Вся Україна читає дітям!

Автор: Ірина Мацко


Те, що жінка є берегинею, хранителькою та відповідальною за духовний розвиток сім’ї, родини й нації загалом, засвідчила відкрита дискусія «Україна читає дітям!». Розмова відбулася 13 вересня у рамках 20-го ювілейного Форуму видавців у Львові від Центру дослідження літератури для дітей та юнацтва з питань раннього виховання дитини через читання в рамках Міжнародного проекту «Література. Діти. Час». Адже учасниками й ініціаторами були саме жінки. В обговоренні взяли участь члени ЦДЛДЮ та учасники, гості, вчителі й викладачі, зацікавлені у проекті. Проводила дискусію президент Центру – Уляна Баран, модерувала Тетяна Качак, також у ній узяли участь Лілія Овдійчук, Катерина Зайцева, Мирослава Прихода, Галина Павлишин, Ірина Мацко, Юма Клібенштайн, Анне Вооргове – письменниця для підлітків, Яне Мікоте – доктор філологічних наук, германіст, викладач у м. Зібен, промоутер читання, німецький посол Крістоф Вайль та інші.

Фото Ірини Мацко

Фото Ірини Мацко

Іноземні гості завітали на 20-й Форум видавців і взяли участь в обговоренні теми, яка у їхній країні вже є гострою, задля обміну досвідом та спільного пошуку варіантів вирішення. Як зазначив під час дискусії німецький посол Крістоф Вайль: «Українські діти читають більше від німецьких», та все-таки культура читання сьогодні перебуває під загрозою.

«Для популяризації читання придатні всі методи: створення рекомендаційних списків кращих книг для читання, конкурси кращих текстів сучасних авторів, підтримка авторів-укладачів збірників творів для дітей тощо», – як зауважила модераторка зустрічі Тетяна Качак. Використовуючи досвід польських колег, варто запровадити: сімейне читання, читання в дитячих закладах, читання бібліотекарями та вчителями дітям, із якими вони працюють.

Почасти це практикують і в нас. Щоправда, сімейне читання не є популярним у сучасних родин. Опитування пересічних батьків другокласників однієї із шкіл Івано-Франківщини показало, що, з огляду на різні причини, більшість батьків не читають дітям. Це і брак вільного часу, небажання, нерозуміння значущості спілкування та впливу сім’ї на розвиток дітей. Більшість батьків (76 %) визнали, що не мають домашньої бібліотеки, оскільки не бачать у цьому великої потреби, мотивуючи це тим, що все, що потрібно, можна знайти в інтернеті, зокрема й електронні дитячі книги. Чимало батьків повідомили, що не мають змоги купувати дітям нові книжки через високі ціни на них, а якщо й купують книжки, то дешеві, неякісні, які не відповідають гігієнічним вимогам.

Найважливішим у навчанні та вихованні дитини є приклад дорослих. Це стосується і читання. Опитування виявило, що з 50 батьків лише 17 читають регулярно, 20 – зрідка, а 13 узагалі не читають книжок. Тоді як дітям дошкільного віку регулярно (майже щодня) читають 11 батьків, періодично – 25, інколи – 8, а не читають ніколи – 6 із 55-ти опитаних. Змінити цю ситуацію можна впровадженням нових проектів, спрямованих на підтримку та популяризацію читання.

Читають дітям і в дошкільних навчальних закладах. Окрім програмових книг і творів, вихователі читають додатково, керуючись власною ініціативою та беручи участь у різних конкурсах, проектах, акціях. Прикладом може бути проведення Марафону читання «Розкажи дитині казку», проведеного у дошкільних закладах міста за участі відомих артистів, спортсменів, журналістів та громадських діячів за ініціативи Львівської міської ради.

Спеціальні програми читання дітям пропонують дитячі центри розвитку та клуби, які діють у кожному великому місті.

Сучасні бібліотеки Києва, Тернополя, Рівного, Львова й інших міст розпочинають нові проекти із залучення дітей до читання. Наприклад, «Україна читає дітям»; зустрічі з письменниками та презентації книг для дітей; конкурси «Кращий читач України», конкурси дитячих малюнків, літературні вікторини, ранки, виховні проекти тощо. Щоправда, всі вони спрямовані на дітей від 6 років.

Для дошкільнят, як показує досвід окремих бібліотек, пропонують читання-ігри («Пограйте з дітьми у …книжки»), читання-спілкування, що їх проводять спільно бібліотекарі та психологи за участі батьків та родичів дітей.

Позитивні оцінки та результати дають проекти бібліотекаря і письменниці Євгенії Пірог «Додай читання», «Срібна читацька книга», в яких до читання і творчості залучено дітей різного віку, а до промоції читання – письменників, ілюстраторів, вихователів, вчителів, батьків у різних містах України. Іще одним ініціатором створення пізнавальної гри для дітей від восьми років та їхніх батьків – лото «Природознавчий калейдоскоп», яка підштовхуватиме до читання та пошуку матеріалу, спільного проведення вільного часу дітей та батьків, є Ірина Гладун. Ідея виникла через відсутність україномовних ігор, і ця гра виявилася одним із методів стимулювання читання.

Важливість читання у розвитку дитини мають зрозуміти самі батьки й працювати над цим від перших днів, коли дізнаються, що у них буде маля: їм слід читати дитині від перших днів, разом вибирати книги, навчити дитину слухати, коли їй читають, та гортати книгу разом із нею. Звісно, велику роль відіграє власний приклад дорослих.

Під час дискусії прозвучали пропозиції Мирослави Приходи, к.ф.н., доц, перекладачки та редакторки видавництва «Літопис»: відновити традицію дарувати книги, залучати студентів до читальних проектів тощо. «Важко переконати людей, котрі мають гроші, що, крім одежі, їжі, дитині потрібна і духовна їжа – книги», – зазначила вона.

Німецькі гості Анне Воргове та Яне Мікоте розповіли, що у їхній країні благодійні організації та соціальні служби, які знають інформацію про сім’ї, що не можуть придбати собі достатньо книг для читання, прикріплюють за цими родинами вчителя чи вихователя. Раз на рік такі сім’ї отримують книги від соціального фонду Німеччини. Це відбувається протягом тижня, коли триває акція читання. Тоді ж у місті визначають місця, де відбуваються читання з авторами. Це місця, куди дітям зазвичай важко потрапити: банки, басейни, університети тощо, а не звичні для них бібліотеки чи школи. Саме під час цих читань сім’ям дарують книги.

Як і в Україні, бібліотеки в Німеччині мають свої програми, доповнюють книжкові фонди, разом зі школами створюють спільні програми. Для прикладу, візит навзаєм. Адже у справі читання дуже важливою є співпраця. Останнім часом у школах Німеччини промоутери читання запровадили читання, під час яких першокласники чи учні середньої школи читають молодшим від себе школярам, дошкільнятам. Це чудова ідея, завдяки якій діти-читачі мають відповідальність за проведення читання, а маленькі діти бачать приклад старших від себе школярів. Нехай прочитають вони з помилками, але досвід та навчання дадуть свій результат для подальшого бажання читати.

У Німеччині держава теж не фінансує таких проектів бібліотек та соціальних фондів, хіба що частково і дуже рідко. В основному доводиться шукати спонсорів та меценатів, чим опікуються охочі із соціального фонду та волонтери. Така соціальна діяльність і відповідальність дуже поширені, тож у Німеччині пропонують узаконити фах – промоутер читання, щоб його оплачували на рівні з іншими. А волонтерами із читання здебільшого є студенти-філологи.

Центр дослідження літератури для дітей та юнацтва також реалізує проекти, спрямовані на розвиток дитячого читання та популяризацію якісних сучасних книжок для дітей. Це «Люди-легенди» (автор – Мар’яна Савка); «Виховна година з книжкою», «Творче читання» (автор – Галина Павлишин), «Багатомовне читання» (автор – Наталія Трохим), літературний фестиваль «Дивокрай» (який відбувається у рамках щорічного симпозіуму «Література. Діти. Час» і охоплює декілька міст України. Це і презентації, зустрічі з авторами, літературні квести, вуличні читання, флеш-моби тощо), щорічне святкування «Міжнародного дня дитячої книги».

Під час зустрічі Уляна Баран розповіла про початок запровадження проекту від ЦДЛДЮ – «Вся Україна читає дітям», який має за мету охопити всі обласні центри України. «Якщо ми хочемо жити у країні розумних, освічених і культурних людей, потрібно потурбуватися про те, щоб щоденне читання вголос стало пріоритетом у наших домівках, садках, школах, у яких вчаться наші діти», – уважають у фонді ABCХХІ – «Вся Польща читає дітям!».

Метою проекту є підвищення поінформованості суспільства про важливість читання для дітей від найменшого віку та навчання батьків і вихователів для заохочення раннього інтелектуального розвитку дітей, їхніх читацьких та комунікативних здібностей; поширення та впровадження ідеї раннього читання дітям. Девіз кампанії: «Читайте дитині від народження 20 хвилин щоденно!».

Проект передбачає створення промоційних роликів для популяризації раннього читання дітям на радіо й телебаченні. Видання і презентація посібника «Творче читання» та ілюстрованої книжечки «Перша книжка моєї дитини» для дітей віком від 6 місяців до 3 років із віршами сучасних українських письменників. Вишколи (презентації, тренінги, інтерактивні семінари тощо) для фахівців у галузі початкової освіти, бібліотек та громадських організацій, які займаються освітою та розвитком дітей із усіх областей України у Львові, проведення зустрічей в областях.

«Просимо долучатися з ідеями, підкріпленими діями», – запрошує Уляна Баран. Більше інформації про проект можна знайти на сайті центру, а також у ФБ.

«Впроваджуючи в життя цікаві проекти, забезпечуючи спілкування дітей із книгою, з авторами, залучаючи їх до книгочитання, ми не тільки створюємо культ книжки, але й перетворюємо читання з примусу на читання – життєву потребу, на читання-задоволення, читання-комунікацію. Адже інтелектуальною, духовно багатою та високорозвиненою нацією може бути тільки нація, що читає», – зазначила Тетяна Качак.

Print Form
Подiлитись: