Язик до Києва доведе: сучасні дитячі книжки про Київ
Автор: БараБука
Ви, може, не знали, але в міст також бувають дні народження! Ось і столиця України святкує свій День, а БараБука в подарунок підготувала огляд прецікавих сучасних дитячих книжок про Київ. Звісно, Київ можна впізнати й у книжках Нестайка або й ще когось зі старіших письменників, але то вже завдання для окремої розвідки 😉
Читайте також: Прочитай і домалюй: 13 розмальовок від українських видавцівГалина ТКАЧУК, Вечірні крамниці вулиці Волоської (Темпора, 2014)
Сюжет оповіді зав’язано довкола однієї з київських подільських вулиць. Читач одразу мусить визнати, що на цій вулиці є вечірні крамниці, в яких торгують, приміром, білка Рататоск, ворона Васса, в які заходять мало не щодня дивні відвідувачі – кіт Роман (власник нерозмінної монети, до речі), голуб-художник… Кожна з крамниць має свою таємницю, свою магію, забезпечену магічними артефактами, – але про це анічичирк. Саме з викрадення цих артефактів і зароджується історія, хоча казка починається з першої сторінки.
Головна риса повісті, яку хочеться підкреслити, – творення особливого міського київського фольклору, а точніше, його актуалізація із прив’язкою до певної території. Вулиця Волоська на Подолі, Лиса гора – місця традиційного зосередження чарів. Додамо сюди й Михайлівську площу і стелу Незалежності. А те, наскільки органічно авторка вплітає свою казку в тканину/мереживо столичних вулиць, дає підстави сказати: цю битву за Київ ми виграємо.
Мій маленький Київ: путівник для дітей / Текст Анастасії Денисенко, малюнки Олени Старанчук та Олега Грищенка (Laurus, 2014)
«Мій маленький Київ» – перша ластівка в серії путівників для дітей по містах України. Маршрут №1 проведе читача (якого видавці намагаються спонукати перейти в іпостась активного дослідника) від Золотих воріт й аж до низу Андріївського узвозу. Перше, що впадає в око при ознайомленні з книжкою, – її абсолютна сучасність. Автори добре орієнтуються в процесах, які відбуваються нині в дитячому середовищі, і це найбільше помітно на візуальному оформленні видання. Ілюстрації, зроблені у стилістиці швидких скетчів, співіснують із продуманими й деталізованими елементами та доповнені розкішною типографікою – саме такою, якою приваблюють вітрини київських кав’ярень і мотиваційні фото, що ними сповнені Instagram та Pinterest. Таким чином автори зняли перший бар’єр на шляху до сприйняття цього тексту сучасним юнацтвом.
Таня СТУС, Їжак Вільгельм (Віват, 2016)
Авторка малюцької книжки про міського їжака Вільгельма Таня Стус (Щербаченко) так розповідає про оповідку, яка от-от з’явиться на полицях книгарень: «Їжача історія почалася з Вільгельма Котарбінського – українсько-польського художника (1848-1921), розписи якого збереглися в Києві на стінах Володимирського собору та Національного Музею Шевченка, а картини – у Національному музеї мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків. Коли після першого глибокого знайомства з роботами Котарбінського я поцікавилася його біографією, то зрозуміла, що життя митця наповнене загадками й таємницями. Я намагалася «зануритися» в його відчуття світу, зрозуміти, як обдаровані люди починають перші кроки реалізації таланту. Певно, що все закладається в дитинстві, а про цей період становлення Вільгельма майже нічого не відомо. Що я знаю достеменно – «не таким» дітям дуже важко соціалізуватися, «пробиватися», вони постійно гартуються посеред «несприятливих» обставин та людей, а найсильніші таки досягають своїх вершин. Саме картини й творчий шлях Вільгельма надихнули мене промовити цією історією: не бійтеся вперто йти до своєї мрії, вірити у власне покликання, навіть якщо вас вважають диваком, бачити навколишнє не таким, яким його бачать інші.»
Видання ілюстроване Анною Сарвірою в доволі несподіваній техніці імітації дитячих малюнків. Кожна сторінка книжки крім емпатичного, емоційного сюжету запрошує посмакувати й філософією кольору. У тому числі – барвами Володимирської гірки, де від весни до зими історію дружби проживають її мешканці: їжак Вільгельм, голуби, горобці, білка Маруся, ворона Федора…
Катя ШТАНКО, Дракони, вперед! (А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2014)
Пригодницько-детективна казкова повість «Дракони, вперед!» – про дружбу, вміння приймати рішення та брати на себе відповідальність, співіснування у світі різних істот, про те, що ніхто не є ідеальним, а одні й ті ж речі можна бачити по-іншому, врешті, про Україну, мирну й цілісну, де Крим – її невід’ємна частина.
Михасик, який захоплюється рослинами, несподівано для себе вирощує дракончика Хому. Відтоді вони – нерозлийвода, а ще хлопець починає розуміти мову рослин та знайомиться з родинним домовиком. Урешті друзі натрапляють на негідників, які заради наживи знищують драконів, опиняються в самісінькому їхньому лігві й вириваються звідти разом зі зграєю полонених вогнедихів. Але тепер Михась мусить довести нових друзів до безпечного місця!
Ірина ЦІЛИК, МІСТОрія однієї дружби (ВСЛ, 2016)
Як зізнається авторка Ірина Цілик, у цій книжці вона значною мірою відштовхувалася від спогадів про власне дитинство. Героїня її повісті так само, як і колись маленька Іра, прогулює уроки, цікавиться метеликами та в результаті несподіваних пригод геть по-новому знайомиться із власним містом. «Київ – такий стародавній і сучасний, такий могутній і водночас вразливий, а ще – мудрий та іронічний, втомлений і дуже добрий… Особливо для тих його мешканців, які уміють побачити й почути хоч трішечки більше за інших, – каже доросла Іра Цілик і додає: – З мого авторського боку це ще й чергове освідчення коханому Києву. Київ надихає різних людей впродовж усіх часів свого існування. Але, звісно, треба вміти відчути його особливий характер і непросту багатобічну натуру».
Ця повість дуже міська, дуже київська, дещо фантастична, але не так, щоб аж зовсім. У ній ідеться про те, що зі своїм містом можна добре дружити, якщо лише зможеш почути і побачити в ньому трохи більше за інших. Над ілюстраціями до книжки працювала відома київська художниця Марися Рудська.
Зірка МЕНЗАТЮК, Київські казки (ВСЛ, 2006)
«Київські казки» Зірки Мензатюк – також «освідчення» коханому місту. Одинадцять казок, що по-різному відкривають чарівне місто – чарівне в снігу й бузковому цвіті, чарівне своїми таємницями й небезпечно привабливими Лисими горами, яких, до слова, у столиці є кілька. З оповідань Зірки Мензатюк можна дізнатися про «редакційних» голубів, козу Дерезовську, Труханів острів, славнозвісну прикрасу – пектораль, що зберігається в Музеї коштовностей. Історії для молодшого шкільного віку проілюструвала з любов’ю Тетяна Семенова.
Леся ВОРОНИНА, Таємне товариство боягузів, або Засіб від переляку №9 (Знання, 2015, раніше – Грані-Т, Теза)
Дитячі повісті Лесі Ворониної також дуже київські. Тільки в Києві, великому українському мегаполісі, можуть відбутися такі карколомні пригоди! Тільки в Києві хлопця на ім’я Клим приймають у Таємне товариство боягузів, щоб вилікувати від страху, тільки на Київ могли б натрапити іншопланетні синьоморди, і тільки в Києві, повірте, Климова бабуся Соломія може виявитися насправді… але тут БараБука припне язика, бо буде спойлер.
У другій, некиївській, частині «Таємне товариство брехунів, або Пастка для синьоморда» Клима вже приймуть у таємне товариство брехунів, йому доведеться податися до Єгипту, де відкопують давні гробниці його супербатьки, і, звісно тільки хлопці зможуть назавжди позбавити світ від небезпечних космічних прибульців.
Анна ГОНЧАРЕНКО, Игра. Коготь дракона (Фоліо, 2015, російською)
Ця книжка – для старшокласників, які готові до того, що буде важко: справжня небезпека, справжні переживання, справжні почуття – дружба, кохання, підлість, зрада, заздрість. Усе це, пригоди, фентезі, замішано на київській топоніміці – читач легко впізнає головні столичні архітектурні споруди й матиме нагоду розгадати кілька суто київських загадок.
Упродовж гри (це така дивна віковічна традиція), що відбувається цього разу в Києві, головні герої стикаються зі складним вибором і не всім вдається залишитися людьми. Маємо застерегти: в романі підлітки вбивають таких самих, як вони. І хоча вони в той час не в людській подобі, а в звіриній, а для звірів буцімто природно вбивати слабших, усе ж відчуття моральної дилеми переслідуватиме читачів повсякчас.
Інший Київ: альтернативний путівник Києвом / Упор. Анна Лисюк (Фундація “Центр Сучасного Мистецтва”, 2012)
Це не зовсім літературний путівник, але ми не могли оминути його увагою. Путівник «Інший Київ» – це не просто сукупність маршрутів чи відомих місць. «Це провідник у контекст міста та посібник із культурного та побутового орієнтування на місцевості. Путівник залишить у пам’яті дещо, окрім відблисків золотих бань. Ця книга для тих, кому цікава не просто глянцева обкладинка міста, а його суть», – так пишуть в анотації. А ми додамо, що тільки з цього непересічного путівника можна довідатися – українською та англійською – про київські секонди як міські цікавинки, про найстарішу київську «тренажерну залу» просто неба (ще й безплатну!), про велосипедні маршрути й купу інших цікавинок, про які мовчать «традиційні» путівники. Гадаємо, «Інший Київ» варто вивчати самостійно, коли прочитано всі київські казки й легенди й хочеться заглибитися в найцікавіші, приховані деталі. Підліткам – саме те, що треба!
Електронний варіант путівника можна завантажити безплатно на bookland.com.
Розмальовки й листівки про Київ
Насамкінець, коли прочитано й розвідано вже все, хочеться просто пройтися знайомими вуличками, заново знайомлячись із найцікавішими маршрутами. У цьому допоможуть листівки «Крокуй! Київ» від книгарні «Чулан». Авторські маршрути поєднують факти, цікавості, інколи чутки й навіть несенітниці, і все це разом допомагає розвивати творче ставлення до прогулянок, сімейного дозвілля й улюбленого міста.
У комплекті 12 яскравих листівкок-маршрутів для родинних прогулянок містом. 12 тематичних маршрутів допоможуть дітям і батькам дізнатися більше про Київ історичний і сучасний, мистецький і технічний, пішохідний і транспортний. Кожна листівка з одного боку містить план прогулянки у вигляді ілюстрованої мапи, з іншого – стислі описи пунктів маршруту, захопливі факти, легенди, які надихнуть зацікавитися пам’ятками, звичайними і незвичайними будівлями, лавками чи ліхтарями, повз які ми проходимо щодня. Кожен опис також має запитання і різноманітні творчі завдання, які можна розв’язувати дорогою чи повернувшись додому.
А прийшовши додому з цікавезної екскурсії, можна відпочити за розмальовкою (заодно закріпивши матеріал) від того ж «Чулану» або від креативного бюро «D’Jema». На них зображено улюблені місця старого Києва, архітектурні споруди, вулиці – так приємно всьому цьому надавати барв звичайним набором олівців.