БараБука запрошує на творчий гурток «Написатор»
Дорогі читачі-батьки! БараБука нарешті наважилася здійснити свою давню мрію: від жовтня 2017 року ми починаємо новий проект – творчий літературний гурток для дітей 8–11 років під назвою «Написатор».
У травні ми провели два пробних заняття і відчули великий інтерес до гуртка з боку батьків та дітей. Тож пропонуємо детальну інформацію про наші «анти-уроки» літературної творчості.
Основна мета – створити творче середовище для захоплених літературою молодших школярів. Надати їм ресурси та підтримку, можливість спілкування з дорослими письменниками, ілюстраторами, видавцями та однолітками. Дати змогу спробувати себе в різних жанрах, не лишаючи написане лише у блокноті, а будуючи свої перші мости до читачів.
Скеровуватиме та надихатиме гуртківців Галина Ткачук, дитяча письменниця, методистка Малої академії наук, а також вчителька в альтернативній Школі мрійників. Детально про принципи свого викладання Галина розповідає у доповіді на Третій Національній (не)конференції для шкільних педагогів EdCampUkraine – 2017.
Разом зі своїми учнями Галина веде та редагує літературний блог «Книгарігум».
«Галина вже два роки веде заняття з літературної творчості в нашій школі. На уроках діти вигадують історії і видають книжки. Галя вміє налаштувати дітей на творчий пошук, допомогти їм створити саме СВОЮ історію, – розповідає Ірина Осіпова, засновниця «Школи мрійників». – Крім того, я знаю, що на заняттях діти грають у літературні ігри, які їм дуже подобаються. Також, Галина – редакторка шкільної літературної супер-газети, до якої учні готують власні замітки. Випуски газети й учні, і їхні батьки чекають із нетерпінням. Звичайно, що на уроках діти не тільки пишуть, але й читають. Галя вибирає для читання актуальні цікаві твори сучасних дитячих письменників, як українських, так і іноземних. Ці історії по-справжньому хвилюють та захоплюють дітей, стимулюють їх до самостійного читання».
«Тісно спілкуючись упродовж останніх років із творчими молодшими школярами, я зрозуміла, що дорослий може дати дитині три принципово важливі речі:
1. Розуміння різноманіття світу літератури (знайомство з багатьма різними стилями письма, жанрами літератури, форматами книжок тощо), і разом із тим – розуміння розмаїтості шляхів, один або кілька з яких може обрати кожен юний автор.
2. Організаційна підтримка, тобто зусилля організації процесу письма, поради щодо структури твору та етапів роботи над ними, практичні вміння редагування тексту тощо.
3. Відчуття практичної важливості своєї літературної творчості, відчуття контакту з читачем, який дитина отримує, коли її твір буває опублікований у книжці (хоч би й самвидавній), у газеті (хоч би й шкільній) чи у блозі», – ділиться Галина Ткачук.
Співавторка курсу – Тетяна Стус, у доробку якої зокрема програма Дитячої літшколи, котра успішно відбувається на канікулах ось уже три роки в Києві та Львові. Також Тетяна – упорядниця Хрестоматій сучасної української дитячої літератури для читання в 1, 2 та 3, 4 класах. Саме сучасна українська дитяча література буде у фокусі уваги читацької складової «Написатора», адже БараБука має величезну та унікальну бібліотеку найцікавіших українських дитячих книжок, виданих в останні роки. У нашому розділі «Про книги» – лише частина цієї великої книжкової колекції.
«Сучасний світ потребує не звичайних “людей-ґвинтиків”, а повноцінних особистостей, здатних творити незалежно від обраної для самореалізації галузі. Для дітей різних інтелектуальних типів розкріпачення уяви, розвиток фантазії, активація усного й письмового мовлення, структурування замислів саме методами, які ми застосовуватимемо в “Написаторі” – це шлях до успішного опанування щонайроізноманітніших дисциплін», – переконана Тетяна Стус.
Кількість учнів у групах – до семи осіб. Тривалість проекту – 1 навчальний рік (8 календарних місяців, від жовтня 2017-го до травня 2018 року включно з перервами на час шкільних канікул). Зустрічі відбуватимуться раз на тиждень, щомісяця – практичні заняття з сучасними українськими дитячими письменниками. Кожен, хто мав нагоду відвідати Родинні суботи БараБуки впродовж двох минулих років, знає особливу камерну атмосферу таких зустрічей.
Відвідувачі Написатора отримають:
• Творчі напрацювання в різних типах медіа (заведуть блог, напишуть критику, зроблять газету, книжку, аудіокнижку, артбук та ін.);
• Поглиблення знань із мови й літератури;
• Робочий зошит із матеріалами курсу;
• Знайомство з творцями сучасної дитячої книги, їхні автографи та фото на згадку;
• Право взяти участь в оцінюванні книжок рейтингу «Топ БараБуки-2017».
Заняття відбуватимуться у Дитячому центрі Національного музею Тараса Шевченка (Київ, бульвар Шевченка, 12).