Зимове читання у дитячих книжках 2019 року

Автор: БараБука


На календарі – кінець грудня, підсумки книжкового року озвучено, а снігу досі немає? Не страшно, адже БараБука знає, як створити святковий настрій за допомогою книжки й голосу. У нашій добірці книжок – справжня сніжна зима, чарівні історії, перевтілення, вірші й казки, пісні й колядки – усе те, що складає святковий настрій напередодні Нового року й Різдва.

Знайомий сніговик

Леся Воронина. Знайомий сніговик / Ілюстрації: Катерина Штанко. – Харків: Ранок, серія «Читальня», 2 рівень, 2019. – 48 с.

Дуже тепла і зворушлива новорічна історія для молодших школярів, яка вийшла з-під пера (хоча, насправді – підозрюємо – з-під клавіатури) легендарної Лесі Ворониної. А оскільки «Знайомого сніговика» видано у серії «Читальня» – це означає, що історію про дівчинку Олю та чарівного сніговика, якій у новорічну ніч постукав до неї у вікно, юні книгодрузяки можуть прочитати самостійно.

Однак це не просто святкова книжка для самостійного читання. «Знайомий сніговик» – надзвичайно красива книжка-картинка, адже малюнки до неї створила Катерина Штанко, чиї роботи, як завжди, здається, випромінюють світлі емоції. І як приємний бонус – наприкінці книжки, як то заведено у «Читальні», є цікаві завдання. Цього разу юним читачам пропонується зліпити книжкового сніговика. Як це зробити? Читайте!

Купити книжку можна тут.

Жаринка, що стала зорею

Сергій Лоскот. Жаринка, що стала зорею / Ілюстрації: Анастасія Шигаєва. – Харків: Ранок, 2019. – 24 с.

Нова трішки казка, а трішки притча від Сергія Лоскота – про те, як важливо мріяти й попри все втілювати свої мрії. Хоча історія в «Жаринці, що стала зорею» розвивається напередодні Різдва, в ній ви не побачите традиційного «набору» різдвяних атрибутів – їх винесено за дужки. Десь там, за лаштунками, співають колядки, тихо сміються в родинному колі, варять кутю. А на сцені, в центрі історії – маленька Жаринка, яка жила в печі, живилася вогнем і нікому нічого не доводила. Вона просто дуже захотіла й стала саме тією Зорею, яка засяяла на Різдво: «Це ж ніякий не салют був, і не звичайна жаринка. Це була ясна зоря – та сяйлива чарівна зірочка в небі, що сповіщає, дарує надію та нагадує всім про неймовірні дива».

Для повного занурення в тему земного й небесного вогню перегляньте також відому анімацію Хаяо Міядзакі «Ходячий замок Хаула», де харизматичний вогник Кальцифер насправді виявився ув’язненою в пічці зіркою. Перегукуючись із відомим твором Міядзакі, «Жаринка» несе найменшим книгодрузякам своє неповторне послання: інколи варто попри все йти вперед, не озираючись ні на чиї судження й думки.

Купити книжку можна тут.

Різдво. Книга, в якій сховалася душа

Віталій Кириченко. Різдво. Книга, в якій сховалася душа / Ілюстрації В. Кириченка – К.: Час майстрів, 2019 – 64 с.

У складному світі дорослих дітям інколи здається, що вони зайві й нікому непотрібні. От і малий Миколка напередодні свого дня народження, що саме збігається з Різдвом, образився на батьків, бабусю й усіх-усіх. Хлопчик вирішив, що його не люблять. І лише справжнє диво могло переконати малюка в іншому. Так і сталося. Крізь чарівне вікно у старому дереві Микола потрапляє до свого минулого. Там хлопчика зустрічають Зимовий, Весняний, Осінній і Літній Янголи. Кожен із них показує Миколці ситуації з його життя, які демонструють любов і щиру турботу близьких людей. Ці буденні спогади легко впізнавані читачами, адже подібне трапляється чи не з кожним. Зрештою, хлопчик повертається додому, знаючи, що янголи завжди поруч, а рідні люди – їхні помічники.

Душевні ілюстрації Віталія Кириченка сповна доповнюють влучну назву казки. Прикметно, що події оповідки розгортаються у Карпатах. У сюжет гармонійно вплетені українські традиції, обряди та Різдвяні символи. А наприкінці книжки є окремий «практичний» розділ «Готуймося до Різдва» з доступною інструкцією з виготовлення звізди, дідуха і паперових янголів.

Також у видавництві «Час майстрів» вийшов «Квест-календар очікування зимових свят для тих, хто ще не вміє читати» із ілюстраціями Катерини Комлик.

Казки під ялинку

Казки під ялинку / Упорядниця Наталка Малетич. – Львів: ВСЛ, 2019. – 176 с.

Зібрались якось у хатинці Старого Лева сімнадцять письменників та одинадцять художників, і нумо одне одному казки розказувати… Так чи інакше, але під Новий рік з’явилася книжка чарівних історій «Казки під ялинку». Отже, на кожен день різдвяно-новорічних свят, малечі буде нова казочка з чарівними, дивовижними ілюстраціями.

БараБука прочитала цю масштабну роботу і пропонує короткий зміст:

Схочете дізнатися, як працює магія видавництва книжок? Про це вам охоче розповість Зоряна Живка, а допоможе їй мала помічниця із казки «Про художницю, Мишку та різдвяну книжку».

Чи може сніг іти вгору? Мерщій збирайтеся в політ разом із єнотиком Бо! Зимові пригоди повітроплавців чекають на вас в однойменній оповідці Ірини Лазуткіної.

Куди може занести пустельний єгипетський вихор одного крокодила, змію і двох дітлахів? Ніколи не здогадаєтесь! Хто така Рененут, чи мають змії візитівки і який на смак яєчний кисіль – дізнавайтеся з гарячої історії Юлії Смаль «У гості до Лапландії».

Як воно бути не такою, як усі, гратися з дітлахами, уникати небезпек та милуватись снігом, навіть якщо ти комаха, розкаже Галина Вдовиченко у веселій казочці «Муха-несплюха».

Всі чули, як шумить море в мушлі? А от маленькій Оленці пощастило ще більше, в її мушлі жебонить не тільки море, там живе гість із далеких країв. «Зимову казку про равлинця Аді та Оленку» Галини Малик обов’язково треба прочитати всім, хто вірить у дива, боїться павуків і не може визначитися зі своїми бажаннями.

Народитися на Різдво та іще халепа. Від тебе можуть навіть феї відмовитися! Принаймні так і сталося в казці «Різдвяна фея». Чи повернеться Іза до своїх обов’язків, чи отримає Кіра свій омріяний подарунок? Розкаже авторка-чарівниця Оксана Лущевська.

Оксанку чекає незабутнє свято Нового року. Ще б пак, батьки вперше дозволили зустріти його з друзями! Та доля вносить свої корективи. Динамічне, інтертекстуальне, сучасне чарівне оповідання Ольги Атаманчук та Богдана Мельничука «Скриня з паролем» – різдвяний mustread для будь-якого віку.

Не Дідом Морозом єдиним! Вирішили знані автори і приготували своїм читакам незвичайні зимові оповідки, де в чарівних лісах головним героям трапляються Хурделики, Чугайстри й домовики. І це ще не повний список зимових чарівників, яких приготували для вас Іван Андрусяк у «Хурделику» та Олександра Орлова у «Святвечорі у Чугайстра».

А тепер саме час трохи помандрувати світом… і дізнатися, що ж такого проситиме маленька Габріель у чарівної Сови з Нотр-Дам де Діжон. Красива історія з французьким шармом про подолання страхів у виконанні Зірки Шевченко «Загадка сови з Діжонського собору».

Свято – воно для всіх, навіть, якщо ти Часожер. Тож опісля пригод сміливо розраховуй на свою порцію ласощів. А в чарівній альтернативній школі «Вжухх!», яку вигадала Аліна Штефан, знайдеться місце для всіх.

Що, знову залипли в планшет? От і Ромчик із казочки Юлії Лящинської грався постійно, поки не опинився в далекому гірському селі без планшету в оточенні підозрілих стариганів. Лячно? Читайте «Помічників під прикриттям» – історію про легковажну маму і винахідливих стареньких із добрим закінченням.

Не бракує збірці й красивих легенд. Про Якова, Сару, Нетанію та святого Миколая читайте історію Богдани Матіяш «Білий вовк із білого міста».

«До-сі-до-ля, до-сі-до-ля…» Яке ж то свято без різдвяних мелодій! Співаймо улюбленого «Щедрика» разом із Домінікою, головною героїнею казки Дзвінки Матіяш «Домініка і зимова ластівка».

Ой, що тільки не пишуть святому Миколаєві, чого тільки не просять… Хочете почитати? «Пошта святого Миколая» запрошує вас. Чи поміняє панотець братика на сестричку, чи змусить Юрка полюбити Галю, і на які справи негайно збирає у відрядження свого помічника ангела – читайте в казці Наталки Малетич.

Коли ж ще збуватися мріям, як не на Різдво? Усім шанувальникам кумедного ведмежати та великим мрійникам – нова казка Надійки Гербіш «Дім для Паддінгтона».

Святий Миколай та мишка Мая

Леся Медик-Яремчук. Святий Миколай і мишка Мая / Ілюстрації: Мар’яна Качмар-Фляк. – Львів: Свічадо, 2019. – 32 с.

Зимові свята – пора дуже поетична. І не тільки тому, що довкола краса і дружнє та родинне тепло. А ще й тому, що в садочках, у школах, на родинних святах, на різдвяних ярмарках та… практично будь-де і будь-коли може статися так, що потрібно розповісти святковий віршик. Тому запаси новорічно-різдвяно-миколайських віршів своєї бібліотеки варто постійно поповнювати. Ось, наприклад, виданням «Святий Миколай та мишка Мая» Лесі Медик-Яремчук. Не хвилюйтеся: тут, звісно ж, не всі вірші про Миколая, який уже зазирав до нас і повернеться лише наступного грудня. У цій яскравій книжечці є вірші і про різдвяну зірку, про родинні традиції підготовки до свята, про засніжений Львів і снігову бабу, про лисичок та ангеликів… Адже атмосфера свят створюється не лише прикрасами, стравами, подарунками, а й віршами, що їх, вивчивши у дитинстві, пам’ятаєш усе життя.

Раптом бачить Галинка –

Зірка, наче перлинка,

Заясніла у небі –

Вже вечеряти треба.

Нова радість стала. Улюблені колядки та щедрівки

Нова радість стала. Улюблені колядки та щедрівки. – К.: А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2019. – 33 с., іл.

Розкішна подарункова збірка колядок та щедрівок із ілюстраціями відомих українських художників і нотами до пісень гарантовано стане чудовим подарунком читачам будь-якого віку. Видання огорнуте в красивезну суперобкладинку з ілюстрацією Андрія Потурайла, що нагадує Український Різдвяний Рай із однієї із колядок («Нині Рождество…»). Всередині книжки ще більше святкових картин від Владислава Єрка та Ростислава Попського.

Окрім текстів колядок (які співають на Різдво) і щедрівок (що прийнято співати на Старий Новий рік, або Василя), видання містить також ноти. Але якщо ви не вмієте грати на музичних інструментах, то у вас є можливість прослухати святкові пісні за допомогою сучасних технологій. Під текстом кожної колядки або щедрівки розміщено qr-код, «розшифрувавши» який ви поринете в мелодію і спів різдвяних пісень.

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар