Відчиняйте! До вас НКВС!
Автор: Ольга Сілакова
«Якщо нині пройтися центром Харкова та дійти до вулиці Культури, 9, то можна побачити бетонний темно-сірий будинок, розташований неподалік від школи та нових хмарочосів. Непоказний фасад ховає чимало таємниць, які вже зараз, очевидно, знайомі не кожному» (Ольга Черемська, із передмови до гри).
У 2017 році режисер Тарас Томенко нагадав суспільству, що «Розстріляне Відродження» – це не лише тема шкільної програми. Документальний фільм «Будинок “Слово”» повернув в український простір призабуті імена жертв сталінського режиму – митців, об’єднаних стінами будинку-пастки.
Важливою культурною подією наступного 2018 року стала розробка Харківського літературного музею – настільна гра «Будинок Слово». За підтримки Українського культурного фонду команда музею створила оригінальний продукт, використавши предмети колекції музею.
Гра пропонує не тільки ближче познайомитися з мешканцями квартир, дізнатися про їхню творчість та уподобання, а й торкнутися реалій 1930-х років: зазирнути в «Торгсин», отримати спецпайок, зіштовхнутися з обшуками, доносами, розкуркуленням. Готові? Опускайте руку в мішечок з номерами – будинок-мрія, будинок-пастка, будинок «Слово» чекає на вас!
Харківський ЛітМузей розробив оригінальну настільну гру «Будинок Слово», використавши унікальні колекційні експонати (листи, автографи, світлини тощо)
Візуалізація періоду 1920–30-х років.
Придбати гру можна через інтернет-крамницю музею та на фестивалі «Книжковий Арсенал» (ятка музеїв).
Учасники Школи з культурної дипломатії «Шляхами Леся Курбаса» НЦ «Мала академія наук України», які взяли командну участь у грі, суголосні у своїх враженнях:
«Гра унікальна тим, що має нестандартний підхід і потребує стратегічного мислення. Також досить зручною є можливість грати великою компанією. У жодному разі не стане нудно! Я однозначно поповнила свій багаж знань. Хочеться, щоб ця гра з’явилася хоча б у бібліотеці кожного міста».
Пономаренко Ангеліна, Херсонська гімназія #3, 10 клас
«Гра “Будинок Слово” вразила мене своєю продуманістю. Вона зацікавлює незвичайною манерою гри та оперує різними цікавинками про життя діячів української культури часів “Розстріляного Відродження”. Ти одразу поринаєш з головою у процес гри. Головною стає місія та її успішне виконання. Із задоволенням пограв би в неї ще. І точно хотів би мати в колекції домашніх настільних ігор».
Дмитро Данюк, Херсонська гімназія #3, 10 клас
«На мою думку, гра є надзвичайно сучасною, адже тепер такі види розваг є дуже популярними. Незважаючи на те, що тематика є доволі складною для сприйняття, вона не обтяжує сам процес. Переглядаючи ігрові картки, мимоволі дізнаєшся про відомих митців. Оскільки в школі тема “Розстріляного Відродження” вивчається лише оглядово, це гарна нагода дослідити незнайомі досі прізвища самостійно. Хотілося б, аби навчальні заклади могли подавати інформацію в такому інтерактивному та незвичайному форматі.
Марія Панченко, 10 клас, Заводська ЗОШ І-ІІІ ступенів №2 Лохвицього району Полтавської області
Фото: Назарій Лісовий