БараБука читає новинки для наймолодших книгодрузяк

Автор: БараБука


Напередодні сезону літературних премій БараБука повертається до традиційного формату огляду новинок у рубриці «БараБука читає». Редакція Простору Української Дитячої Книги за рік читає стільки новинок, що не встигає їх усі оглянути в тематичних добірках, тож додатково пропонує добірки за віком.

У першій подачі зустрічайте книжки для наймолодших книгодрузяк із категорії 0+. Сюди потрапили переважно збірки віршів, короткі ілюстровані прозові й віршовані історії та книжки-картинки сучасних українських авторів.

0+

Літні віршики

Літні віршики. – Львів: Видавництво Старого Лева, 2019. – 52 с.

Восени особливо приємно згадувати теплу пору року та її найяскравіші моменти. Чергова поетична збірка «Видавництва Старого Лева» сповнена ніжними літніми флешбеками. У збірці зібрано 25 віршів 16 відомих поеток і поетів. Кожен текст апелює до чарівних літніх принад. Їх багато, проте легко відшукати, щоби насолодитися: морські пригоди – у віршах Лесі Мовчун і Оксани Лущевської, польова ніжність – у поезії Катерини Міхаліциної, ягідна смакота – у тексті Наталки Поклад. Веселого настрою додають лічилочка Наталі Трохим, віршик у краплинку Івана Андрусяка та жаб’ячі історії Галини Кирпи й Галини Малик. На цьому літня палітра збірки не обмежується. Кульбабковий настрій створює поезія Юлі Смаль і Оксани Шалак, зелений настрій – Євгенія Горева, медовий – Оксана Смерек, волошковий – Оляна Рута, синій – Тетяна Винник. Промені літа заховалися у вірші Ярини Бурбан, а смак канікул – у поезії Сашка Дерманського. І це лише частина приємностей книжки.

«Літні віршики» направду зігрівають барвистими ілюстраціями й чудовезними текстами. Сонячний настрій читачам гарантовано.

Хто росте у лісі

Катерина Міхаліцина. Хто росте в лісі / Ілюстрації Оксани Були. – Львів: Видавництво Старого Лева, 2019. – 40 с.

Тим книгодрузякам, які вже щасливо з’ясували, «Хто росте у парку» і «Хто росте у саду», зірковий авторсько-ілюстраторський дует – Катерина Міхаліцина та Оксана Була – підготували третю серію цього природознавчого серіалу – «Хто росте у лісі». Передовсім це дуже настроєва осіння книжка, чудова для родинних читань довгими жовтневими чи листопадовими вечорами із подальшим плануванням спільних прогулянок на природі. І, як завжди це буває із книжками, назва яких починається на «Хто росте…», після її прочитання, ви вже подивитеся на свій парк/сад/ліс зо-о-овсім іншими очима.

Цього разу головний герой оповіді – буркітливий Борсук, якого постійно дражнять двоє білченят. Однак Борсук не лише буркітливий, а ще й гарно обізнаний у лісознавстві, тому завдяки йому читачі дізнаються не тільки про типи лісів та лісові дерева, а й про лісові мохи, кущі, а також – що, мабуть, найважливіше – про лісові пожежі та їх можливі трагічні наслідки. Однак не турбуйтеся: лісову пожежу, яка виникла через те, що люди в полі палили суху траву, герої цієї книжки таки перемагають! А на наступний день планують зробити красиву гірлянду із провощеного осіннього листя. До речі, всі читачі можуть долучитися: наприкінці книжки є детальна покрокова інструкція створення такої прикраси.

Піратський маршрут

Галина Малик. Піратський маршрут / Ілюстрації Грасі Олійко. – Львів: Видавництво Старого Лева, 2019. – 24 с.

Іще один зірковий дует! Не вперше молода й талановита ілюстраторка Грася Олійко створює візуальний ряд книжкам легендарної Галини Малик (згадаймо нещодавно перевиданих «Вуйка Йоя» і «Незвичайні пригоди Алі»).

«Піратський маршрут» – це віршована книжка-картинка про банду особливо небезпечних піратів молодшого шкільного віку, які, як це вгадується з назви, якраз прокладають свій небезпечний, авантюрний, сповнений пригод і несподіванок піратський маршрут. Текст книжки майстерно балансує між географічними суперечками піратів щодо деталей маршруту (до речі, саме це привносить у книжку важливий пізнавальний елемент) та деталями дитячого побуту. І таке балансування викликає чудовий ефект: на мить, зачарувавшись планованою подорожжю піратів, читач уявляє собі справжній піратський корабель, аж тут – зворушливі рядки про дитячий побут, як-от:

Ну просто вже не можуть пірати

Вівсянкою щодня смакувати!

Чудово, що ілюстраторка також гарно відчула і передала книгодрузякам цю гру, а точніше – дитяче відчуття гри, коли те, у що ти бавишся із друзями, що уявляєш собі – стає реальним на всі сто. Особливо зворушливо, як зроблений буквально «із того, що було» дитячий корабель із вітрилом чи то з шортів чи навіть із трусів когось зі старших родичів наших піратів, далі на ілюстраціях перетворюється на пліт, який спускається Тисою, на вітрильник, який пливе у Дарданели, на байдарку в живописному озері Аляски.

Найкращі дні року

Оксана Лущевська, Таня Горюшина. Найкращі дні року. – Харків: Крокус, 2019. – 24 с.

Історія про слоненятко Пін-Піна і його день народження направду осіння і життєствердна книжка для найменших читачів. Усі діти, як і Пін-Пін, обожнюють і дуже чекають свого дня народження. Замовляють подарунки, запрошують гостей і мріють про торт зі свічками. Але в слоненятка трапилась халепа – його день народження під загрозою через погану погоду. Вітер вихопив і поніс повітряні кульки, в пекарні вибило світло, та й невідомо, чи доїдуть під зливою гості. Але навіть попри всі негаразди день народження відбувся.

Історія Пін-Піна – про те, що настрій у найкращий день у році (і не тільки!) залежить від нас самих, а погода – то лише прояв осені, не більше. Оксана Лущевська змалювала близьку кожному життєву ситуацію, а художниця Тетяна Горюшина зобразила її так, що за каштановим листям ще більше впізнаєш наші осінні будні. Історія гарно надається до читання з малюками, адже письменниця використала прості речення та звуконаслідування, які залюбки повторюватимуть читачики.

Гарбузова відпустка / Pumpkin Holiday

Саша Орлова, Даша Ракова. Гарбузова відпустка / Pumpkin Holiday. – Харків: Крокус, 2019. – 16 с.

У малявській літературі є особливий тип «сезонних» книжок. Читачі звикли до формату «зимових» і «святкових» книжкових новинок, які кладуть під подушку чи під ялинку, тоді як осінні читання – для нас іще дивина.

Двомовна, українсько-англійська, «Гарбузова відпустка» потрапила в малозаповнену нішу осінньої літератури. Її простий сюжет ідеально підходить для того, щоби разом із дитиною ознайомитися зі стравами, які можна приготувати з гарбуза – типово осіннього овоча, який, до того ж, не завжди охоче їдять малюки! Тож коли мишка Кукурбіта щодня готує нову апетитну страву з гарбуза, малюкам і самим хочеться скуштувати по гарбузових оладок, то запіканки, то смачної каші. Історія Саші Орлової відчутно осіння, проте є в ній натяк на продовження життєвого циклу поза прочитаним: «Кукіблива Кукурбіта не забуде і про гарбузове насіння. Гірка – собі на зиму, купка – родичам на гостинці, жменька – засіяти навесні для нових гарбузів… і відпусток». Ну, і готове меню страв із гарбуза на тиждень: каша, суп-пюре, оладки, млинці, пляцок, запіканка та варення!

Акварельні ілюстрації Даші Ракової вдало доповнюють текст, створюючи атмосферу домашнього затишку й гостинності. Щойно перегортаєш останню сторінку, уявляєш, ніби історія триває: до Кукурбіти приходять гості поїдати всю осінню смакоту.

Дитячий садок

Оксана Лущевська. Дитячий садок / Ілюстрації: Ольга Ребдело. –  Київ: Видавництво «Сова», 2019. – 32 с.

Це книжка про день мавпочки Рузі та її друзів у дитячому садочку. Разом із кумедними персонажами читач знайомиться з усіма рутинами, заняттями та ситуаціями, які можуть трапитися з ним у садочку. Зокрема, як діти вітають один одного зранку, у що граються, куди ходять, що їдять, як сплять і як їх забирають увечері батьки. За допомогою книжки з дитиною можна проговорити всі важливі моменти, які на неї чекають у дитячому колективі, і завдяки цьому пришвидшити адаптацію та зменшити стрес. Щоправда, не всі ситуації описані, авторкою відбуваються в наших реаліях. Тож дорослим варто звернути увагу на це і заздалегідь пояснити своєму читачику різницю між садочком Рузі і тим, до якого вона ходитиме.

Окрім історій про мавпочку, на сторінках книжки є коротенькі загадки, відгадки до яких заховані тут же на малюнку. Ще одна цікава гра для малючків – пошук предметів, які зображені біля кожної історії. Наприкінці видання художниця намалювала предмети, які дитина має знайти уже не в книжці, а на майданчику, в садочку чи парку. Така дорожня шукалка завжди користується попитом у дітей і дозволяє книжці довше лишатися поруч із її читачем. До речі, не варто боятися брати її з собою в дорогу, адже сторінки у книжці цупкі і витримають не одне прочитання-шукання.

Пори року

Оксана Лущевська. Пори року / Ілюстрації: Корнелія Коляджин. –  Київ: Видавництво «Сова», 2019. – 32 с.

Інша книжка з серії «Перша книга малюка» Оксани Лущевської знайомить малюків із порами року і розвагами, які вони дарують. Навесні герої історій, Лесь та Еля, збираються в парк, де радісно стрибають по калюжам. Влітку відпочивають під деревом у затінку, плавають у басейні або ходять на пікнік із батьками. Восени збирають урожай яблук і букет із барвистого листя для мами. Взимку пишуть листа до святого Миколая та прикрашають ялинку.

На кожну пору року випадає по три розгорти, а отже – по три розваги, якими можна займатися з дітьми в цей час. Окрім того, на розгортах містяться тематичні загадки та зображення п’яти предметів, які читач має відшукати на ілюстрації поряд. Але не тільки їх доведеться шукати. Уважним читачам пропонують віднайти на малюнках ще одного персонажа книжки – кота Ельфа, який постійно ховається. Наприкінці книжки є зображення тих предметів, які треба шукати на прогулянках, у гостях або деінде.

Цукеркове місто

Світлана Дорошева, Ольга Черепанова. Цукеркове місто / Ілюстрації Ольги Дегтярьової. – Київ: Видавництво Глоуберрі Букс, 2019. – 40 с. (Серія «Мама поспішає додому»)

Чарівні пригоди мами, яка поспішає додому, тривають! Цього разу на шляху до Лесика, який чекає на неї вдома, зустрівся незвичайний клоун. Він зачаклував мамину руку і все, до чого вона торкалася, почало перетворюватися на солодощі. Певно, про таке міряють багато малюків, однак авторки змальовують і зворотний бік ситуації. Адже через те, що будинки і транспорт перетворилися на льодяники й пундики, мама не могла ніяк доїхати додому.

Зрештою казкова історія обертається гепі-ендом, як і має бути, тож на десерт замість цукерок і тортів родина готує фруктовий салат, що значно здоровіше і в даному випадку безпечніше. Читаючи пригоди Лесикової мами, можна весело пофантазувати й уявити, яким могло б бути рідне місто читачика, а також поговорити про шкоду надмірних солодощів і користь здорового харчування.

Чарівний меч

Світлана Дорошева, Ольга Черепанова. Чарівний меч / Ілюстрації Ольги Дегтярьової. – Київ: Видавництво Глоуберрі Букс, 2019. – 40 с. (Серія «Мама поспішає додому»)

Щоранку Лесикова мама поспішає на роботу, а коли повертається додому, розказує синові дивовижні історії, які з нею трапилися дорогою назад. Цього разу з мамою сталася направду казкова пригода, під час якої вона купує чарівний меч, зустрічає справжнього єдинорога і допомагає врятувати ціле королівство від гоблінів.

Казкові історії Світлани Дорошевої та Ольги Черепанової сприяють розвитку фантазії та уяви в наймолодших читачів, вмінню бачити дивовижне в буденному, знаходити відповіді та виходи з найнебуваліших перипетій. Ілюстрації Ольги Дегтярьової яскраві та кумедні, особливо художниці вдалися вирази облич, передача емоцій персонажів. Читачі та читачки, що захоплюються лицарськими боями, напевно вподобають розгорти із зображеннями чарівних мечів і королівства єдинорогів.

Далі буде!

Print Form
Подiлитись:

Додати коментар