10 правил книжкового маркетингу від Дани Павличко
Автор: БараБука
Інтелектуальне видавництво, яке йде на ризик і часто працює на перетині з мистецтвом, – так говорить про «Основи» його директорка Дана Павличко. Курс «Книжковий маркетинг» лекторка почала зі спогадів, як п’ять років тому прийшла у видавництво зразка 1990-х. Стало очевидно, що так працювати далі неможливо й без ребрендингу не обійтися, бо читач уже інший: має високі вимоги до якості, контенту й дизайну. Сьогодні «Основи» реалізувало низку сміливих задумів і впевнено заявляє про видання світового рівня.
Як просувати книжки, директорка «Основ» розповіла у своєму авторському курсі. А БараБука законспектувала для вас найважливіше. Отже, ділимося 10 правилами книжкового маркетингу від Дани Павличко, які будуть цікаві видавцям-початківцям:
1. Маркетинг є в усьому й завжди
Маркетинг – це ви, ваш сайт, ваша продукція.
Якщо ваша книжка має негарну обкладинку, незрозумілу анотацію, поганий переклад, а ви позиціонуєте її як дуже якісне кайфове видання, це створюватиме дисонанс у головах покупців.
2. Ваші конкуренти – не книжки й не видавці
Ваші конкуренти – це все інше, на що люди витрачають кошти. Ви маєте зробити так, щоб людина не пішла в кіно чи кафе, а купила вашу книжку.
3. На книжку мають чекати
Почати підготовку промо варто не тоді, коли книжка надрукована і з’явилася у продажі, а коли ви маєте обкладинку, анотацію, вихідні дані, ціну. Відтак починайте говорити з журналістами, продумуйте заходи, викладайте книжку на сайт.
4. Безоплатна маркетингова зброя
Якщо маєте будь-яку можливість комунікувати (зустрітися з читачами, дати інтерв’ю, виступити з лекцією), робіть це. Не платіть журналістам: ви маєте створити такий контент, про який вони самі захочуть написати.
5. Устигнути за хвилину
Навіть якщо ви маєте лише одну хвилину – мусите бути готові розказати про свою книжку найцікавіше й найважливіше.
6. Пишіть листи
Не обов’язково бути серйозним видавцем, щоб використовувати розсилку. Навіть якщо ви автор, зберіть усі адреси й тримайте своїх друзів, читачів у курсі того, що ви робите. Для цього є безплатні сервіси, наприклад, MailChimp.
7. Фейсбук – серйозна й спрямована робота
SMM-менеджер розробляє план публікацій у соціальних мережах. Важливими елементами ефективного SMM є комунікація, взаємозв’язок та обмін думками.
8. Об’єднати зусилля
Спільні акції – це дуже хороший спосіб знайти нову аудиторію. Тому варто шукати партнерів серед організацій чи ЗМІ й придумувати спільні проекти. Для цього не потрібні гроші, треба мати дружні стосунки й бути корисними одне для одного.
9. Стратегія – фундамент
Ви мусите мати стратегію видавництва, чітко відповідати на запитання «хто я?», «про що мої книжки?», а також мати план на кожне видання окремо. Маркетинговий план – це документ, у якому перераховані дії, необхідні для досягнення ваших цілей.
10. Дослідження – усьому голова
Мрія Дани Павличко – об’єднатися з видавництвами й зробити серйозне маркетингове дослідження українського книжкового ринку. «Наш ринок маленький, але потребує такого дослідження. Його вартість непідйомна для одного видавця. Це необхідно, щоб розуміти, куди рухатися далі», – пояснила лекторка.
Читайте також: Треба вчити дітей уміти вчитисяКурс «Книжковий маркетинг» із Даною Павличко, чиє видавництво не боїться йти на ризики й видавати нестандартну літературу, організував Центр літературної освіти.
Фото Богдана Пошивайла, ЦЛО.