БараБука читає книжки для дошкільнят

Автор: БараБука


Минулого тижня БараБука оглянула книжки для наймолодших книгодрузяк, тож на черзі – українські книжки для дошкільнят. Найпопулярніші формати на вік 4+ – ілюстровані короткі історії та пізнавальні видання, книжки-картинки, також є український комікс про зуби, нон-фікшен із картонними віконцями та філософська притча про прийняття себе. Особливо БараБука цінує видання для дошкільнят за гумор, лаконізм та чудесні ілюстрації.

Деякі видання – продовження уже відомих серій від відомих авторів. Зокрема, наполегливо радимо звернути увагу на всю серію «Цікава Україна» від видавництва «Крокус» – історії українських сучасних письменниць про саламандру, жука-оленя, сову та рись. Не забувайте і про книжки-картинки одного вірша та поетичні збірки відомих авторів – про них ми писали в попередніх оглядах.

4+

Ясь та його велика велокар’єра

Катерина Міхаліцина. Ясь та його велика велокар’єра / Ілюстрації: Тетяна Загачевська. – Львів: Видавництво Старого Лева, 2019. – 60 с.

Чи не кожен дорослий легко згадає той особливий момент, коли вперше сів на велосипед. Незабутні враження, погодьтеся. Саме про такий досвід ідеться у книжці. Малий Ясь опановує велосипед. Хлопчику щиро допомагає вся «роверяста» родина: мама, тато, бабуся і дідусь. Прикметно, що батьки Яся популяризують здоровий та екологічний спосіб життя, адже їздять велосипедами на роботу і в мандри. Ясь хоче їздити разом із ними на своєму вже «дорослому» ровері.

За цим життєвим сюжетом висвітлюється інша, не менш захоплива, історія – еволюція велотранспорту: від малявського велобігу до новітнього електровелосипеду. Пізнавальна цінність книжки полягає саме у великому велосипедному розмаїтті. Усі види велосипедів і їхня специфіка вдало відтворені візуально через прості схематичні ілюстрації. Тож, чи таки успішно склалася велокар’єра у маленького Яся? І чи знадобилася йому дідусева зеленка? Дізнавайтеся і усміхайтеся.

Книжка – друге видання в серії про допитливого хлопчика Яся. Раніше у «Видавництві Старого Лева» вийшла не менш пізнавальна історія Катерини Міхаліциної «Ясь та його машинки».

Цікава Україна: Говерла

Катерина Міхаліцина. Говерла / Ілюстрації: Світлана Балух. – Харків: Крокус, 2019. – 24 с. (Серія «Цікава Україна»)

П’ята книжка із серії «Цікава Україна» знайомить читачів із найвищою вершиною України – Говерлою. Пізнавальна частина видання розказує основні факти про висоту, клімат, рослинність і тваринний світ гори. Художня частина тексту вводить дітей в атмосферу мандрів: можна разом уявити шум вітру, плюскіт водоспаду, віддалене дзеленчання дзвіночків овечої отари, спробувати відчути прохолоду літньої ночі в горах.

Наприкінці видання перелічені загрози, які постали перед Говерлою внаслідок підвищеного інтересу до неї з боку людей. Це дає можливість поговорити з дитиною про те, як жити у злагоді з довкіллям та що ми можемо зробити, аби Говерла зустрічала відвідувачів різноманіттям рослин і тварин, а не пусткою і сміттям. А хто захоче більше дізнатися про цю гору, може за допомогою прикінцевих посилань вийти на додаткові ресурси (проте набирати згадані у книзі посилання вручну не дуже зручно: можливо, у наступні видання серії варто додати QR-код?).

Окрім читання вдома з батьками, «Говерла» може стати основою для повноцінного уроку в початкових класах, особливо якщо є можливість підключити фото чи відео. Школярам буде легко сприйняти й запам’ятати інформацію в такому цілісному підході.

Також у цій серії шукайте книжки: «Біжи, саламандро!» Маші Сердюк і Мар’яни Микитюк, «Велике перевтілення» Валі Вздульської та Олі Музиченко, «Сюрприз для сов» Саші Кочубей і Юлі Шалімової, «Мама прийшла!» Оксани Лущевської та Маші Фої.

Томо та його кит

Катерина Міхаліцина. Томо та його кит / Ілюстрації: Оксана Драчковська. – Харків: Крокус, 2019. – 32 с.

«Томо та його кит» – це казка-притча про те, що думка більшості не завжди правильна, а масові цінності не обов’язково відгукуються кожному.

Маленька рибка Томо відрізняється від власної зграї: вони цінують великі очі, а Томо із цим не пощастило. Через це рибка більшість часу проводить на самоті, розглядаючи світ довкола себе. І те, що його гурт вважає слабкістю, насправді стає суперсилою Томо. А згодом в океані знаходиться ще одна така ж самотня, але спостережлива істота, і двоє «не таких, як усі» дізнаються, що вони не гірші, а просто інакші.

Разом із медитативним текстом Катерини Міхаліциної та спокійними, глибокими ілюстраціями Оксани Драчковської можна поговорити з дитиною про подібність та інакшість, про цінності та власні переконання. Це видання потребує тиші та часу, щоб прийняти світ у його різноманітті, а також дати право собі та іншим бути різними і мати різні цінності.

Зубси

М. Конзелка, Л. Бегай, С. Різник. Зубси. П’ять історій про Зубси. –  Львів : Ірбіс Комікси, 2019. – 48 с.

Цікава спроба розповісти про зубну гігієну за допомогою коміксів. Друзі Аня і Марко – звичайні діти. Вони відпочивають у таборі, ходять до школи, проводять час із однолітками, а ще – разом із читачами вчаться правильно доглядати за зубами. На сторінках коміксу оживають маленькі «зубси» – 20 молочних зубів. Ці персонажі спілкуються, влаштовують вечірки, радіють, коли їх годують корисною їжею, і хворіють, коли їх забувають почистити. Історії доповнені профілактичними порадами про догляд за зубами, а також пізнавальними фактами про історію виникнення зубної щітки та секрети білосніжної усмішки.

Ким працюватиме Яся

Олеся Мамчич. Ким працюватиме Яся / Ілюстрації: Оля Ребдело. – Харків: Ранок, 2019. – 32 с.

Новенька книжка-картинка Олесі Мамчич (текст) і Олі Ребдело (ілюстрації) розкриває тему професій у зрозумілій дошкільнятам формі. У центрі оповіді – дівчинка Яся, яка не знає, ким хоче працювати. У той-таки час у її садочку всі, здається, вже визначилися з найближчим майбутнім: Гриць буде власником зоопарку, Устя – тітонькою поліцейською (звертаємо увагу на фемінітиви!), а Богдан майструватиме каруселі.

Опинившись у непростій ситуації життєвого вибору, Яся «приміряє» на себе різні професії. Спершу вона пробує бути деревом, потім – ніччю:

« – Тату, тобі вже час спати, – сказала Яся, зазираючи у вітальню. – Я – ніч, і я майже прийшла, тому негайно до ліжка. Тільки почисть зуби.

– Що-що? – здивувався тато. – Але ж я зовсім не втомився. І в мене ще багато роботи.

– А моя робота – всіх укласти спати, навіть страшенно зайнятих татусів».

Розчарувавшись у цих «професіях», Яся вирішує стати… песиком! Пробує себе в ролі холодильника, і навіть пензлика, проте все було не тим. Звісно, всі дитячі спроби присмачені добрим гумором, із крапелькою абсурду – усім тим, за що ми любимо прозу Олесі Мамчич. Яку професію вирішує згодом обрати Яся, ми не скажемо. У цьому весь секрет, але будьте певні, ця праця підійде багатьом дітлахам!

Про цю та інші книжки Літературної агенції «BaraBooka» читайте тут.

Чарівне горнятко

Олександра Орлова. Чарівне горнятко / Ілюстрації: Надія Кушнір. – Харків: Читаріум, 2019. – 32 с.

Коли вже письменники на чомусь спеціалізуються, їм треба реалізувати себе в усіх форматах. Після збірки історій для дорослих читачів «Чайна книжка. Історії про чай і не тільки» Олександра Орлова видала ще одну книжку про чай – для дітей.

«Чарівне Горнятко» – книжка не так про чари, як про уяву. Нана любить пити чай, а мама з татом люблять розповідати цікаві історії про цей напій. Зелений чай росте в Китаї, уява дівчинки чіпляється за цей факт і домальовує собі різнокольорових драконів, які плавають у горнятку з чаєм. Чорний чай росте в Індії – логічний ланцюжок – там живуть слони! А значить, уявляємо родину слонів у тому ж таки чарівному горнятку. Липовий чай навіває свої історії, асоціаціями наближаючи образ бабусі, з якою Ната влітку збирає липовий цвіт.

Уся історія – про гру з асоціаціями, в яку так легко включитися й собі. Легкі й ніжні ілюстрації Надії Кушнір глибше розкривають характер головної героїні й надихають і самим поринути у спогади за чаєм.

Космос. Довідкове видання

Космос. Довідкове видання / Ілюстрації: Б. Логачова. – Харків: Талант, 2019. – 14 с.

Це подарункове видання може стати тією книжкою, із якої малюки розпочнуть знайомство з космосом. Книжка передбачає формат родинного читання: юних книгодрузяк приваблять 75 віконечок на товстих картонних сторінках, а великий формат та деякі непрості слова спонукатимуть батьків приєднатися до цієї гри і пояснити дитині якісь явища. Під клапанами читачі дізнаються короткі цікаві факти або більш розгорнуті фрагменти інформації про певних осіб, які досліджували космос, або про космічні об’єкти і явища.

БараБука має певні запитання щодо добірки фактів (наприклад, чому в моделі Сонячної системи є карликова планета Плутон, але відсутні інші – Церера, Ерида та ін.), проте загалом це видання цілком впорається із завданням зацікавити дитину темою космосу.

Більше пізнавальних книжок для дітей шукайте тут.

Несерйозно

Таїс Золотковська. Несерйозно / Ілюстрації: Ліза Зорова. – Чернівці: Чорні вівці, 2019.– 24 с.

Нова мило проілюстрована книжка із серії «Читати легко» розкаже про муки творчості та перипетії в дитячому садочку.

Маленька Мира має незвичне захоплення: вона малює різноманітних сніговиків. Родина дівчинки також творча: мама розвішує білизну і співає, тато невдало жонглює апельсинами, старша сестра Марійка постійно «балетує». І якщо вдома дівчинка занурена в натхненну атмосферу любові та затишку, то в садочку Мирі постійно загрожує небезпека, іноді навіть фізична.

Чи зможе Мира подолати «Щось» і намалювати партію «несерйозних» сніговиків до виставки? Де перебуває вихователька, коли діти роздають стусани в групі? Запитань справді багато.

У невеликій книжечці авторка розповіла, як боротися зі страхами в незрозумілий нікому спосіб, що може статися з дітьми, якщо серйозно ставитися до їхньої освіти, як гугонить холодильник із зіпсованими йогуртами, і поділилася драматичною історією одного хом’яка.

Далі буде…

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар