Відростити мозок. Не боятися ГМО
Літо завдовжки в ДНК – це ж мрія якась, фантастика! Той приклад, коли дебют невідомої поки що авторки Аліни Штефан і сміливий замах на складну тему – 100% попадання в цільову аудиторію вже починаючи від назви. Покажіть мені людину, яка б відмовилася від літа тривалістю… скажімо, 200 з хвостиком мільйонів днів. А ще ця назва передбачає й інші атрибути «літньої теми»: романтику, пригоди, першу закоханість, і все це закручено навколо – ви не повірите – науки.
«Літо довжиною в ДНК» – підлітковий текст про біотехнології, де науковий фактаж і пояснення складних явищ подано простими словами, через сюжет. Авторка поступово викладає такі поняття, як генна інженерія, генетично-модифіковані продукти, розповідає про сучасні технології в медицині, сільському господарстві. Важливий момент: ідеться про технології, які вкрай швидко йдуть уперед, тому від початку читачі мають перед очима список корисних лінків для поглиблення знань. Усі пояснення подаються через діалоги або невласне пряму мову, так що читачі й не помічають, як разом із персонажами книжки проходять курс із популярної біології.
«– Навіть це не варте, щоб на мене кричали, – мовила з усмішкою. – А про твою ідею з командою я ще подумаю. І – так, ти вмієш привернути увагу.
– Це не я, це знову біологія»
Наприклад, дізнаються:
– що ДНК – це основа основ для живих організмів,
– що ДНК можна змінювати, таким чином впливаючи на якість життя,
– що генетичні хвороби, які раніше вважалися невиліковними, тепер можна лікувати завдяки біотехнологіям,
– що таке «принтер життя»,
– про хворобу гемофілію і до чого тут британська королева Вікторія,
– чому не варто боятися генетично-модифікованих продуктів,
– чому не вийде клонувати мамонтів,
– як вирощують штучні органи,
– що біологія та інформатика сьогодні дуже пов’язані між собою (як і інші природничі науки),
– що біологія також впливає на сучасне мистецтво,
– що все в цьому світі – біологія.
І це все – завірено науковою рецензенткою, докторкою біологічних наук, професоркою Аллою Ємець. Такий ґрунтовний і якісний підхід забезпечили завдяки проекту «ЛакіБукс», який поступово заповнює нішу питомо українського наукпопу для підлітків.
Важливий момент – добір персонажів. Останнім часом могло скластися враження, що персонажі сучасних українських книжок для підлітків доволі інфантильні й не цікавляться нічим іншим, окрім тем дорослішання, стосунків, моди. (Спойлер: герої «Літа довжиною в ДНК» цим також цікавляться. Хоча й тут без науки не обійшлося. Скажімо, головна героїня книжки навіть радить потенційному кавалерові спершу «відростити мозок»!) Аліна Штефан привнесла на наші книжкові полиці новий для українських дітей тип героя-захопленого-навчанням. Її Наталка Птаха, Щур, Ян, Леся одержимі біологією, навчаються в новітній школі у класі з біологічним профілем, беруть участь у наукових конкурсах, конференціях, пишуть наукові роботи й популяризують наукові знання. Хто з них виросте – страшно й подумати! Не менше як зірки наукового світу. Адже в цих підлітків є все, щоб досягти успіху: доступ до знань, бажання розвиватися, вміння вчитися самостійно, знаходити інформацію різними мовами, шукати ґранти і їх вигравати. Така модель героя – важлива для формування особистості. Особливо, якщо врахувати, що досі українські підлітки не були розбалувані позитивними персонажами-«ботанами».
Читайте також: Премію Калінги Аліні Штефан!
Також у неупереджених читачів могло скластися враження, що в українській сучасній літературі існує винятково негативний образ школи – такої, яку треба критикувати, «підривати», де вчителі й адміністрація не розуміють ні потреб учнів, ні вчителів, ні викликів сучасного світу, ні того, куди рухати освіту. Опускаючи дискусію на тему, правда це чи ні, така модель школи потребувала «антидота» в літературі – і його вписала в «Літо…» Аліна Штефан. Перший розділ її книжки має назву «ГМО – геніально модифікована освіта». У ньому йдеться про те, як учні новітньої школи «Всесвіт» виборюють ґрант і вирішують витратити кошти не на свої інтереси (екскурсія в будь-яку лабораторію світу!), а на благо для суспільства. Так народжується підлітковий проект із популяризації біотехнологій. Ідея полягає в тому, що розумні підлітки простими словами розповідають ровесникам про цікаві наукові відкриття. Крім того, перед читачами – позитивна модель школи, яка підтримує учнів, дає можливості для розвитку. Де вчителі чуйні й самовіддані, уміють зацікавити знаннями й стежать за найпередовішими змінами у світі. Мати у своїй скарбничці досвіду, хоч і книжкового, таких учителів і таку школу – дуже корисно з погляду віри в систему освіти, людей і реформи.
Насамкінець відзначу високий рівень художнього оформлення. Ілюстрації та верстку зробила Аня Іваненко (попередня її успішна робота – «Письмонавтика» Тані Стус). Стильно виглядає кольорове вирішення (чорний і зелений колір ілюстрацій-скетчів), позасюжетні наукові вставки виділено зеленим кольором – щоб не відволікати від читання. Але найкраще вдалося впоратися із подачею термінів і понять: їх просто винесли на поля, додавши хештеги й англійські відповідники. Таким чином підлітки отримали підказки для інтернет-пошуків, а текст і верстка вийшли не обтяжені словником.