0+

Жартівливі віршики для гри

Анастасія Музиченко

Галина КРУК. Раз овечка, два овечка. – Харків: Віват, 2018. – 48 с.
Уподобань: 6

Вік 2–5 років, коли дитинка активно оволодіває мовою, зазвичай є найбільш книжковим за все життя. Стільки книжок, як у цей період, середньостатистична людина ніколи вже не прочитає і не матиме. Гарно ілюстровані дитячі видання купують батьки, бабусі-дідусі, хресні і друзі, тому на якомусь етапі книжки витісняють навіть іграшки. Чому б і ні? Адже книжки відкривають малечі нові світи, дають необмежений простір для фантазії, пропонують пережити новий досвід і дати раду своїм емоціям.

У Надійки на стіні,
біля ліжка,
поселилися смішні
П’ятиніжки:
раз,
два,
три,
чотири,
п’ять
– із якої починать?

Значне місце в бібліотеці дошкільнят займають вірші. Їх легко запам’ятати й повторити, вони сприяють розвитку ритму, правильній вимові та розвивають художній смак. За хорошими поетичними творами можна вчити абетку і лічбу, грати в ігри, співати й фантазувати. Саме такими є твори поетки і літературознавиці Галини Крук, які ввійшли до збірки «Раз овечка, два овечка».

Інтерв’ю з Галиною Крук читайте тут: Треба категорично заборонити дітям читати

Вірші цієї збірки відрізняються гумором, зрозумілим для дитини, й усілякими корисними «бонусами»: є тут навчання лічбі, логопедичні вправи, завдання на уважність тощо. Крім того, що читачик навчиться рахувати овечок, уважні дорослі помітять купку тем, про які можна принагідно поговорити з малечею. От хоча б про гігієну, зокрема про важливість стригти нігті і вмиватися:
В темній хижі жив хижак,
що на всіх наводив жах!
І було у хижака
десять кігтів на руках,
десять кігтів на ногах,
гострих, довгих і дряпучих,
хто їх бачив – блід і чах!

Поетка змальовує мало не печерну людину, просто-таки пара для чупакабри. Але добрий дідусь приманив хижака молоком і пампушком, змив бруд «і тоді побачив всяк: був хижак, а став – хлопчак!».

Читайте також: Коротко про головне: найцікавіші новинки дитЛІТА (0+)

Наступний вірш може бути ігровим і терапевтичним із різних питань. По-перше, в ньому порушується жахливо-важлива тема для малечі – страх темряви. А по-друге, авторка дуже вдало використала омоніми мОрок і морОка, а також «погралася» з іншими «-оками» (око, сорока, збоку, півкроку), тож вірш можна використовуватись для логопедичних ігор і формування чіткої вимови:
В Марти з мороком морока –
темно, лиш примружить око,
страшно, лиш примружить око…
Марта в морок – ні півкроку!

Про темряву і тіні на стінах вірш «Ручні п’ятиніжки». Читання цього вірша може супроводжуватися грою. Наприклад, разом із дитиною повправлятися у створені тіней, або просто позабавляти дитину, рахуючи пальчики на ручках і ніжках:
У Надійки на стіні,
біля ліжка,
поселилися смішні
П’ятиніжки:
раз,
два,
три,
чотири,
п’ять
– із якої починать?

До збірка увійшло кілька жартівливих віршиків-загадок. Вони зовсім невеличкі, тож при бажанні навіть наймолодші читачі зможуть легко їх вивчити:
Відгадайте, хто це є:
і хрумкоче, і жує
за морквиною морквину
по самісіньку чуприну…
То не зайці і не кози,
то онуки бабці Дозі.

Загалом збірка вийшла дуже літня, добра і кумедна. Делікатний і близький дітям гумор у кожному вірші робить поезію ще привабливішою для читання дітям. Малеча залюбки слухатиме вірші, в яких є будь-яка нісенітниця або абсурд. Таким є, наприклад, «Казка про ослика». Це звичайнісінький ослик мав звичайну родину: «Мама і тато, дванадцять братів і сестричок зо сім…». Так само зранку звичайний ослик мав звичайний сніданок – «сім порцій спагеті, п’ять літрів сметани, борщу так відерце, товчеників з перцем…».

Вся поезія у книжці має чіткий ритм – його легко вгадувати, з ним просто грати. Гру для малечі пропонує й художниця Ольга Барабах. На сторінках книжки вона заховала кульбабки, які треба позбирати. Також уважні читачі й читачки помітять, що деякі герої мігрують книжкою з одного вірша в інший. Отак, кіт у чоботях стоїть на воротях на першій сторінці, згодом ходить по калюжах на 36 сторінці, а вже наприкінці збірки він розлігся серед двору й пасе комору. Те саме з мишами, які розбіглися по всій книжці. Врешті ілюстрації підтримують загальний жартівливий настрій збірки і створюють додаткові умови для гри під час читання з дітьми.

Читайте також: Коротко про головне: найцікавіші новинки дитЛІТА (4+)

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар