Зелені читання, або Книжка, що дружить з природою

Автор: Ірина Варламова


Материнське єство десь глибоко в душі перекликається з силами Природи. Надто важливо передати дітям все цінне, що маєш і розказати про те, що можеш втратити. У свою дорослу бібліотеку, де є і художня, і документальна лінії, я збираю, зокрема, книжки для батьків.

У сина вже безліч книжечок, всі гідні. Старанно відібрані. Проте віднедавна я вирішила започаткувати для нього домашню добірку «зелених» видань, які розповідатимуть від року до року про найвичерпніше і найнеобхідніше, що має людство.

Пріоритетно відбиратиму книжечки вітчизняних авторів та ілюстраторів, проте рушійною силою для мене в цій сфері стала німецька книжка-картинка, новинка літа 2016 року.

Інформацією про це видання я відкрию серію пізнавально-практичних текстів про зелені читання діткам та книжки для таких читань.

«Звільни мене!» від Патріка Джорджа

zeleni1

Patrick George. Lass mich frei! – Frankfurt am Main.: Moritz Verlag, 2016. – S.Z:54. Український переклад: “Врятуй тварин”, ВСЛ, 2017

Голови лося на стіні, тигрові шкури як килими, слони в цирку, курки в тісних приміщеннях, ведмеді в зоопарку, лисиці навколо жіночих ший – бідні тварини! Тут-таки, в цій дитячій книжці, зовсім легко їх оживляти, звільняти: для цього є прозорі листки-вкладки, які перегортаються. Дуже креативно!

Бути вегетаріанцем або навіть радикальним вегетаріанцем – світова тенденція. І той, хто живе таким чином, часто хотів би передавати такий спосіб життя своїм дітям. Не тільки за обіднім столом, але й при читанні. Зрозуміло, складно пояснити, що потрібно вкладати у критерії, які складають поняття «веганські» або «дружні до тварин» дитячі книжки.

Кілька таких видань з’явилося впродовж останніх років, на них навіть є позначка «відповідає вегетаріанству» (означає: зроблені без матеріалів тваринного походження). Як правило, це книжки маленьких видавництв. І тільки через «радикальний вегетаріанський спосіб життя», з радикальними вегетаріанськими гаслами в різних варіантах. На жаль, доволі часто вони краще задумані, аніж зроблені з літературної точки зору.

А користь і задоволення має приносити й сам процес читання. Добре, що є винятки.

zeleni2

Читайте також: Еко-історії з верхівки крислатого дуба

Німецька книжка-картинка «Звільняй мене!» має зрозуміле послання: тварини – це живі істоти, вони повинні жити на свободі. Книжка доступна за ціною, без морального «вказівного пальця» і не «давить» на совість. «Звільняй мене!» підходить абсолютно всім, хто надає значення правам тварин.

Ведмідь, лисиця, тигр і півень можуть бути тут просто тваринами. Але не так, як у деяких інших авторів книжок із картинками та ілюстраторів, які або змішують тварин всякого роду абсолютно безпідставно, або ж для яких головне – це красива історія, смішне ім’я, бантики, штани й людська поведінка, щоб спростити подання. Хоч і не завжди виправдано.

george_b_r_ii

george_b_r1

Тут принцип зовсім простий. Ліворуч на сторінці ілюстрація з життя «вільної природи», праворуч – сцена з буднів цивілізації, всередині – прозора вкладка для «звільнення» тварини. Таким чином шкурка перед каміном знову стане тигром, який полює у високій траві. Маленький слон із цирку йде підтюпцем за його матір’ю в савані. Трофей із голови лося на стіні знову гуляє березовим лісом, черепаха з рибальської сітки кладе яйця у своє гніздо на пляжі, а частина крокодилячої шкіри знову належатиме крокодилові.

Нехай це видання подарує Вам натхнення для корисних читань з дітками. А де їх можна влаштовувати – на природі чи вдома, з наочними матеріалами чи без – читайте в моєму наступному матеріалі. Відправною точкою знайомства читачів з українськими виданнями про Природу для дітей стане «Червона книжечка».

Фото з сайтів www.mabaki.de, www.moritzverlag.de.

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар