Як виховати в дитині читача: поради для батьків
Американська академія педіатрів (American Academy of Pediatrics) підготувала для батьків поради, як виховати з дитини читача. Найперша й найголовніша рекомендація – читати дитині вголос із раннього дитинства й не припиняти читати до того часу, поки вона не навчиться сама, – як мінімум.
- Читайте з дитиною кожен день хоча б упродовж кількох хвилин. Цінуйте цей час, адже ви приємно провели його разом.
- Читання повинно бути цікавим і веселим. Не дочитуйте книжку, якщо дитина втратила цікавість до історії.
- Хай дитина сама вибере книжку для читання перед сном, навіть якщо вам доведеться читати одну й ту саму книжку знов і знов.
- Попросіть дитини «почитати» вам книжку. Виберіть ту, яку малюк слухав багато разів і зможе вам розповісти.
- Роздивіться й обговоріть разом ілюстрації у книжці. Запитайте дитину про те, що, на її думку, буде в цій історії далі. Відповіді можуть вас здивувати.
- Читайте різні дитячі книжки: казки, вірші, книжки-картинки.
- Вибираючи книжку для малюка, враховуйте його інтереси: море, чарівники, тваринки, лицарі, принцеси абощо.
- Запишіться разом до найближчої бібліотеки.
Запам’ятайте: для здорового розвитку дитини поруч із різноманітним харчуванням потрібне різноманітне читання.
Якщо вам менше 6 місяців: ніколи не рано!
На відміну від прикорму чи твердої їжі, ніколи не рано почати читати з дитиною. Головне, щоб малюку було приємно й весело проводити час за книжкою разом із вами.
Від 6 до 12 місяців: виховуйте смак до книжок
Хоч би що в цьому віці вивчав малюк, він обов’язково потягне об’єкт вивчення в рот. Книжки в цьому сенсі не виняток. Тепер, коли дитина може сидіти у вас на колінах, беріть книжки й розглядайте їх разом. Вибирайте спеціальні дитячі книжки з тканини або з прорезиненими сторінками – скоро ви оціните їхню «слиностійкість».
Від 1 до 2 років: формування звички
Як і в їжі, яка стає все різноманітнішою, дитячі заняття з книжками все ускладнюються. Хай малюк грається книжками, навіть якщо «читає» книжку догори дриґом або гортає з кінця. Часом він може принести книжку вам, щоб разом почитати, – цінуйте це й ніколи не відмовляйте. Вибирайте книжки, де в ілюстраціях фігурують предмети, які оточують дитину в реальному житті, де описано знайомі йому ситуації. Читаючи або розглядаючи книжку, показуйте на малюнки й ставте запитання: «Де м’ячик / зайчик / білочка / пташка?». У цьому віці діти ще не вміють довго втримувати увагу на чомусь одному, тому не наполягайте: головне – не кількість, а якість проведеного з дитиною часу.
Від 2 до 3 років: читати, читати й знову читати
2-річним дітлахам подобається передбачуваність, тому не дивуйтеся, якщо вони рідко погоджуватимуться на щось нове, а натомість проситимуть прочитати їм одну й ту саму улюблену історію знову й знову. Якщо читання перед сном стало традицією – це чудово! Це одна зі звичок, із якою ніколи не доведеться боротися!
Джерело: lib.komarovskiy.net.
Книжки, які будуть цікаві вашій дитині змалку, можна переглянути ось тут.
Я вважаю, що для дитини розподіл часу значить дуже багато. Та й мамі простіше жити за графіком, і немає такого хаосу.
Наприклад, я свого сина вчила читати з 3 років, і ми продовжуємо це робити кожного дня вже 2. В цьому нам допоміг дитячий журнал «Пізнайка». Цікавий, веселий журнал, який дійсно розвиває мого сина, а головне, що він є в різних вікових катерогіях і підходить для дітей від 3 до 10 років.
В ньому є багато розвиваючих завдань, та завдань на логіку. Також за допомогою журналу, ми починаємо вчити англійську мову. Тож раджу його всім батькам, журнал дійсно заслуговує поваги!