, ілюстраторка
Перша моя велика зустріч із видавництвом сталася у 2017 році, коли ми із Танею Стус приїхали презентувати свої книжки у Харків і зайшли в гості до «Ранку». Особливо мені запам’яталася не лише масштабність логістичного центру і вигадливий дизайн великого офісу, а й – передовсім – жива зустріч із усією ранківською родиною на чолі з Віктором Кругловим. Скажу щиро: найбільше люблю книжки серії «Читальня». Можливо, тому що їх редагую і дуже переживаю і вболіваю за кожну з них. Вражає, скільки за час існування серії ми отримали батьківських коментарів про те, що книжки цієї серії стали першою самостійно прочитаною книжкою їхньої дитини. Передовсім хочу подякувати за увагу до українських авторів! Бажаю й надалі підтримувати своїх і відчувати взаємну підтримку.
Галина Ткачук, письменниця
Моє перше усвідомлене знайомство з «Ранком» відбулося після пропозиції створити ілюстрації до однієї з книжок видавництва. Саме тоді прокинулася цікавість, і я за звичкою почала вивчати свого замовника. І з подивом зрозуміла, що книжки «Ранку» є всюди і, як мені здалося, були завжди. І тоді, і сьогодні я радію з кількості назв і напрямків, з якими працює видавництво. А як українська авторка та ілюстраторка тішуся, що це одне з видавництв, де видають саме українських сучасників. Хочу побажати «Ранку» більше нестандартних і якісних проєктів, зокрема тих, що є потенційно знаковими арт-об’єктами, сміливими та оригінальними.
Лєна Барді, ілюстраторка
Моя дружба з «Ранком» почалася відразу після народження моєї доньки. Вона ще змалечку полюбила книжечки Ірини Сонечко та Геннадія Меламеда. До того ж не лише читати, але й куштувати на зуб – дуже ж бо вони були гарненькі! Згодом трапилася незгасна любов до «Пітера Пена» з неймовірними ілюстраціями Івана Кравця і «Лускунчика» з бонусом у вигляді СD-диску з музикою до однойменного балету. «Ранкові» книжки завжди були різними: від крихітних «картонок» до подарункових ілюстрованих казок альбомного формату, проте щоразу добрими й дуже-дуже зворушливими. Тому, мабуть, не дивно, що моя співпраця як авторки з улюбленим видавництвом розпочалася саме з серії «Зворушливі книжки». Гадаю, «Ранок» якимось майже магічним чином проторував шлях до сердець малечі та батьків і донині дарує їм радість і любов. Це надважливо – нести Любов через Слово. І я дуже тішуся, що дотична до цього. Хочу, щоб улюблене видавництво не втрачало свою ранкову променисту душу, що просвічує крізь усі його книжки. З народинами! І многая літа!
Єва Сольська, письменниця
Моя перша зустріч із «Ранком» була все ж таки письменницькою. Видавництво тоді було зовсім молоде, а дитячої літератури в ньому ще навіть не було, тож ми зі співавторами працювали з навчальною редакцією – зробили для видавництва серію «активіті». Годі пригадувати мої враження від тогочасних книжок. Не лише «Ранок» був початківцем, а й загалом друкарська справа в Харкові теж тільки народжувалася. Уявіть, перші книжки для найменших на друкарні обробляли напилком! Проте мене й досі вражає бурхлива енергія, завдяки якій видавництво «Ранок» постійно робить щось, чому не має аналогів в Україні. Бажаю надалі залишатися першим! Тепер – і завжди!
Мар’яна Горянська, письменниця, редакторка
Гав, книгодрузячики! З власного досвіду знаю, що творцям сучасної дитячої літератури дуже непросто знайти надійну підтримку від видавців. Проте це можливо, і таки вважається великою вдачею. Моя 4-річна співпраця з видавництвом «Ранок» стала успішним і дружнім тандемом. Разом ми знаходимо нові рішення й створюємо особливий видавничий продукт – 100% український та сучасний. Лише українські автори та ілюстратори, лише актуальні теми, лише непересічні сюжети. «Ранок» любить свого читача не менше за мене, адже супроводжує його від народження і на всіх етапах дорослішання. Для малечі маємо книжки-картинки серії «Слухай серцем», для читачів-початківців – велику серію «Читальня» (збирай та колекціонуй), для школярів – серію «Пригоди», а для старших підлітків – наші зручні покетбуки.
Як каже моя люба Таня Стус: «Люблю дивуватися! Коли п’ять років тому я близько познайомилася з енергійним і сміливим двигунцем Корпорації “Ранок” Віктором Кругловим та Наталею Коваль (вона на той час очолювала дитячу редакцію), то була зачудована готовністю “Ранку” змінюватися й розвиватися. Ми почали разом створювати книжки від “живих письменників”, і ця співпраця дуже вплинула на процеси в національній дитячій та підлітковій літературі! “Ранок” став яскравим лідером у виданні неперекладних дитячих книжок, хоча цей підхід для галузі досить ризикований, не завжди економічно вигідний – це ж не світові бестселери видавати, де продажі гарантовані. Відповідальність “Ранку” за розвиток української культури через підтримку сучасних вітчизняних авторів мене особисто дуже надихає, бажаю видавництву бути ще ранковішим, ще прогресивнішим, і нехай кількість читачів книжок росте в геометричній прогресії!»
Шукайте фіолетового песика на обкладинках і купуйте книжки собі на радість, дітям на втіху. Гав!